Na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru so danes predstavili zaključek projekta »Lahko je brati«. Lahko branje je informacija, ki jo je lahko najti, prebrati in razumeti, v lahkem branju je izšlo že več knjig, tudi v slovenščini, prav danes pa tudi brošura z naslovom 10 zmot in 10 resnic o lahkem branju.

Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik
Foto: Radio Maribor/Tamara Zupanič Čučnik

Lahko branje so vse informacije, ki so narejene tako, da jih lažje razumemo. To so lahko besede, slike, predmeti in zvoki. Direktorica zavoda Risa in Vodja projekta Lahko je brati Tatjana Knapp:
»Predvsem skušamo ugotoviti, na kakšen način približati ljudem stvari, ki so v navadni govorici nekoliko zapletene. Lahko branje je torej pripraviti za tiste ljudi , ki jih potrebujejo
V ta namen so pripravili nekatera orodja, kot so učbeniki, ilustracije, slovar lažjih besed in pa simpatično brošuro. »Lahko branje so tiste informacije, ki jih razumemo in jih lahko preberemo. Komuniciramo z dotiki, predmeti, besedami, na tretji in četrti stopnji pa lahko v lahko branje prirejamo že zelo zahtevne vsebine."
Nevenka Kos je ena izmed udeleženk projekta in ugotavlja:
»Tebi se mogoče že zdi, da nekaj razumeš, kar si napisal. Se bo pa našel morda kdo, ki tega ne razume, zato mu je treba pomagati z lahkim branjem.«
Akademik Boštjan Žekš je navdušen nad projektom:
»Eno so ljudje, ki imajo težave z razumevanjem besedil, drugi pa so tisti, ki imajo težave z vključevanjem v to družbo in potrebujejo enako pomoč.«
Vendar smo z razvojem tovrstnih projektov na pravi poti, da jim pomagamo.