Foto: Arhiv avtorja
Foto: Arhiv avtorja

Soočili smo predsedniška kandidata, Natašo Pirc Musar in Anžeta Logar. Soočenje v organizaciji Radia Maribor in častnika Večer je napolnilo Sodni stolp. Kandidata sta razpravljala o sovražnem govoru, referendumski kampanji, zunanji politiki in decentralizaciji ter razvoju podeželja.

Ob začetku referendumske kampanije o treh zakonih je podporo izrazila Nataša Pirc Musar: »Gre za razkroj javnega servisa, ki je izjemnega pomena za uveljavljanje javnega interesa in medijske svobode. To, kar se danes dogaja, je kreiranje povsem drugih vsebin. Poizkus uravnoteženega novinarska to je nekaj, kar ne obstaja. Ali verjameš v profesionalno novinarsko in delaš kot novinar na javni radio televiziji.«

Podporo zakonu o vladi je obljubil Anže Logar. O zakonu o javni RTV se bo opredelil v času kampanje. Naklonjen je zakonu o dolgotrajni oskrbi: »Najslabše, kar se lahko zgod, je, da še naprej ostane tako, kot je. V rebalansu proračuna za naslednje leto se iz postavke dolgotrajne oskrbe jemlje osemdeset milijonov evrov. Kako bo za starejše bolje poskrbljeno, če je na voljo osemdeset milijonov evrov manj?«

Predsedniškima kandidatoma je bila skupna obsodba neprimernega javnega diskurza. »Bila sem vesela, ker sem prvič, odkar spremljam slovensko politiko, predvčerajšnjem na Twitterju zasledila obsodbo dejanja napada na gospo Niko Kovač, ampak prvič, odkar spremljam politiko,« je dejala Nataša Pirc Musar. Z očitki, predvsem zaradi tvitanja predsednika stranke SDS, se je soočal Anže Logar: »Sam uporabljam spoštljiv dialog in tudi zagotavljam, da vedno apeliram na spoštljivi dialog.«

Po besedah Pirc Musarjeve se podeželje razvija tudi zaradi evropskih sredstev: »Želela pa bi odpreti razpravo o pokrajinah. Tudi evropski skladi so opozarjali Slovenijo, da pridobivanje evropskega denarja samo na podlagi statističnih regij ni najprimernejše.« Razvoj je po Logarjevem, ki prav tako zagovarja regionalizacijo, odvisen tudi od uspešnosti vodstev občin: »Lahko ločiš nekoga, ki mu je za njegov kraj, ki ima ambicijo in vizijo razvoja, od tistega, ki ambicije nima. Prvi del regionalnega razvoja je v rokah volivk in volivcev, ki izbirajo svoje župane, in na ta način vizije, po katerih bodo krenili kraji.«

Prisluhni celemu soočenju:

Predsedniško soočenje v Mariboru