Norveška je končala prehod na digitalni radio in s tem postala prva država na svetu, ki je na nacionalni ravni ugasnila oddajanje valov FM.
Ob prehodu so se pojavljale tehnične težave, nezadovoljni pa so tudi uporabniki, saj bodo morali kupiti nove radijske sprejemnike. Večina lokalnih radijev bo medtem nadaljevala oddajanje prek FM.
Kot je bilo predvideno, so davi območja na skrajnem severu države in otočju Svalbard v Arktičnem morju prešla na tehnologijo DAB, so sporočili iz mreže Digitalradio Norge (DRN), ki združuje javne in komercialne radijske postaje.
Prehod na digitalni radio so začeli 11. januarja, s tem pa bodo omogočili boljšo kakovost zvoka in večje število programov in funkcij. Stroški bodo osemkrat nižji kot pri oddajanju prek analognega omrežja.
Kritike na račun tehničnih težav
Ob prehodu so se pojavile kritike zaradi tehničnih težav, poleg tega pa kritiki trdijo, da pokritost s signalom DAB ni dovolj velika. Uporabniki so se medtem pritoževali, ker morajo kupiti nove sprejemnike ali adapterje, ki stanejo od 100 do 200 evrov.
Delež Norvežanov, ki poslušajo radio, se je v enem letu zmanjšal za 10 odstotkov, javni radio NRK pa je izgubil 21 odstotkov poslušalcev.
"To je velika sprememba in ljudem moramo dati čas, da se privadijo na digitalni radio," je povedal direktor DRN-ja Ole Jorgen Torvmark. Dodal je, da so vsakokrat, ko so v določeni regiji ugasnili omrežje FM, zaznali padec, nato pa se je število poslušalcev znova povečalo.
Norveški naj bi v prihodnjih letih sledile še Švica, Velika Britanija in Danska.
Tudi v Sloveniji že deluje digitalno radijsko omrežje. RTV Slovenija ga je uradno zagnala septembra lani, uporablja pa tehnologijo DAB+. Začetek digitalnega radia v Sloveniji ne pomeni ugašanja analognega radia FM.
Prosimo, da se pri komentiranju držite teme, ne uporabljate sovražnega govora in upoštevate pravila. Komentiranje in objava vsebin - POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI.
https://www.youtube.com/watch?v=HRkXbTTY
fSU
recite kar hočete, ampak tole zame ni noben napredek. kvečjemu izguba.
Napačno si me razumel. Nisem imel v mislih tega. V mislih sem imel to, da se še kje pri radiu ne bi zgodilo, da ga bomo plačevali tako kot sedaj plačujemo Pro plus in Planet tv. To je hkrati tudi moj edini ugovor zoper digitalizacijo tega medija.
Kje so sedaj okoljebrižniki? :)
Sicer nimam nič proti novim tehnologijam, le da se jih celostno obravnava. Ne pa zgolj da npr. prek digitalnega signala lahko vsebinci pošljejo bistveno več informacij kot prek analognega in wow, to je to, gremo, izključit arhaiko...
Digitalni radio in digitalno TV ne moreš primerjati
TV je predvsem vezana na fiksno lokacijo. Zato je DVBT "povozila" internetna TV. Pa pustimo ob strani lobi GSM telefonije, ki je sforsiral DVB-T zato da je pridobil dodatne frekvence.......
DAB ima veliko prednosti nad FM zlasti pri nas kjer smo "napadeni" od sosednjih držav in praktično ni sprejema brez motenj.
Seveda pa je za to da DVBT uspešno deluje potrebna gosta mreža oddajnikov. Teh v Sloveniji za sedaj ni in kot kaže bo širitev šla počasi in s težavami.
Finci so "poseben primer"....
Dovolj bogati, in odmaknjeni od drugih, da lahko uvedbo novih tehnologij izvedejo dokaj hitro.
Iz prispevka pa je razvidno, da tudi pri njih prehod ne poteka gladko in brez pretresov.
Zato zgolj na splošno...
Gre za ogromno količino podatkov, ki se prenašajo zaporedno. Na te podatke so dodani še sistemi za popravke. Vse skupaj potrebuje čas tako na strani kodiranja, kot na strani dekodiranja.
Veliko pa je odvisno tudi od samega sprejemnika.
Ne smeš pozabiti da digitalna TV ne pozna pojma "slaba slika", kot je to bilo za analogno ("sneženje", črte in vijuge v sliki, ........). Slika je ali je ni; tisto na meji je "kockanje"
Enako velja za DAB...
Saj to sem ravno hotel zapisati! Motijo me poslovne odločitve nekaterih, ki so se na tak način okoristili z napredkom!
Eni celo čakajo v vrsti za še večjo ceno.......
Vse je pač relativno. Tudi cena.....
Plačevanje ni stvar tehnologije, ampak poslovnih odločitev.
Ah, daj no ... Že 30 let poslušam digitalno reprodukcijo, pa nisem še opazil nobenih znakov zastrupitve ;)
Glej tehnologija prinese s seboj tudi novosti.
A ti še vedno nosiš srajco, ki si jo kupil pred 20. leti?!
Veš napredek sam po sebi ni nič slabega. Problem nastane takrat ko se nekateri hočejo z tem napredkom neupravičeno okoristiti tako kot so se okoristili z dikitalizacijo televizije!
@artoum
In v čem bi bila izguba?
in v čem ni izgube, če nekaj ugasnejo? a je bilo tako drago to vzdrževat? gre za napihovanje o kao napredni družbi.......
Le kje si to pobral....
Največ ti porabi tisti analogni del, ki mu pravimo ojačevalec in spravi signal v zvočnike.
Vse ostalo je zanemarljivo
2x zanemarljivo pa je še vedno zanemarljivo
Je pa treba gledati tudi drugo stran (oddajnike)
DAB odajniki delujejo s precej manjšo močjo.
Kar pa je bolj pomembno je je da DAB deluje v multipleksu. Kar pomeni, da en oddajnik prenaša več radijskih programov (nekje do 12-13; odvisno od kvalitete).
Torej DAB+ porabi tolikokrat manj elektrike po posameznem programu, kolikor več programov prenaša.
Z drugimi besedami:
FM ------- 1 program -----1KW
DAB+ --- 12-13 programov ---- 1KW
Problem je, ker so sprejemniki dragi, ampak samo zato, ker se jih premalo proda, premalo se jih pa proda, ker imamo analogni signal. S tem je začaran krog sklenjen. Če cela EU sklene prehod na digitalni radijo bodo na začetku proizvajalci poizkušali mastno zaslužiti z stagnacijo cen, a jih bo konkurenca kmalu zbila na nivo analognih sprejmnikov ali še celo nižje.
Kar se tiče digitalne reprodukcije ji analogna ne seže do gležnjev, niti najbolj vrhunski Kuzmov gramofon ne zmore reprodukcije na ravni povprečne CD komponente, da o kasetah ne govorimo. Ali nam je bolj všeč zvok iz vinilke, ker je karakteristično obarvan je seveda druga zgodba.
In v čem bi bila izguba?
primerjaj.. (poslušaj) reprodukcijo zvoka iz digitalnega ojačevalnika ali pa iz (lamparja)
narava je ustvarila šum, človeško uho je na šum navajeno, digitalna reprodukcija nima šuma, kar za človeško uho ni dobro ker ni naravno,
sam pa poslušam glasbo iz ojačevalnika na lampe in iz vinilk ,