Ob letošnjem Svetovnem dnevu fizioterapije so v Združenju fizioterapevtov pripravili številne aktivnosti tako v živo kot tudi preko e – zdravja, med katere spada tudi fizioterapija na daljavo. Posebno pozornost namenjajo izzivom, ki jih je še posebej izpostavila epidemija Covid – 19, kar je tudi osrednja tema dneva po vsem svetu.

Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik


Fizioterapija je v času Covid-19 še posebej pomembna. Prispeva namreč h krepitvi zdravja in preventivi pred boleznijo, saj so posamezniki z ustrezno fizioterapevtsko oskrbo bolj zdravi; obenem pa je tudi pomembna za okrevanje tistih, ki so preboleli Covid -19. Aktiven član ekipe za fizioterapijo na daljavo v Zdravstvenem domu Adolfa Drolca Maribor Alen Pavlec: »Čakalne dobe so se tudi v fizioterapiji podaljšale.«

Za boljšo dostopnost fizioterapije so tako potrebni tudi sistemski premiki. Fizioterapevti bi morali biti bolj povezani z družinsko medicino in tudi kadrovski normativi v domovih za starejše bi morali biti ustreznejši. V Sloveniji je v domovih za starejše, kjer biva okrog 20 tisoč ljudi, prisoten en fizioterapevt na 150 oseb; da bi zadostili minimalnim standardom, bi potrebovali najmanj štiri fizioterapevte na 150 ljudi. »Dejstvo je, da je v Sloveniji še vedno premalo fizioterapevtov. Po podatkih Eurostata smo na samem repu EU-ja – z 61 fizioterapevti na sto tisoč prebivalcev,« pravi predsednik Strokovnega združenja fizioterapevtov Slovenije dr. Tine Kovačič. Danes je pomembno poudariti tudi, da določenih terapevtskih postopkov preko daljave ni mogoče rešiti, »je pa možno pacienta ustrezno pripravit oziroma educirat,« in preprečiti, da bi se njegovo stanje poslabšalo, še dodaja Alen Pavlec.

Direktor Doma pod Gorco Gregor Žigon je poudaril pomen fizioterapije za starejše: »Fizioterapija je za starostnike izjemno pomembna. Omejili smo jim vadbe v času pandemije in smo opazili, kako jim upadajo psihofizične funkcije, pogrešali so kognitivne vaje. Pomembno se nam zdi, da opozorimo na to. V domovih za starejše je premalo zdravstvenega kadra, med njimi pogrešamo tudi več fizioterapevtov.«