Belgija je na prvi tekmi Eura 2000 premagala Švedsko z 2:1. Za gostitelje sta zadela Bart Goor (43. minuta) in Emile Mpenza (46.), končni izid pa je postavil Šved Johan Mjällby (53.). Foto: EPA

teren in glasna podpora pomagata domači reprezentanci do zmage, a statistika te napovedi ne podpira.

Na dosedanjih 14 prvenstvih so države gostiteljice namreč zmagale le na treh začetnih tekmah. Zadnjič je to uspelo Belgiji leta 2000, ko je v Bruslju premagala Švedsko z 2:1, a Belgijci so se pozneje obrisali pod nosom, saj so obstali v skupini in ostali brez četrtfinala.

Galski petelini popolni leta 1984
A Francozi se lahko zatečejo k drugi statistiki. Ko so namreč zadnjič gostili evropsko
prvenstvo - to je bilo leta 1984 - so namreč dobili vseh pet tekem na tekmovanju. Za uvod
so premagali Dansko z 1:0, edini gol je zabil Michel Platini, ki je na koncu z devetimi goli tudi postal kralj strelcev na turnirju.

Najprej uspelo zmagati Španiji
Leta 1964 je uspelo zmagati tudi Španiji, ki je bila boljša od Madžarske z 2:1. Takrat so na EP-ju sodelovale le po štiri reprezentance, zato je bila to že polfinalna tekma.

Za uvod najpogosteje 1:1 in 2:1
Najpogostejša izida uvodnih tekem sta sicer 2:1 in 1:1, tako so se končale po štiri uvodne tekme. Med drugim se je z 1:1 končala tudi uvoda tekma EP-ja 2012, ko sta se Poljska in Grčija razšli z izidom 1:1.