Tenis
(5)
Ocena novice: Vaša ocena:
Ocena 4.5 od 17 glasov Ocenite to novico!
Novak Đoković
Novak Đoković in 6: Srb je največ grand slamov osvojil v Melbournu (6), zadnjega leta 2016. Foto: Reuters

Dodaj v

Športni SOS slavi 6. rojstni dan: Đoković kot feniks iz pepela

564. del rubrike Športni SOS
10. september 2018 ob 11:27
Ljubljana - MMC RTV SLO

Zmagovalec New Yorka Novak Đoković je imel – vsaj na papirju – precej lahko pot do finala, saj v prvih šestih dvobojih ni igral niti z enim igralcem, ki bi bil med prvimi 20 nosilci.

Na današnji dan pred šestimi leti je na naši spletni strani zaživel projekt Športni SOS, v katerem odgovarjamo na vaša vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki. Zato smo vas povabili, da pošiljate vprašanja, ki so povezana s številko 6. Še vedno ste vabljeni k pošiljanju vprašanj.

Vprašanja o športu, športni zgodovini in statistiki lahko pošljete po elektronski pošti ali Twitterju.


1.219. Novak Đoković je do finala New Yorka premagal šest igralcev, nihče med njimi ni na lestvici ATP-ja med najboljših 20. Kdaj se je to nazadnje zgodilo na turnirjih za grand slam?

Rado

Novak Đoković je v resnici do finala premagal enega igralca, ki je bil med najboljših 20, to je bil polfinalist Kei Nišikori, ki je na lestvici ob času turnirja zasedal 19. mesto. Res pa je, da je bil Japonec v času določanja nosilcev dve mesti nižje, zato je bil na turnirju 21. nosilec.

To v resnici niti ni tako redek dogodek, saj se je nazadnje zgodil lani prav v New Yorku, ko je Rafael Nadal na poti do finala igral s samimi igralci zunaj prve dvajseterice in tudi njegov nasprotnik v finalu Kevin Anderson je zasedal "le" 32. mesto. Spodaj so navedeni vsi primeri v času od leta 2003, ko je Roger Federer osvojil prvega od svojih 20 grand slamov.

IgralecTurnir1234567
Rafael Nadal *New York 2017851215964532832
Andy Murray *Wimbledon 20139275292654221
Rafael Nadal *Roland Garros 201065544332921277
Roger FedererWimbledon 200827341532743752
Roger FedererRoland Garros 20084060465525592
Andre AgassiNew York 20058294345449461
Andy RoddickWimbledon 2004181128319023631
Lleyton HewittNew York 200410741327245301


Opombe:
- Z zvezdicami so označeni igralci, ki so turnir tudi dobili.
- V stolpcih od 1 do 7 je uvrstitev njihovih nasprotnikov na lestvici ATP od prvega kroga (1) do finala (7).
- Navedeni so tisti finalisti, ki so DO finala igrali z nasprotniki, ki na takrat aktualni lestvici ATP niso bili med najboljših 20.

1.220. Novak Đoković je osvojil zadnja dva grand slama sezone, prej pa je igral slabo. Je bila to najslabša sezona (do Wimbledona) med tistimi, ki so v istem letu nato osvojili Wimbledon in New York?
Klemen H.

Tako je. Od leta 1968, ko v tenisu velja t. i. odprta doba, je to 16. primer, ko je enemu igralcu v isti sezoni uspelo povezati tako Wimbledon kot New York. Đoković pa je sploh edini, ki do Wimbledona ni dobil niti enega turnirja, hkrati je imel tudi daleč najslabši odstotek zmag in porazov. Podrobnosti so v spodnji tabeli.

IgralecLetoTurnirjiOdstotek
John McEnroe1984897,8
Novak Đoković2011797,7
Jimmy Connors1974994,1
Roger Federer2005793,9
Novak Đoković2015593,3
Roger Federer2006591,7
John McEnroe1981591,4
Roger Federer2004590,7
Rod Laver1969489,7
Rafael Nadal2010488,9
Jimmy Connors1982487,8
Boris Becker1989387,2
Roger Federer2007385,7
Pete Sampras1993584,6
Pete Sampras1995276,9
Novak Đoković2018066,7


Opombe:
- Navedeni so vsi primeri sezon, ko je igralec dobil tako Wimbledon kot New York (velja za odprto dobo).
- V stolpcu turnirji je število osvojenih turnirjev pred Wimbledonom.
- V zadnjem stolpcu pa je odstotek zmag vseh dvobojev (prav tako pred travnatim grand slamom).

Slavko Jerič
Prijavi napako
Komentarji
Hijena
# 10.09.2018 ob 11:45
Bravo Nole!
Uspešno je tempiral formo na Wimbledon in NY.
Odkar je Vajda spet trener, je Nole doživel preporod...
Tine Maza
# 10.09.2018 ob 14:02
Športni SOS je rubrika za ljubitelje športne statistike. Če se tu znajdeš pomotoma, klikni/tapni gumb 'nazaj.' Vzelo bo manj časa kot pisanje bedastega komentarja.
seba goričan
# 10.09.2018 ob 16:15
mesojedci pa v začudenju kako je to možno...spomnimo se komentarjev na tem in drugih portalih...smešno
prizemljen
# 10.09.2018 ob 13:54
Odkar je Vajda spet trener, je Nole doživel preporod...

Zanimivo k'nede.
a-dee-jay
# 10.09.2018 ob 13:41
Meni ta športni SOS ni všeč. Ko že mislim, da je objavljena neka nova zanimiva novica, kliknem, in vidim, da gre za športni SOS in pogrevanje starih stvari.
Ampak okusi so različni. Nekaterim je verjetno všeč.
Kazalo