Medtem ko naj bi Beograd in Priština ob posredovanju Bruslja dosegla dogovor, ga Srbi na severu Kosova zavračajo. Foto: Reuters
Medtem ko naj bi Beograd in Priština ob posredovanju Bruslja dosegla dogovor, ga Srbi na severu Kosova zavračajo. Foto: Reuters
Kosovski Srbi
Kosovski Srbi so vložili tožbo proti uradnemu pogajalcu Srbije, saj naj ne bi zastopal njihovih interesov. Foto: EPA

Posrednik Evropske unije v dialogu Beograda in Prištine Robert Cooper se je po poročanju kosovskega časnika Koha Ditore v petek srečal z glavno pogajalko Prištine Edito Tahiri. Sestanek je bil zaprt za javnost, namenjen pa naj bi bil še zadnjim pripravam, preden se bo Tahirijeva v Bruslju znova srečala z vodjo srbske pogajalske ekipe Borislavom Stefanovićem.

Vplivni kosovski časnik ob tem ocenjuje, da je s sprejetjem predloga uradno tudi sprejeta tema mejnih prehodov, ki so tako postali del dialoga med Beogradom in Prištino. Vlada kosovskega premierja Hashima Thacija je sicer temu prej nasprotovala.

Skupni nadzor nad vsemi mejnimi prehodi
Po podatkih časnika je Stefanović oktobra Cooperja prosil, naj predlog o skupnem upravljanju predstavi oblastem v Prištini. Stefanović je sicer želel, da bi integriran sistem upravljanja meja veljal le za mejna prehoda Jarinje in Brnjak, a je Cooper predlog razširil na vseh šest prehodov.

Takšen kompromis so Srbi na severu Kosova pred dnevi ostro zavrnili. Skupščina predstavnikov srbskih občin na severu Kosova je namreč odločila, da cariniki in policisti kosovske vlade na mejnih prehodih nimajo kaj početi, saj ne gre za meddržavno, pač pa mejo znotraj države.

Proti Stefanoviću so vložili tudi kazensko ovadbo ter s tem odrekli podporo pogajalski ekipi Beograda. Nadalje so vse med Beogradom in Prištino v Bruslju že sklenjene dogovore razglasili za neveljavne in nične. "Izgovor, da je eden izmed carinikov Srb, ne pomeni ničesar, saj on nosi samo srbsko ime in priimek, sicer pa je v službi v uniformi in s pečatom samooklicane države Kosovo," so zapisali v sporočilu za javnost.