Moralesovo predsedniško letalo je moralo zasilno pristati na Dunaju. Foto: EPA
Moralesovo predsedniško letalo je moralo zasilno pristati na Dunaju. Foto: EPA

Ban je izrazil razumevanje za zaskrbljenost držav zaradi nesrečnega incidenta, vseeno pa si je oddahnil, ker se predsedniku Evu Moralesu in njegovemu spremstvu ni zgodilo nič. Po njegovih besedah je pomembno, da se takšne stvari ne ponavljajo, saj vladna in predsedniška letala uživajo diplomatsko imuniteto.

Predstavniki Bolivije, Nikaragve, Ekvadorja in Venezuele so na sedežu Organizacije ameriških držav (OAS) v Washingtonu zahtevali sprejetje resolucije, ki bi ravnanje Italije, Francije, Španije in Portugalske obsodila in izrazila zahtevo, da se ne ponovi več.

Predstavnik Nikaragve Denis Ronaldo Moncada Colindres je prepričan, da so evropske države stopile skupaj na željo imperialne sile. V mislih je imel ZDA.

Omenjene evropske države ponujajo svojo razlago in zatrjujejo, da je šlo za nesporazum in da v resnici niso prepovedale preleta Moralesovega letala na željo ZDA zaradi suma, da je v njem tudi nekdanji pogodbenik Agencije za nacionalno varnost (NSA) Edward Snowden. Morales se je 2. julija vračal iz Moskve proti domovini, ko je moral zasilno pristati na Dunaju.

V pričakovaju Snowdnove odločitve
Snowden se še vedno zadržuje na mednarodnem območju moskovskega letališča Šeremetjevo in čaka na selitev v državo, ki mu bo dala azil. Venezuela mu ga je ponudila in v torek je bilo nekaj zmede glede tega, ali je ponudbo sprejel. Organizacija WikiLeaks je sporočila, da tega še ni storil.

Da Snowden skriva svoje namene, je precej logično, saj je jasno, da si ZDA prizadevajo Snowdna dobiti v svoje roke. ZDA so poslale zahteve za izročitev v države, kamor bi lahko Snowden odpotoval, in notranji minister Bolivije Carlos Romero se je že ponorčeval, da zahtevajo izročitev duha, saj ga pri njih ni.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je dejal, da ne ve nič o tem, v katero državo namerava odpotovati Snowden. Dejal je, da ve le to, da bodo ZDA še naprej zahtevale, da se ga vrne v ZDA, kjer ga čaka obtožnica zaradi izdaje državnih skrivnosti.

Snowden je medijem razkril programe prisluškovanja in vohunjenja ameriške vlade, kar je Washington spravilo v hudo zadrego.