Slovenski odbojkarji so brez večjih težav odpravili Makedonce. Nekoliko so popustili le v tretjem nizu, a so se še pravočasno zbrali in tekmo končali s 3:0. Foto: MMC RTV SLO/Ervin Čurlič

Tekma ni bila lahka. Po izgubljenem obračunu, ki je odločal o prvem mestu, se je bilo težko zbrati in pripraviti. A dogovor je bil, da mi danes dvoboj dobimo s 3:0, svoje smo opravili dovolj dobro, da smo tekmo dobili. Čestitke fantom, da so bili dovolj motivirani, če ne bi bili, mislim, da bi bila tekma precej daljša. Seveda pa ni bilo vse idealno, daleč od tega. Že govorica telesa Tineta Urnauta je marsikaj povedala. Bil je povsem izčrpan, bil sem tik pred tem, da ga zamenjam, a ga pri sprejemu nujno potrebujemo, nismo pa ga uporabljali v napadu in bloku. Svoje delo je opravil kapetansko.

Luka Slabe, selektor
Mitja Gasparini
Mitja Gasparini je k slovenski zmagi prispeval 15 točk. Foto: MMC RTV SLO
Odbojkarji ostali brez velikih sanj

Na prvenstvo se uvrstijo najboljše ekipe iz posameznih skupin in najboljši dve iz vseh petih skupin. Slovenija upov po uvrstitvi na SP ni imela več, prvo mesto pa je v skupini z zmago nad Portugalsko (3:1) zasedla Srbija.

Želeli so se posloviti z zmago
Slovencem se je pred tekmo na obrazih videlo, da se od Niša želijo posloviti z zmago, da si ne mislijo privoščiti spodrsljaja, za katerega pravega opravičila ne bi bilo. Tudi selektor Luka Slabe je tekmo začel s tradicionalno postavo (Alena Šketa je v nasprotju s tekmo proti Srbiji pustil na klopi), ki je sicer potrebovala nekaj časa, da je načela odpor solidnih Makedoncev - ti v prvih dveh tekmah niso osvojili niti niza, a bili v večini nizov enakovredni tako Srbom kot Portugalcem. Podobno je bilo tudi tokrat, v nizih so se dolgo upirali, nato pa morali tekmecem v končnicah priznati premoč.

Nekaj težav pri sprejemu
V prvem nizu so v končnici najprej izničili zaostanek štirih točk (15:19), nato ubranili dve zaključni žogi, tretje pa po odličnem servisu Mitje Gasparinija ne. V drugem nizu so še vodili s 14:12, nato pa so Slovenci, ki so imeli kar nekaj težav pri sprejemu (Tine Urnaut je na igrišču komaj stal na nogah), a so to pomanjkljivost kompenzirali z drugimi elementi, po servisih Matevža Kamnika dosegli devet zaporednih točk in gladko prišli do vodstva z 2:0.

Makedonci se niso predajali niti po zaostanku 8:13 v tretjem nizu, v končnici so vodili z 22:20, nato pa je Gasparini s servisi poskrbel za vodstvo, svoje je dodal blok Gregorja Ropreta, dvoboj pa je končal Klemen Čebulj.

V Nišu opravili nalogo
Slabetovi varovanci so tako v Nišu opravili nalogo, kot je bilo realno pričakovati. Premagali so Portugalsko, kar glede na "rejting" ni bilo samoumevno, in Makedonijo, zmanjkala je kakšna točka proti Srbiji, ki pa se je izkazala kot boljša ekipa, pred domačimi gledalci je bila enostavno nepremagljiva. Dvoboj med Slovenijo in Makedonijo sicer praktično ni odločal o ničemer pomembnejšem. Obe reprezentanci sta že po dveh tekmah izgubili realne možnosti za uvrstitev na svetovno prvenstvo, Slovenci so sicer še imeli nekaj teoretičnih, a bi se v drugih kvalifikacijskih skupinah moral zgoditi čudež, a ne samo eden.