Grega Žemlja, ki ni na mednarodnih turnirjih igral vse od septembra, je v nedeljo kar dvakrat stopil na igrišče v Portorožu. Foto: TZS

Vse žoge, tesne odločitve, dotiki mrežice so šli na stran Izraela ... še dež v soboto je bolj koristil njim kot nam, saj če bi vedel, da bo cel dan deževalo, bi v petek drugače postavili pare.

Kapetan Slovenije Blaž Trupej
Grega Žemlja in Blaž Rola
Blaž Rola je po dvoboju priznal, da je bila njegova napaka na mreži na set žogo prvega niza verjetno ključna točka. Foto: TZS

Če bi tedaj osvojila prvi niz, bi bilo vse lažje. Tako pa sva se dve igri pozneje znašla v zaostanku ... Res škoda, saj sva bila vseskozi v igri. Izraelca sta zadela nekaj neverjetnih udarcev in na koncu slavila.

Blaž Rola o ključnem trenutku dvoboja
Dudu Sela in kapetan Izraela
Veselje Dudi Sele in kapetana Izraela po zmagoviti točki, s katero so si gostje priigrali kvalifikacije za vstop v elitno svetovno skupino Davisovega pokala. Foto: TZS
Žemlja v odločilnem dvoboju brez možnosti
Zdravje slovenskih tenisačev ni zdržalo

Slovenski tenisači so končali letošnje reprezentančne nastope, medtem ko se Izraelci veselijo napredovanja v kvalifikacijo za svetovno skupino. Poleg zdravstvenih težav Slovenija ta konec tedna tudi ni imela sreče. Že prvi dan je Blaž Kavčič, ki je nastopil le tri tedne po operaciji stopala, zapravil obilico priložnosti za zmago. Sobota je bila deževna, nedelja pa sicer sončna, a na terenu se ni razpletlo po željah kapetana Blaža Trupeja. V uvodni igri dvojic sta slovenska igralca znova zamudila niz lepih priložnosti za zmago ali vsaj niz.

Usoden tretji niz v dvojicah
V nedeljo dopoldne sta Jonathan Erlich in Andy Ram v Portorožu premagala Blaža Rolo in Grego Žemljo s 7:6, 4:6, 7:6 in 6:3 ter s tem v obračunu I. evroafriške skupine Davisovega pokala povedla Izrael v vodstvo z 2:1.

Že v uvodni igri je Slovencema uspel brejk, a ga nista potrdila v drugi igri. Nato je vsak izmed četverice ubranil svoj začetni udarec, Izraelca pa sta dobila podaljšano igro z 9:7. V drugem nizu sta gosta z brejkom v peti igri povedla s 3:2, a nato sta do konca niza dobila le še eno igro (6:4).

Rola in Žemlja sta v tretjem nizu vodila že s 4:1, a hitro izgubila servis. Odločitev je spet padla v podaljšani igri, ki sta jo Erlich in Ram dobila s 7:4. V zadnjem nizu sta Izraelca le še potrdila zmago.

Po pol leta odsotnosti dva dvoboja v dnevu
Selektor Blaž Trupej se je nato odločil, da v četrtem obračunu namesto poškodovanega Blaža Kavčiča na igrišče pošlje Žemljo, zaradi česar se je začetek dvoboja prestavil na 16. uro. Žemlja sicer na mednarodnih turnirjih zaradi bolezni (mononukleoza) ni igral vse od lanskega septembra, letos pa je bil to njegov prvi uradni nastop.

Dudij Sela je s pridom izkoriščal utrujenost Žemlje, ki se je po gladko izgubljenem uvodnem nizu sicer še uspel vrniti v igro. Po skoraj uro dolgem drugem nizu je v tie-breaku s 7:5 izenačil, a nato so mu moči povsem pošle. Najprej je Sela Žemlji "zavezal kravato", na koncu pa s 6:2 dokončno odločiil dvoboj v korist Izraela.

Zadnja partija, ki ni več odločala o ničemer, zaradi pozne ure ni bila odigrana.

Žemlja sedem ur na igrišču
"Razočarani smo zaradi poraza, saj smo imeli lepo priložnost, vendar je žal nismo izkoristili. Kar se tiče mene osebno, pa sem vseeno zadovoljen. Danes sem na igrišču stal skoraj sedem ur in čeprav sem zdaj povsem izčrpan, se počasi vračam na nivo in tekmovalni ritem, ki si ga želim," je po dvoboju povedal Žemlja.

Niso izkoristili ponujenih priložnosti
Zaključno misel je podal kapetan Blaž Trupej. "Izrael je zasluženo zmagal. Glede na zdravstveno stanje realno nismo mogli pričakovati kaj več. Hkrati nismo izkoristili priložnosti, ki smo jih imeli v petek in dvojicah, ne morem pa se izogniti dejstvu, da nam sreča tokrat res ni bila naklonjena. Vse žoge, tesne odločitve, dotiki mrežice so šli na stran Izraela ... še dež v soboto je bolj koristil njim kot nam, saj če bi vedel, da bo cel dan deževalo, bi v petek drugače postavili pare. Tako Grega kot Blaž si za predstave tukaj zaslužita pohvale in spoštovanje. Dodati moram, da sem izjemno navdušen nad igro Role, ki je zdrav igralec in v vzponu, tako da lahko z njim v prihodnjih letih računamo na dobre rezultate."