Miloš Teodosić je odlično vodil igro srbske reprezentance, ki si je proti Avstraliji že po prvem polčasu priigrala visoko prednost 21 točk. Foto: EPA
Miloš Teodosić
Srbija bo v nedeljo v finalu igrala z ZDA. Pred dvema letoma je bilo v finalu SP-ja 129:92 za ZDA. Foto: Reuters
Klay Thompson in Pau Gasol
Klay Thompson in Pau Gasol sta zaznamovala prvi polčas. Ameriški branilec je dosegel 17, španski center pa 12 točk. Foto: Reuters

ZDA so v polfinalu olimpijskih iger Španijo premagale z 82:76, najboljši strelec je bil Klay Thompson z 22 točkami. Srbija je na krilih Miloša Teodosića (22 točk) s 87:61 ustavila vroče Avstralce, predvsem ključnega igralca Andrewa Boguta, "Boomersi" pa so bili ob agresivni srbski obrambi v prvem polčasu povsem nebogljeni, saj so dosegli le 14 točk.

17 točk Thompsona do polčasa
Nervozen obračun ZDA in Španije, ki so ga s hitrorokimi sodniškimi odločitvami (dosojenih sedem tehničnih napak v prvem polčasu) nekoliko popestrili tudi sodniki, so branilci naslova odločili v zadnji četrtini. Evropski prvaki so ves čas lovili prve favorite, vendar niso nikoli prišli čisto blizu.

Američani so v zaključku prve četrtine povedli za devet točk (17:26) po košu Kyla Lowryja, vendar so se Španci po sedmih zaporednih točkah približali na le tri točke (30:33) v 17. minuti. Izrazito je bil že v prvem polčasu razpoložen Klay Thompson, ki je dosegel kar 17 točk.

Španija je drugi polčas začela precej nerazpoloženo, tako da je Carmelo Anthony ZDA znova povedel na 10 točk prednosti (43:53) v 23. minuti, po zabijanju DeAndreja Jordana pa je bilo že 50:61 v 27. minuti. V zadnji četrtini je ob Pauju Gasolu na klopi prednost narasla na 15 točk po košu Lowryja v 33. minuti (57:72). Tudi Gasolu je v zadnjem delu po vrnitvi na parket nekoliko pošla sapa, tako da so Američani po dveh olimpijskih finalih v Pekingu in Londonu Špance tokrat zlomili še v polfinalu. Ob tem so prvič v Riu ostali pod doseženimi 90 točkami.

Le devet točk Avstralije v prvem polčasu
Srbija je imela nepričakovano lahko delo z Avstralijo, ki je blestela v predtekmovanju in med drugim premagala tudi Srbijo (95:80). Boomersi so bili tokrat popolnoma izgubljeni in so v prvi četrtini dosegli le pet točk, v drugi pa devet. Met iz igre je bil porazen, vsega 21-odstoten (6/29, od tega trojke 2/14), tako da je bil ob enajstih izgubljenih žogah in slabšem skoku zaostanek 21 točk (35:14) do odmora razumljiv.

Razlika dosegla 30 točk
V drugem polčasu so bili Avstralci nekoliko enakovrednejši, a daleč od tega, da bi vsaj za hip ogrozili srbsko zmago. Razlika je dosegla 30 točk (68:38). Varovanci Aleksandra Đorđevića so bili izjemno razigrani, izstopal je Miloš Teodosić, ki je v 22 minutah dosegel 22 točk (iz igre 9/14). Finale bo v nedeljo ob 20.45. Na SP-ju 2014 so v Madridu ZDA v tekmi za zlato medaljo zmagale s 129:92. Kyrie Irving je dosegel 26 točk.