Rusija se je za priključitev Krima odločila štiri dni, preden so se na polotoku pojavili oboroženi zamaskiranci. Foto: Reuters
Rusija se je za priključitev Krima odločila štiri dni, preden so se na polotoku pojavili oboroženi zamaskiranci. Foto: Reuters
22. februarja lani po odstavitvi Janukoviča se je v Kremlju sešel vrh obrambnega ministrstva in ruskih posebnih služb. Foto: Reuters

Putin je načrte za priključitev Krima razkril v dokumentarcu, ki ga je na to temo posnela ruska državna televizija, v nedeljo zvečer pa je bil objavljen napovednik. Dokumentarec v celoti naj bi predvajali "kmalu".

Kot je v napovedniku povedal Putin, se je 22. februarja lani po odstavitvi ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča v Kremlju sešel vrh obrambnega ministrstva in ruskih posebnih služb. Po celonočnem zasedanju je ukazal, da se začnejo priprave za "vrnitev Krima Rusiji".

"Povabil sem vodje naših posebnih služb in obrambnega ministrstva v Kremelj, da jim naložim nalogo za rešitev življenja predsednika Ukrajine, ki bi ga enostavno likvidirali," je opisal Putin. "Končali smo okoli sedme ure zjutraj. Ko smo se ločili, sem rekel vsem - prisiljeni smo začeti postopek za vrnitev Krima nazaj Rusiji," je opisal.


Nato obtožuje Rusijo militarizacije Krima
Poveljnik sil Nata v Evropi, ameriški general Philip Breedlove je Rusijo obtožil, da je militalizirala Krim in da so na polotoku nameščene večnamenske rakete, ki pokrivajo celotno Črno morje. "Rusija je namestila zelo sofisticiran sistem. Tam so raketni sistemi zemlja-zrak, ki pokrivajo 40 odstotkov Črnega morja. Tam je tudi zelo sofisticiran obrambni raketni sistem, ki pokriva skoraj celotno Črno morje," je dejal v pogovoru za ukrajinsko televizijo 1+1. Po njegovih besedah je Moskva na polotoku okrepila tudi letalske sile in sposobnost delovanja pomorskih sil.


"Mali zeleni možje"

Štiri dni pozneje so se na Krimu pojavili oboroženi zamaskirani moški. 27. februarja so zasedli stavbo tamkajšnjega parlamenta in vlade ter dvignili rusko zastavo. Spominjali so na pripadnike ruske vojske, vendar niso nosili nobenih ruskih vojaških znakov oz. simbolov. Opisovali so jih preprosto kot "male zelene može".

Zatem je 16. marca na Krimu potekal referendum o neodvisnosti, ki ga razen Rusije ni priznal nihče, dva dni pozneje pa je Putin kljub vsem obsodbam mednarodne javnosti podpisal formalno priključitev tega polotoka k Rusiji. Operacija za priključitev Krima je bila vseskozi stroga skrivnost. Rusija je vseskozi zatrjevala, da gre za samostojno odločitev tamkajšnjih prebivalcev. Priznala je, da so ruski vojaki, ki so bili že na polotoku zaradi prisotnosti tamkajšnje baze ruske mornarice v Sevastopolu, pomagali "silam za samoobrambo Krima".

Kako je Janukovič ušel iz Ukrajine ostaja nejasno, je pa Putin spregovoril o pripravah, da bi ga evakuirali iz Donecka. "Tam so bili nameščeni težki mitraljezi, tako da ne bi izgubljali časa s pogovori," je dejal in dodal, da so bili narejeni načrti, da Janukoviča rešijo "po kopnem, morju ali zraku".

Odstavljeni ukrajinski predsednik Janukovič je po večmesečnih protestih v Kijevu iz prestolnice zbežal 22. februarja lani. Pozneje se je pojavil na jugu Rusije v Rostovu na Donu. Pojasnil je, da mu je uspelo v Rusijo pobegniti prek Krima.