Foxov odstop pomeni velik udarec za premierja Camerona, ki je pred časom dejal, da bo počakal na izsledke uradne preiskave, preden bo v zvezi z nadaljnjo usodo obrambnega ministra sprejel kako odločitev. Foto: Reuters
Foxov odstop pomeni velik udarec za premierja Camerona, ki je pred časom dejal, da bo počakal na izsledke uradne preiskave, preden bo v zvezi z nadaljnjo usodo obrambnega ministra sprejel kako odločitev. Foto: Reuters

Britanski premier David Cameron je izrazil obžalovanje zaradi Foxovega odstopa in obenem dejal, da razume razloge za to odločitev. Liam Fox je v odstopni izjavi Cameronu med drugim zapisal, da je naredil napako, ko je "dovolil, da so se zabrisale meje med osebnimi interesi in vladnimi nalogami".

Iz prometa napredoval na obrambo
Po odstopu Foxa bo obrambni resor prevzel Philip Hammond, ki je doslej vodil ministrstvo za promet. 55-letni Hammond velja za veterana v konservativni stranki premierja Davida Camerona, v parlamentu pa je že od leta 1997. Vodenje prometnega ministrstva bo prevzela Justine Greening, ki je bila doslej pristojna za zakladništvo. Greeningova je tako postala peta ženska v Cameronovem kabinetu.

Werrittyju odprl vladna vrata
Obrambni minister je postal tarča ostrih kritik, ker je svojemu prijatelju Werrittyju dovolil sodelovanje pri vladnih poslih in na uradnih srečanjih, čeprav ta ni imel uradne funkcije. Fox se je zaradi očitkov na račun Werrittyja tudi zagovarjal pred poslanci britanskega parlamenta. Ob tem je priznal, da je dovolil prepletanje svojih poklicnih nalog in prijateljstva.

50-letni Fox, ki prihaja iz vrst konservativcev, je že drugi minister iz konservativno-liberalne koalicije, ki je odstopil, odkar je ta maja lani prevzela položaj. Prvi je bil minister za finance David Laws iz vrst liberalnih demokratov, ki je odstopil le nekaj tednov po volitvah zaradi škandala v povezavi z neupravičenimi izplačili davkoplačevalskega denarja.

Prijatelj in poslovni partner
Škandal je izbruhnil, ko je britanski časnik The Observer konec prejšnjega tedna objavil fotografijo, na kateri je Werritty navzoč na srečanju med Foxom in predsednikom Šrilanke Mahindo Radjapakšejem lani v Londonu. Werritty naj bi v Dubaju tudi organiziral junijsko srečanje Foxa z družbo Porton Group, ki naj bi si prizadevala skleniti posel z britansko vojsko o tehnologiji za šifriranje pogovorov prek mobilnih telefonov.