Tako kot lani v finalu evropskega prvenstva Litva znova ni našla odgovora na igro Paua Gasola. Foto: EPA
Manu Ginobili, Luis Scola, Facundo Campazzo
Veselje Manuja Ginobilija, Facunda Campazza in Luisa Scolaja po veliki zmagi. Foto: Reuters
Andres Nocioni
Andres Nocioni je že v prvem polčasu dosegel 21 točk, na koncu pa se je ustavil pri 37. Foto: EPA

Že lani v finalu EP-ja je Španija zlahka odpravila Litvo v Lillu, tokrat pa jo je predvsem nadigrala. Evropski prvaki, ki so prvi dve tekmi v Braziliji tesno izgubili, so morali nujno zmagati, sicer bi se znašli v zelo neugodnem položaju. Od prve minute so igrali izvrstno in ves čas prednost višali. Razlika je bila že po prvi četrtini 15, do odmora je narasla na 19, tudi drugi polčas pa so Španci silovito začeli in tretjo četrtino dobili kar za 20 točk. Tudi ko je Sergio Scariolo spočil glavne nosilce igre, je prednost še naraščala na neverjetnih končnih 50.

Za uvodno visoko prednost je bil najbolj zaslužen Pau Gasol, ki je prispeval 23 točk. Junak lanskega evropskega prvenstva je zadel tudi vseh pet poskusov izza črte. 17 točk je pri dvakratnih zaporednih olimpijskih podprvakih dodal Nikola Mirotić, enak izkupiček pa je uspel prvemu litovskemu strelcu Mindaugasu Kuzminskasu.

Argentina po dveh podaljških odpravila Brazilijo
Kljub sijajnima predstavama Andresa Nocionija, ki je dal 37 točk in ujel še 11 odbitih žog, in Facunda Campazza, ki je 33 točkam dodal 11 podaj, je argentinski junak košarkarske poslastice zimzeleni Manu Ginobili. 39-letni košarkarski velemojster je ob koncu drugega podaljška, ko je Argentina vodila s 109:107 in je imel Carlos Delfino dva prosta meta za zapečatenje brazilske usode, a je oba zgrešil, iznajdljivo ob nepozornih brazilskih visokih igralcih dobil skok v napadu ter nato izsilil osebno napako. Čeprav ni bil razpoložen pri prostih metih (do odločilnih dveh le 3/8), je, ko je bilo treba, oba zadel in gavčem zagotovil tretjo zmago v Riu.

Polčas dvoboja najboljših južnoameriških ekip so dobili gostitelji iger z 52:44, potem ko so drugo četrtino dobili za 17. Zatem so ves čas vodili, a tudi ko so si priigrali nekoliko višjo prednost, so Argentinci odgovorili. Še dobri dve minuti pred koncem rednega dela so Brazilci, ki jih vodi Argentinec Ruben Magnano, s katerim je Argentina leta 2004 osvojila zlato kolajno v Atenah, po zaslugi razigranega Neneja (24 točk in 11 skokov) vodili za osem, toda Campazzo in Nocioni s srečno trojko - tri sekunde pred koncem se je žoga odbijala po obroču in nato šla skozi mrežo - sta izsilila podaljšek. V prvem dodatku so gostitelji turnirja že povedli za šest, a zaključek je pripadel Argentincem, ki so v drugem hitro povedli za osem, toda tedaj so se Brazilci vrnili v igro. Nato je odgovornost prevzel Ginobili.