Foto: Radio Maribor/Pexels
Foto: Radio Maribor/Pexels

Izhodišče za inovativni projekt, katerega rezultat bo gledališča igra, je po besedah vodje mladinskih programov pri MKC-ju in koordinatorja projekta, Željka Milovanoviča, splošna družbena politična apatija oziroma pasivnost tako odraslih kot mladih Evropejcev. »Želimo si več mladih, ki so obveščeni o vrednotah Evropske unije in se aktivno vključujejo v razpravo o njeni prihodnosti. S projektom želimo spodbujati umetnost in kulturo kot učinkoviti orodji v povezavi s socialnopolitičnim delovanjem mladih in oblikovati trajnostno mrežo mest z mladinskimi gledališkimi skupinami, ki se ukvarjajo s socialno angažiranim gledališčem.«

V projektu sodelujejo gledališke skupine iz Nemčije, Srbije, Francije, Grčije, Češke, Litve, Italije in Slovenije. Slovenski projektni partnerji prihajajo iz Štajerske, in sicer v sestavi MKC Maribor, Center interesnih dejavnosti Ptuj, KUD Moment in GT22. Omenjene države so mlade že povabile k sodelovanju; slovenskemuvabilu se je odzvalo 30 mladih in v prihodnjih mesecih bodo sestavili gledališko igro. »Opravili smo prvo srečanje in zdaj se začne študijski del s ciljem, da do jeseni v vsaki državi vzpostavimo predstavo, na eno od aktualnih tem: EU-skepticizem, solidarnost, pravice žensk, antifašizem, migrantska kriza, ekologija in lažne novice. Zainteresirani se bodo vključili v gledališko delavnico, poglobili v teme in z mentorji in režiserji pripravili predstave, ki jih bomo nato prikazali v državah Evropske unije.«

Če bodo razmere omogočale, bo turneja angažiranega gledališča jeseni, premiera domače predstave pa bo medtem potekala v sklopu Festivala mladi Maribor. »Po vsaki predstavi se začne poglobljena razprava z občinstvom o temi. Glede na to, da imamo projektni cikel za sabo (op. EYE-net) in da smo to v petih državah že izvajali v minulih letih, smo prepričani, da so te vsebine izjemno potrebne, v šolah zelo zaželene in med mladimi na koncu res dobro sprejete. Za opazovalca so tudi zelo zanimive, saj je lepo opazovati dijake in študente, ki strastno razpravljajo o teh zanimivih temah,« še dodaja koordinator projekta.
Slovenska ekipa dijakov in študentov od 18. do 25. leta se bo ukvarjala z lažnimi novicami.
Sara Zmrzlak, Projekt Euranet Plus - Boljše razumevanje Evrope
Aljaž Mejal, Nataša Rižnar