Danes se piše zgodovina, so si edini mnogi, ki so v preteklem letu že večkrat pričakovali izstrelitve slovenskih satelitov TRISAT in Nemo iz francoske Gvajane, a želja se jim je uresničila šele danes zgodaj zjutraj. Ob 3. uri in 51 minut je na raketi Vega v vesolje poletelo 53 satelitov iz 13 različnih držav, med njimi sta tudi dva slovenska.

Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: MMC RTV SLO/Tamara Zupanič Čučnik

Na Univerzi v Mariboru so izjemno ponosni, da je satelit TRISAT plod slovenskega znanja in so ga v celoti razvili na tukajšnji Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko. Vodja projekta dr. Iztok Kramberger: »Tako smo na današnji dan v nizko zemljino orbito utirili satelit Trisat, ki po mnenju strokovnjakov Evropske vesoljske agencije predstavlja enega tehnološko najbolj izpopolnjenih miniaturnih satelitov, ki jih trenutno poznamo. Satelit sestavlja več kot šest tisoč komponent, ki tvorijo izjemno kompleksen sistem, ki tehtajo zgolj 3,8 kilograma. Gre za pomembno infrastrukturo, ki tokrat ni na našem planetu, ampak v vesolju.«

Gre za pomemben korak internacionalizacije slovenske vesoljske industrije z ovrednotenjem njene tehnologije, promocijo vesoljskega inženirstva in vzpodbujanje mednarodnega sodelovanja. Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek pa poudarja:
»Raziskovanje vesolja in opazovanje zemlje je vedno vznemirjalo človeško radovednost. Celotno človeštvo se danes sooča z izzivi, ki so podnebni, okoljski, družbeni in vesoljska tehnologija je eden od načinov, ki lahko bistveno pripomore k iskanju odgovorov na kompleksna vprašanja. Sodelovanje z Evropsko vesoljsko agencijo je zelo pomembno za naša podjetja, saj njihovim proizvodom daje zagotovila o kakovosti njihovih izdelkov na evropskih trgih.«

Slovenija se je s tem dogodkom pridružila krogu držav z delujočimi sateliti v vesolju, kar je vrhunski dosežek in na kar moramo biti izjemno ponosni. Rektor Univerze v Mariboru Zdravko Kačič: »Zgodba Trisat ni enkratni dogodek, ni utrinek na nebu, ampak začetek aktivnosti, ki bo pustila sled in pečat ne samo v delu na Univerzi v Mariboru, ampak v širšem slovenskem prostoru.«

Univerza v Mariboru je z Evropsko vesoljsko agencijo že pridobila novo pogodbo za izgradnjo novega satelita TRISAT-R, ki bo predvidoma marca prihodnje leto utirjen v orbito na nadmorski višini 6000 kilometrov.