Lewis Hamilton je dirko za VN ZDA odpeljal tako rekoč brez napak. To je bila njegova 50. zmaga v karieri. Foto: Reuters
false
Hamilton je po štartu zadržal vodilni položaj. Foto: Reuters
Kimi Räikkönen
Kimi Räikkönen je takoj po zadnjem postanku zapeljal nazaj v garažo in odstopil. Foto: Reuters
Max Verstappen
Max Verstappen je znova navdušil z brezkompromisnim dirkanjem, a je moral zaradi okvare pogonskega sklopa odstopiti. Foto: Reuters
Hamilton znižal zaostanek na 26 točk

Britanec, ki je zadnji del sobotnih kvalifikacij odpeljal odlično in edini prebil mejo minute in 35 sekund (1:34,999), je vodil od štarta do cilja. Na štartu je zadržal vodilni položaj, nato pa s pametno vožnjo mirno prvi prečkal ciljno črto.

Hamilton je zmagal petič v Združenih državah Amerike in prvič po letošnji dirki za VN Nemčije v Hockenheimu. Prednost Rosberga pred aktualnim svetovnim prvakom tri dirke do konca sezone znaša 26 točk.

Ricciardo švignil mimo Rosberga
Hamilton je v nasprotju s prejšnjimi dirkami tokrat v Austinu štartal odlično. Dobro je dirko začel tudi Rosberg, a je moral po nekaj zavojih premoč priznati odličnemu Ricciardu, ki je smuknil na drugo mesto. Odlično je začel tudi Räikkönen, ki je hitro prehitel Verstappna. Mladi Nizozemec je moral v prvem krogu odbijati še napade Vettla, medtem ko je Valtteri Bottas že po prvem krogu opravil prisilni postanek zaradi predrte zadnje desne gume.

Mercedesa z različnima strategijama
V 9. krogu sta Ricciardo in Räikkönen opravila prvi postanek. Finec je potegnil krajšo, saj je ob vrnitvi na stezo zapeljal za Jensona Buttna, na koncu je obstal še za Fernandom Alonsom, zaradi česar je v primerjavi z Avstralcem izgubil kar nekaj dragocenega časa. V 13. krogu je moral premoč priznati še Verstappnu, ki ga je s fantastičnim manevrom prehitel in zasedel 5. mesto. Pri Mercedesu so se sicer odločili za različno strategijo. Najprej so v boks poklicali Rosberga in mu namestili srednje trde gume, Hamilton je krog pozneje dobil mehkejše. V 15. krogu je prvi postanek opravil še Vettel. Vrstni red: Hamilton, Ricciardo, Rosberg, Verstappen, Räikkönen, Vettel.

Niso bili pripravljeni na Verstappna
V 25. krogu je Räikkönen znova zapeljal v boks in z najmehkejšo različico gum postal najhitrejši dirkač na stezi. Zanimivo pa je bilo predvsem dva kroga pozneje, ko pri Red Bullu niso bili pripravljeni na prihod Verstappna. Ko je ta zapeljal pred garažo svoje ekipe, mehaniki niso imeli pripravljenih gum za menjavo, tako da je izgubil kar nekaj časa. "Mislil sem, da ste me vpoklicali v boks. Oprostite," se je po radijski zvezi opravičil 19-letnik iz Hasselta. Tri kroge pozneje mu je odpovedal pogonski sklop.

V 39. krogu je svoj nastop končal še Räikkönen, ki je takoj po postanku ob izvozu iz boksa obstal, nato pa dirkalnik zapeljal nazaj v garažo. Ob izstopu iz dirkalnika je pogledoval proti zadnji levi gumi.

Do konca dirke je bilo zanimivo predvsem v ozadju, saj so bila prva štiri mesta že oddana. Zaključek dirke je začinil boj za 5. mesto med Carlosom Sainzem in Alonsom. V zadnjem krogu ga je dobil dvakratni svetovni prvak.