Sarah Sjöström je za 16 stotink popravila svetovni rekord. Foto: Reuters
Adam Peaty
Adam Peaty je pometel s tekemci na 100 m prsno. Foto: Reuters
Katie Ledecky
Katie Ledecky je vse tekmice pustila za seboj skoraj za pet sekund. Foto: Reuters

Srebro je šlo v roke Francozov (3:10,53), bron pa je pripadel plavalcem iz Avstralije (3:11,37). Največ pozornosti je bil deležen največji plavalni zvezdnik Phelps, vsega skupaj je na olimpijskih igrah osvojil že 23 odličij.

Phelps je v olimpijski bazen skočil kot drugi po vrsti, štafeto je prevzel od Caleba Dressela ter ustvaril odločilno prednost za vodilni položaj, Ryan Held je zadržal prednost, Nathan Adrian pa je nato uspešno priplaval za olimpijsko zlato. Pred štirimi leti na olimpijskih igrah v Londonu je ameriška štafeta končala na drugem mestu, za Francozi.
Sjöströmova še za 16 stotink izboljšala rekord na 100 m delfin
Sarah Sjöström
je drugi dan finalnih bojev zmagala na 100 metrov delfin. Švedinja je postavila tudi svetovni rekord (55,48). Srebrna kolajna je pripadla Kanadčanki Penny Oleksiak (56,46), bron pa je šel v roke Američanki Dani Vollmer (56,63), ki tako ni ubranila zlata iz Londona.

Sjöströmova je bil na svetovnih prvenstvih najboljša v letih 2009, 2013 in 2015, tokrat pa je osvojila prvo zlato olimpijsko kolajno. 22-letna Švedinja je v Riu za 16 stotink izboljšala rekordno znamko v tej disciplini, ki jo je postavila lani na svetovnem prvenstvu.

Peaty še drugič izboljšal rekordno znamko na 100 m prsno
Adam Peaty je poskrbel za prvo britansko zlato kolajno na olimpijskih igrah v Riu. 21-letni Britanec je na 100 metrov prsno s časom 57,13 postavil tudi svetovni rekord, lastno znamko iz kvalifikacij v Riu je izboljšal še za 42 stotink. Južnoafričan Cameron Van der Burgh (58,69), ki je bil zlat pred štirimi leti na olimpijskih igrah v Londonu, se je moral tokrat zadovoljiti s srebrom, bron je pripadel Američanu Codyju Millerju (58,87).

Peaty se je veselil prve olimpijske kolajne, potem ko je lani na svetovnem prvenstvu v Kazanu osvojil naslova svetovnega prvaka na 50 m in 100 m prsno. V dveh dneh je poskrbel za dva svetovna rekorda. Rekorden je bil že v predtekmovanju, ko je plaval 57,55. Prejšnjo znamko je postavil 17. aprila 2015 v Londonu (57,92).

Damir Dugonjić je izpadel v kvalifikacijah, z izidom 1:00,41 je osvojil 21. mesto, za polfinalom pa je zaostal 15 stotink sekunde.

Ledeckyjeva brez konkurence na 400 m prosto
Katie Ledecky je na 400 metrov prosto osvojila zlato medaljo in s časom 3:56,46 postavila tudi nov svetovni rekord. Lastno prejšnjo rekordno znamko, ki jo je postavila leta 2014, je izboljšala za sekundo in 91 stotink. Američanka je bila zelo prepričljiva. Prvo zasledovalko je za seboj pustila skoraj za pet sekund. Srebrna kolajna je šla v roke Britanki Jazz Carlin (4:01,23). Bron je dobila Američanka Leah Smith (4:01,92).

19-letna zmagovalka je večkratna svetovna prvakinja, osvojila pa je prvo zlato olimpijsko kolajno v tej disciplini ter drugo po Londonu pred štirimi leti, ko je bila kot petnajstletna senzacija zlata v disciplini 800 metrov prosto.