Bogdan Bogdanović je bil neustavljiv v tretji četrtini. Foto: Reuters
Bojan Bogdanović
Bojan Bogdanović in soigralci so bili po koncu tekme zelo razočarani. Prvo mesto v skupini B jim ni pomagalo. Foto: Reuters
Kevin Durant
Kevin Durant je bil najboljši strelec tekme s 27 točkami, zadel je sedem trojk iz devetih poskusov. Foto: Reuters
Nikola Mirotić
Nikola Mirotić je bil neustavljiv, zadel je kar pet trojk. Foto: Reuters
Patty Mills je bil nerešljiva uganka za Litovce. Foto: Reuters
Mills Avstralce popeljal v polfinale

Na zadnji tekmi četrtfinala je imela Hrvaška ob odmoru šest točk prednosti (38:32). Tretjo četrtino so dobili izbranci Saše Đorđevića kar s 34:14, v zadnjih minutah so skoraj zapravili lepo prednost, a Hrvatom ni uspelo priti do preobrata. V petkovem polfinalu se bodo Srbi srečali z Avstralijo.
Šov Bogdana Bogdanovića v 3. četrtini
Bogdan Bogdanović
, ki mu v prvem delu ni šlo, se je razigral v tretji četrtini. Srbi so povedli po zabijanju Miroslava Raduljice v 24. minuti (41:40), Bogdan Bogdanović je nato zadel dve trojki po podajah Miloša Teodosića (54:46). Selektor Hrvaške Aleksandar Petrović ni uspel presekati naleta Srbov. 24 sekund pred koncem tretje četrtine je Bogdan Bogdanović zadel še tretjo trojko za 66:52.

Hrvati so se prebudili prepozno
Najboljši strelec olimpijskega turnirja Bojan Bogdanović (28 točk) je Hrvate držal v igri, njegovi soigralci pa so se razigrali v zadnji četrtini. Štiri minute in pol pred koncem je Mario Hezonja zadel izza črte (74:71). V napeti končnici Hrvaški ni uspelo izenačiti, vseskozi pa je bila povsem blizu. Še 24 sekund pred koncem so Srbi vodili le z 79:77, nakar so sledile taktične osebne napake in izvajanje prostih metov. Pri teh so bili Srbi zbrani (Nikola Jokić je zadel štiri proste, Teodosić pa dva), Hrvati so jih ves čas lovili, ko pa je pet sekund pred koncem Hezonja zgrešil met za tri točke, je bila tekma odločena.

Po slabem začetku Američani do visoke zmage
Košarkarji ZDA so ugnali Argentino s 105:78. "Gavči" so na krilih glasnih navijačev sijajno začeli. Razigran je bil Facundo Campazzo, po trojki Andresa Nocionija pa je bilo 19:9 v sedmi minuti.
Američani so se nato le zbrali. Kevin Durant je zadel dve trojki zapored, Paul George je ukradel žogo in polagal v protinapadu. Tudi minuta odmora Argentincem ni pomagala, DeMarcus Cousins je zabil ob koncu prve četrtine za vodstvo ZDA s 25:21. Branilci naslova so končali uvodni del igre z delnim izidom 16:2.

Argentinci že pred odmorom v izgubljenem položaju
Velika kriza Argentine se je nadaljevala tudi na začetku druge četrtine. V uvodnih dveh minutah so Američani nanizali 11 točk in povedli s 36:21. George in Kyle Lowry sta nadaljevala šov Američanov in tri minute pred odmorom je bila tekma odločena (54:29). Do odmora so se Argentinci malce približali (56:40).

Drugi polčas je bil le še formalnost, po 30 minutah so Američani vodili s 87:61, v zadnjih 12 minutah so priložnost dobili tudi vsi rezervisti in prav vseh 12 košarkarjev ZDA se je vpisalo med strelce.
Selektor Mike Krzyzewski se je veselil 74. zaporedne zmage, na olimpijskih igrah so Američani neporaženi 22 tekem zapored, zadnjič so jih ugnali Argentinci v polfinalu v Atenah leta 2004, ko je blestel Manu Ginobili. Legendarni košarkar San Antonia je prispeval 14 točk in 7 podaj v 26 minutah. Ko je v zadnji četrtini odšel na klop, se je objel z vsemi soigralci in po koncu tudi z zvezdniki Lige NBA, ki jih seveda dobro pozna.

Španci nadigrali Francoze
Španija je Francijo premagala kar z 92:67. Držala je visok ritem igre in galskim petelinom niti za trenutek ni dopustila, da bi sploh začeli razmišljati o maščevanju za težek lanski poraz v finalu evropskega prvenstva. Takrat je Pau Gasol dosegel kar 40 točk, tokrat le pet, a so njegovo vlogo prevzeli drugi. Prvi med njimi Nikola Mirotić, ki se je na koncu ustavil pri 23 točkah, s petimi zaporednimi pa tudi odprl drugi polčas in tako rekoč prelomil tekmo. Španci so povedli za 18 točk (48:30) in se niso več ozirali nazaj. V zadnji četrtini je razlika presegla 30 točk.

Reprezentančno slovo Tonyja Parkerja
Izbranci Sergia Scariola so bili razigrani od začetka in po štirih trojkah v sedmi minuti so povedli s 15:8, po zabijanju Gasola v 19. pa že za 13 (41:28). Žoga je hitro krožila, met je stekel, sicer tradicionalna agresivna in atletska obramba Francije je bila nemočna. Španci so se na koncu ustavili pri desetih trojkah in kar 52-odstotnem metu iz igre. Pri poražencih je bil najboljši Tony Parker s 14 točkami. Njihov končni met za dve točki je bil le 39-odstoten. Parker, sicer trofejni organizator igre San Antonia, je že potrdil, da končuje reprezentančno kariero, prav tako Mickael Gelabale in Florent Pietrus.

Litva nebogljena
V uvodnem četrtfinalnem obračunu je Avstralija nadigrala Litvo z 90:64. Boomersi niso evropskim podprvakom ponudili niti najmanjše možnosti. V vodstvu so bili od uvodne minute in si že v prvi četrtini priigrali devet točk naskoka. Sredi druge četrtine so povedli za 20 in tekmo brez težav pripeljali do konca. V polfinalu se bodo pomerili z boljšim iz dvoboja Srbija - Hrvaška.

Prvi strelec tekme je bil Patty Mills, ki je 24 točk dosegel v 26 minutah. 16 jih je dodal Aron Baynes. Pri Litvi sta bila v dvomestnih številkah le Mantas Kalnietis in Antanas Kavaliauskas z 12 točkami. Povsem je zatajil Jonas Valančiunas, ki je dosegel le 5 točk.