65-letni Ali Abdulah Saleh se poslavlja od oblasti. Poleti 1978 je pri 32 letih postal predsednik Severnega Jemna, spomladi leta 1990 pa je po združitvi postal prvi predsednik enotnega Jemna. Foto: EPA
65-letni Ali Abdulah Saleh se poslavlja od oblasti. Poleti 1978 je pri 32 letih postal predsednik Severnega Jemna, spomladi leta 1990 pa je po združitvi postal prvi predsednik enotnega Jemna. Foto: EPA
Saleh napovedal umik

Jemenski predsednik Ali Abdulah Saleh je privolil v pobudo Zalivskega sveta za sodelovanje (GCC) za prenos oblasti v državi, je v soboto pozno zvečer sporočila vladajoča jemenska stranka. Šestčlanski svet za sodelovanje je Jemnu predlagal oblikovanje vlade narodne enotnosti, prenos pristojnosti s Saleha na njegovega podpredsednika in končanje protestov.

"Splošni ljudski kongres in njegovi zavezniki so v celoti sprejeli pobudo GCC-ja," je v soboto sporočil Soltan al Barakani, namestnik generalnega sekretarja stranke in vodja njene poslanske skupine v jemenskem parlamentu. Zunanji minister Abu Bakr al Kurbi je v Abu Dabiju o odločitvi obvestil kolega iz Združenih arabskih emiratov, ki trenutno predsedujejo GCC-ju.

Nova vlada, odstop in nato predsedniške volitve
V skladu z "zalivskim načrtom" bo dolgoletni predsednik Saleh imenoval opozicijskega voditelja, ki bo oblikoval začasno vlado narodne enotnosti. V 30 dneh po vzpostavitvi nove vlade bo Saleh parlamentu ponudil svoj odstop, nato pa bodo Jemenci v roku dveh mesecov izvedli predsedniške volitve. Saleh, njegova družina in njegovi pomočniki so prejeli sodno imuniteto, s katero bodo varni pred morebitnim preganjanjem novih demokratičnih oblasti.

"Borec proti terorizmu" tudi ob podporo ZDA
V najrevnejši državi na Arabskem polotoku so začeli množični protesti konec januarja. Saleh, ki je bil tesen zaveznik Zahoda, še posebej ZDA, v boju proti teroristični organizaciji Al Kaida, je najprej proteste zatiral s silo, po uporu nekaterih zaveznikov in strankarskih veljakov pa je poskušal s provladnimi zborovanji dobiti potrebno podporo za dokončanje zadnjega predsedniškega mandata.

Po vrsti odstopov in pozivov k odhodu iz same vladne stranke je sledil še prvi poziv ZDA, naj takoj sproži proces prenosa oblasti. Saleh je nato privolil v "zalivski načrt", ki ga je ob posredovanju z opozicijo sklenil zunanji minister al Kurbi.

Saleh napovedal umik