Po nekaterih ocenah naj bi bilo med veterani, ki so vpisani v register, slaba tretjina lažnih. Foto: Reuters
Po nekaterih ocenah naj bi bilo med veterani, ki so vpisani v register, slaba tretjina lažnih. Foto: Reuters

Register veteranov je ministrstvo za veterane na svojih spletnih straneh objavilo decembra lani, proti domnevno lažnim veteranom pa so prejeli 1.910 prijav. V devetih mesecih je uprava hrvaške policije v 650 primerih zavrnila postopek proti osebam, ki so jih sumili, da so neupravičeno pridobile status veterana, 1.230 primerov je še odprtih, kazensko pa so ovadili 30 ljudi. Ko bodo razsodbe proti lažnim veteranom pravnomočne, bodo njihova imena izbrisali iz registra.

Levosredinska vlada je že med predvolilno kampanjo obljubila javno objavo registra zaradi nesorazmerja med dejanskimi udeleženci oboroženih akcij hrvaške vojske in policije v času vojne in tistimi, ki so bili vpisani v register tudi 15 let po koncu bojev, čeprav teh niso nikoli videli. Na seznamu je več kot pol milijona veteranov, med razpravami o objavi njihovih imen pa so se veteranska združenja, tako kot hrvaška javnost, razdelila za in proti javni objavi.

Na ministrstvu za veterane so trdili, da ljudje sami najbolje vedo, kdo je v vojaških enotah branil Hrvaško, in da bodo hitro ločili lažne veterane. Po nekaterih ocenah naj bi bila takšnih slaba tretjina vseh vpisanih v register.

Sporna tudi potrdila o invalidnosti veteranov iz BiH-a
Prejšnji teden je znova zavrelo, ko je ministrstvo za veterane ocenilo, da so sporna tudi potrdila o invalidnosti 10.000 veteranov iz vrst Hrvaškega sveta obrambe (HVO), ki so predstavljali hrvaško vojaško silo v BiH-u. Hrvaške vojaške invalidske pokojnine in zdravstveno zavarovanje so dobili na podlagi potrdil o udeležbi v vojni, ki jih je leta 1996 podpisal takratni hrvaški general Ljubo Ćesić Rojs, poveljnik obrambe na skrajnem jugu države. Na ministrstvu trdijo, da so vsa potrdila popolnoma enaka in da v vsakem piše, da je bil vojak ranjen v bojih na Hrvaškem.

Na ministrstvu za veterane so napovedali, da bodo razveljavili potrdila, če v vsakem posameznem primeru ne bodo mogli ugotoviti, ali je oseba dejansko sodelovala v obrambi Hrvaške. Tisti, ki so nezasluženo dobili potrdila, bodo morali vrniti denar, ki so ga na tej podlagi dobili od vojaške invalidske pokojnine, pa tudi vse na ta način pridobljene pravice.

Veterani iz BiH-a, ki so stoodstotni vojni invalidi, vsak mesec prejemajo 8.000 kun ali dobrih 1.000 evrov pokojnine od Hrvaške, imajo pa tudi pokojnine v BiH-u. Mesečna nadomestila od Hrvaške dobijo tudi člani družin pokojnih veteranov iz BiH-a.