Dominic Thiem je dvignil najprestižnejši pokal v karieri. Osem od 12 turnirjev je dobil na pesku. Foto: Reuters

Thiem, ki je v žep pospravil 1.354.000 ameriških dolarjev, bo na novi lestvici ATP že na četrtem mestu. Postal je prvi Avstrijec, ki je zmagal na mastersu po Thomasu Mustru v Miamiju leta 1997. 37-letni Federer ostaja pri petih naslovih v Indian Wellsu (2004, 2005, 2006, 2012 in 2017), že četrtič v zadnjih šestih letih pa je izgubil finalni obračun. Lani je bil s 6:4, 6:7 in 7:6 boljši Juan Martin del Potro.

Federer je ostal brez rekordnega šestega naslova v Indian Wellsu. Foto: Reuters

Odličen začetek Federerja
20-kratni zmagovalec turnirjev za grand slam je finalni obračun začel sijajno. Ekspresno je povedel s 3:0, v sedmi igri je nato izgubil servis, vendar je že v osmi igri z izjemno bekhend paralelo prišel do ključnega brejka. V deveti igri je izkoristil drugo zaključno žogo za uvodni niz po 37 minutah.

Zelo pomembna je bila tretja igra drugega niza, ko je Thiem rešil dve priložnosti Švicarja za odvzem servisa, nato pa v četrti igri prišel do brejka in prednost zanesljivo ohranil do konca niza.

Thiem z železnimi živci v ključnih trenutkih
Tudi v odločilnem nizu se je Thiem znašel v težavah. V osmi igri se je rešil po zaostanku z 0/30 in 30/40, uspelo mu je izenačiti na 4:4. V enajsti igri je Federer pri vodstvu s 30/15 dvakrat preslabo skrajšal žogo, nato pa je Thiem z močnim forhendom prišel do brejka. V 12. igri je zaključil dvoboj po dveh urah in dveh minutah.

Zmaga mu pomeni skoraj kot grand slam
"Občutek je kar malce nerealen. Vedno je poseben dvoboj s Federerjem, še toliko bolj, če je to finalni obračun mastersa. Ta zmaga mi pomeni skoraj toliko kot zmaga na turnirju za grand slam," je bil navdušen Thiem, ki je v kalifornijsko puščavo prišel 12 dni pred začetkom turnirja skupaj z novim trenerjem Nicolasom Massujem. Čilenec, ki je bil deveti igralec sveta, je na olimpijskih igrah v Atenah leta 2004 osvojil zlato medaljo med posamezniki in med dvojicami.

"Večino obračuna sem odigral na najvišji mogoči ravni. V prvem nizu sem se še moral navaditi na igro Rogerja, saj je to popolnoma drugačna raven od prejšnjih dvobojev. Igral je izjemno. Ključna je bila tretja igra drugega niza, ko mi je uspelo ostati v obračunu, nato sem le še stopnjeval igro," je bil nasmejan Thiem, ki je lani izgubil v finalu Roand Garrosa proti Rafaelu Nadalu. Njegova najljubša podlaga je pesek, zaigral je tudi v finalu turnirja serije 1.000 v Madridu v zadnjih dveh letih. Leta 2017 ga je ugnal Nadal, lani pa Alexander Zverev.

Bianca Vanessa Andreescu je presegla vsa pričakovanja. Ljubljenka občinstva v Indian Wellsu je v finalu na koncu komaj hodila, a vseeno ugnala zmagovalko Wimbledona. Foto: Reuters

Andreescujeva zaokrožila sanjski teden
18-letna Andreescujeva je pripravila eno izmed največjih senzacij v zgodovini turneje WTA. Na turnir je prišla s povabilom organizatorja, saj velja za eno izmed najobetavnejših tenisačic sveta. S 60. mesta se bo prebila že na 24. mesto lestvice WTA.

Njena pot do finala je bila pravljična, zadnja stopnica pa je bila najtežja. S 6:4, 3:6 in 6:4 je ugnala zmagovalko Wimbledona Angelique Keber. Finalni obračun je v veliki vročini trajal dve uri in 18 minut. V odločilnem nizu so jo zdelali krči, zaigrala je na vse ali nič in z močnimi udarci prišla do preobrata. Gledalci, ki so jo vzeli za svojo, so bili na nogah. Turneja WTA nujno potrebuje novo zvezdnico in veliko strokovnjakov meni, da ima kanadska najstnica vse, kar potrebuje šampionka.

Tudi krči je niso zaustavili
Izkušena Nemka, ki je osvojila tri turnirje za grand slam, je povedla s 3:2 v odločilnem nizu. Takrat je popolnoma izčrpana Andreescujeva poklicala na igrišče trenerja Sylvaina Bruneauja, ki je odličen motivator. V žgočem soncu ni imela več energije, zato je hitro zaključevala točke. Močni forhendi so bili nerešljiva uganka za Kerberjevo, ki je skušala z raznovrstno igro ostati v dvoboju. Izdal jo je slab servis. V šesti, osmi in deseti igri odločilnega niza je izgubila začetni udarec.

Kerberjeva je blestela v drugem nizu. Novi trener Rainer Schüttler (finalist Melbourna leta 2003) jo je preporodil po nekaj slabših turnirjih. Foto: Reuters

"Od prvega dvoboja sem se odlično znašla na tem turnirju. Imela sem vzpone in padce, to je normalno. Pri zaostanku z 2:3 v odločilnem nizu sem bila pri koncu z močmi. Trener mi je svetoval, naj zaigram na vse ali nič. Točno tako sem tudi odigrala zadnjih pet iger," je povedala nova teniška zvezdnica, ki je postala četrta nepostavljena igralka z zmago v Indian Wellsu. Leta 1999 je zmagala Serena Williams, leta 2005 Kim Clijsters, lani pa Naomi Osaka.

Od zakotnega turnirja na Japonskem do zmage v Indian Wellsu
Blestela je tudi na novinarski konferenci, saj je zelo zgovorna. Predstavniki sedme sile so se večkrat pošteno nasmejali. "Pred letom dni sem igrala slab tenis, nič mi ni šlo po načrtih. Bila sem v nekem zakotnem kraju na Japonskem, leto dni pozneje pa imam v rokah pokal za zmago v Indian Wellsu. Si lahko mislite? Pa to je noro!"

Starša Maria in Nicu sta Romuna, po diplomi pa sta oba dobila službo v Kanadi. Profesionalka je postala pred dvema letoma, januarja letos pa je zaigrala v prvem finalu turnirja WTA. V Aucklandu na Novi Zelandiji je bila boljša Julia Görges v treh nizih.

Muguruzi prepustila le igro
Prvič je zaigrala na turnirju serije Premier Mandatory. Že v uvodnem krogu je imela velike težave z Romunko Irino Carmelio Begu, zmagala je s 6:7, 6:3 in 6:3. V četrtfinalu je zmlela nekdanjo številko ena svetovnega tenisa Garbine Muguruzo s 6:0 in 6:1, v petkovem polfinalu pa je izločila še Elino Svitolino v treh nizih.