Luis Scola je bil najzaslužnejši za zmago Argentincev. Prispeval je 23 točk in 9 skokov. Foto: Reuters
Marquinhos
Marquinhos je bil mož odločitve na dvoboju Španije in Brazilije. Foto: Reuters

Španija, ki je na zadnjih dvojih olimpijskih igrah klonila šele v finalu, v Riu še ni zmagala. Potem ko jo je najprej ugnala Hrvaška, je bila boljša še domača reprezentanca. Brazilci, ki so uvodni dvoboj proti Litvi katastrofalno začeli in izgubljali tudi za 30 točk, potem pa jim je zmanjkalo časa za preobrat, so proti evropskim prvakom imeli pobudo. Povedli so že za 11, a se jim ni uspelo odlepiti. Dve minuti pred koncem je Sergio Llull Španijo popeljal v vodstvo (64:63). Nato sta Llull in Nene zadela vsak po en prosti met.

Znova je bil tragični junak Pau Gasol. Prvi španski zvezdnik je na prvi tekmi metal za podaljšek, a ga je tedaj blokiral Dario Šarić, tokrat pa je 23 sekund pred koncem zgrešil dva prosta meta. Brazilija je imela napad za zmago. Marcelinho Huertas je zgrešil, a je za veliko zmago žogo skozi obroč dobrih pet sekund pred koncem potisnil Marquinhos. Nato je poskušal še Llull, a ni prišel do meta. Gasol je bil s 13 točkami prvi strelec tekme, pri Braziliji jih je 11 dal Marcelinho, deset pa Marquinhos.

Argentinci blesteli v tretji četrtini
Argentinci, ki so leta 2004 postali olimpijski prvaki in so edini, ki so doslej na igrah prekinili vladavino ZDA, odkar od leta 1992 nastopajo najboljši košarkarji iz Lige NBA, so si odločilno prednost proti Hrvaški priigrali v tretji četrtini, ki so jo dobili s 27:14.

Hrvaška je v tretji četrtini zaostajala že za 20 točk, v zadnjo minuto pa je vstopila le s štirimi točkami zaostanka (81:85), pol minute pred koncem je nato Krunoslav Simon zgrešil trojko, selektor Aco Petrović in Luka Babić pa sta dobila tehnični napaki in Argentina si je s prostim metom zagotovila zmago. Za poraženo zasedbo je Dario Šarić dosegel skoraj trojnega dvojčka (19 košev, 10 skokov in 7 podaj), Luis Scola pa je bil s 23 točkami prvi strelec Argentine.