To je bilo prvo srečanje Obame in Putina, odkar je zadnji spet prevzel položaj ruskega predsednika. Foto: EPA
To je bilo prvo srečanje Obame in Putina, odkar je zadnji spet prevzel položaj ruskega predsednika. Foto: EPA
Zbrani voditelji na vrhu G20. Foto: EPA
G 20 o ukrepih za gospodarsko rast
Svetovni voditelji razpravljajo v Mehiki

Voditelji so ob tem izrazili nelagodje ob tej "največji nevarnosti za svetovno gospodarstvo", kot se je izrazil eden izmed visokih predstavnikov. A predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je dejal, da izzivi niso le evropski, temveč globalni.

Še pred začetkom vrha pa sta se sestala ameriški predsednik Barack Obama in ruski predsednik Vladimir Putin. To je bilo njuno prvo srečanje po vrnitvi Putina na položaj, po srečanju pa sta v skupni izjavi pozvala k takojšnjemu koncu vsakršnega nasilja v Siriji. "Enotna sva v prepričanju, da bi prebivalci Sirije morali imeti priložnost, da neodvisno in demokratično izberejo lastno prihodnost," sta zapisala.

RADIO SLO 1, Intelekta, ob 10.10: Varčevanje za trge ali dobro ljudi? V torkovo Intelekto, ki bo potekala v živo, smo povabili poznavalce in strokovnjake: dr. Petra Kraljiča, dr. Borisa Pleskoviča in dr. Igorja Mastna.

Sirija je bila sicer v ospredju njunih pogovorov. Kot je povedal Obama, sta se strinjala, da je treba nadaljevati politični proces, da bi preprečili državljansko vojno v tej državi. Putin pa je dejal, da ZDA in Rusija delita "veliko skupnih točk" glede Sirije.

Rusija sicer vztrajno zavrača vsakršno vojaško posredovanje v Siriji, ZDA pa so vse glasnejše v obtožbah, da Moskva z orožjem podpira režim sirskega predsednika Bašarja al Asada.

Na tapeti tudi Iran
Obama in Putin sta se med drugim pogovarjala tudi o iranskem jedrskem programu, o katerem sicer trenutno potekajo pogajanja v Moskvi med Iranom in šesterico velesil, katere del sta tudi Rusija in ZDA. Pri tem sta pozvala Teheran, naj "polno sodeluje" z mednarodno skupnostjo pri izpolnjevanju svojih jedrskih obveznosti in tako ponovno izgradi mednarodno zaupanje.

Odnosi med Obamo in Putinom sicer veljajo za napete, saj je Putin pred mesecem dni odpovedal udeležbo na vrhu skupine G8, ki ga je v ZDA gostil Obama, in pred ZDA obiskal Kitajsko. Obama je v Los Cabosu priznal, da obstajajo "napetosti" med ZDA in Rusijo. A hkrati je dodal, da "jih je mogoče tudi odpraviti".

Državnika sta se dogovorila, da bosta gradila na tistih področjih, na katerih je mogoč uspeh, "četudi obstajajo področja nestrinjanja". Med drugim sta se tako dogovorila, da bosta iskala kompromis glede protiraketnega ščita v Evropi.

G 20 o ukrepih za gospodarsko rast
Svetovni voditelji razpravljajo v Mehiki