Usain Bolt je ponovil dosežek Michaela Johnsona iz Atlante. Leta 1996 je Američan postavil izjemen svetovni rekord, ki pa ga je Bolt v Pekingu in nato še v Berlinu (19,19) že dvakrat popravil. Foto: Reuters
David Lekuta Rudisha
David Lekuta Rudisha je v velikem slogu za deset stotink izboljšal lasten svetovni rekord. Foto: EPA
Svetovni rekord Rudishe

Bolt je po uspehu v teku na 100 metrov osvojil že drugo zlato odličje v Londonu. To je skupaj že njegova peta zlata olimpijska medalja – v Pekingu je poleg teka na 100 in 200 metrov slavil še z jamajško štafeto 4 x 100 metrov. Ta disciplina ga v Londonu še čaka.

Tudi Lewisu ni uspel dvakratni olimpijski dvojček
V 112 letih še nobenemu šprinterju ni uspelo, da bi na dvojih zaporednih olimpijskih igrah slavil tako v teku na 100 kot tudi na 200 metrov. Blizu takšnemu uspehu je bil Američan Carl Lewis, ki je na olimpijskih igrah v letih 1984 in 1988 osvojil zlato v teku na 100 metrov.
Martina Ratej je v finalu meta kopja končala na 7. mestu.

Trojna zmaga Jamajke
Svetovni rekorder je začel izjemno, v krivini ga je začel dohitevati Blake, a je Bolt še pospešil in se na koncu celo iztekel v cilj. Trojno jamajško zmago je zaokrožil Warren Weir (19,84).
Bolt: Zdaj sem legenda
"Po to sem prišel. Zdaj sem legenda," je bil po zmagi zadovoljen Bolt. "Sem v isti kategoriji kot Michael Johnson, počaščen sem. Pri meni se vse vrti okoli Michaela Johnsona. Ko sem odraščal, sem gledal, kako podira svetovne rekorde,” je povedal. Prepričan je, da mu ni treba dokazati nič več. "Svetu sem pokazal, da sem najboljši. Zdaj bi rad samo užival. Za mano je težka sezona. Storil sem, kar sem moral. Bilo je težko. Res sem predan svojemu delu. Vedel sem, kaj London pomeni. Ponosen sem nase,” je dodal.
Neverjeten tek Rudishe
V najhitrejšem teku v zgodovini na 800 metrov je vseh osem finalistov teklo pod 1:44,00. Rudisha je v silovitem ritmu vodil od štarta do cilja. Srebro je osvojil Nijel Amos z mladinskim svetovnim rekordom in državnim rekordom Bocvane (1:41,73), bron pa je pripadel Kenijcu Timothyju Kitumu (1:42,53). Sudanec Abubaker Kaki je skušal predolgo slediti Rusdihi, na koncu pa je omagal in končal le na sedmem mestu.
"Zelo sem srečen, saj sem trdo treniral za ta trenutek. Vedel sem, da lahko postavim svetovni rekord tudi brez spodbujevalca ritma, ki ga imam na mitingih. Prvi krog sem začel malo počasneje, a sem vseeno tekel pod 50 sekundami. Olimpijski naslov je bil danes glavni cilj, rekord je le še bonus," je dejal Rudisha v pogovoru z Andrejo Okorn za TV Slovenija.
Nad predstavo 23-letnega Rudishe je bil navdušen tudi predsednik organizacijskega odbora londonskih iger Sebastian Coe, ki je imel svetovni rekord v lasti 18 let – med letoma 1979 in 1997. Kljub temu v tej disciplini nikoli ni osvojil zlate olimpijske medalje. V letih 1980 in 1984 je v teku na 800 metrov osvojil srebro, v teku na 1.500 metrov pa je bil na obojih igrah zlat.
Taylor najdlje letos v troskoku
Američan Christian Taylor je zmagal v troskoku s 17,81 m. Najboljši skok mu je uspel v četrti seriji. 22-letni svetovni prvak je z najboljšim izidom sezone na svetu premagal rojaka Willa Claya (17,62 m), svetovnega dvoranskega prvaka in tretjega v Londonu v skoku v daljino, bron pa je osvojil Italijan Fabrizio Donato (17,48 m).
Eaton ugnal rojaka Hardeeja
Svetovni rekorder Ashton Eaton je zanesljivo zmagal v deseteroboju (8.868 točk). Drugi je bil njegov rojak Trey Hardee (8.671 točk), ki je lani osvojil naslov svetovnega prvaka v Daeguju. Tretji je bil Kubanec Leonel Suarez (8.523 točk).