Mariborski mestni svetniki bodo ob podražitvah storitev nekaterih mariborskih javnih podjetij, ki so povečini posledica povišanja minimalne plače, odločali tudi o rebalansu proračuna za letošnje leto. Mestna oblast načrtuje kar za dobrih 154 milijonov evrov izdatkov.

Z rebalansom letošnji proračun tako povečujejo za skoraj 18 milijonov evrov. Kot pojasnjuje vršilka dolžnosti direktorice mestne uprave Mateja Cekić, iz lanskega leta prenašajo za skoraj devet milijonov evrov sredstev na računu, večje prilive pa načrtujejo od vplačanih nadomestil za stavbno zemljišče, višjih turističnih in občinskih taks za oglaševanje in davka na premoženje. Nedavčne prihodke povečujejo za 1,6 milijona evrov. Precejšnje prihodke pričakujejo tudi od prodaje poslovnih stavb in energetskih obnov. Za 1,2 na 5,9 milijona evrov se povečuje tudi zadolževanje pri bankah: »Pri čemer pa je predvideno razdolževanje na letni ravni predvideno v višini 5,8 milijonov, torej neto zadolževanje znaša sto tisoč evrov.«

Zadolženost občine je konec lanskega leta znašala dobrih 47 milijonov evrov. Župan Saša Arsenovič je ob tem ponovno opozoril, da je mariborska občina druga najbolj podfinancirana v državi: »Govorimo o skoraj 20 milijonov evrov. Vprašanje, kako to rešiti z državo, ne glede na vlado, za katero upam, da bo čim prej operativna, ostaja odprto.«

Sicer se v rebalansu proračuna povečujejo stroški za plače uslužbencev, sredstva za kulturo, več denarja bo ostalo za vrtce in šole, tudi za njihovo obnovo. Dodaten denar bodo namenili za pripravo dokumentacije za mesto pomembnih projektov, pa za zdravstveni dom v Jezdarski ulici, sredstva se povečujejo tudi za obnovo komunalne in cestne infrastrukture.

Foto: Radio Maribor/Dejan Rat
Foto: Radio Maribor/Dejan Rat