Foto: Google Maps
Foto: Google Maps

V Medicinsko termalnem centru Fontana so konec lanskega leta prekinili izvajanje velnes dejavnosti, s čimer je mesto izgubilo ponudnika notranjih in zunanjih bazenskih storitev. Prejeli smo sporočilo poslušalke, ki vodstvo družbe poziva, naj še enkrat premisli o svoji odločitvi in ponovno odpre bazene. Preverili smo, ali je odločitev družbe dokončna in kje se bodo lahko občani to poletje ohladili. Na Mariborskem otoku se je namreč začetek kopalne sezone zamaknil v julij.

Velnes dejavnosti, ki so jo iz ponudbe MTC Fontana umaknili konec leta 2021, ne bodo vrnili. Vodstvo Diagnostičnega centra Bled, družbe, ki je Fontano prevzelo leta 2019, pojasnjuje, da je k zaprtju na začetku botrovala zdravstvena kriza in ukrepi: »Iz tega naslova je bilo praktično nemogoče mešati paciente s turisti, ki pridejo na dnevno kopanje. Tudi ti so slabo sprejemali to, da bi morali imeti ustrezne maske pri vstopu v naše prostore. V nadaljevanju je zgodba povezana s krizo na področju cen energentov, predvsem plina. Ekonomija, ki je bila včasih slaba, se je zdaj še poslabšala,« pojasnjuje direktor diagnostičnega centra Zvone Novina, ki dodaja: »Samo ogrevanje vode nas je na letni osnovi stalo okoli 60.000 evrov, in ta se je v zadnjih štirih mesecih potrojil oziroma. početveril. Ekonomija je že pred štirim meseci, ko smo se odločili za zapiranje, govorila o tem, da pridelamo na mesec okoli 10.000 evrov izgube s področja velnesa.«

Diagnostični center Bled razmišlja o širitvi in nadgradnji kompleksa Fontane z dodatnimi sobami

V Fontani so obdržali notranji terapevtski bazen, ki ga uporabljajo za manjše organizirane skupine otrok in fizioterapijo. Bazenskega kompleksa ne nameravajo predati v upravljanje oziroma uporabljati za enak namen, saj, kot razlaga Novina, zanje ne predstavlja razvojne priložnosti: »Na področju, kjer so bili notranji bazeni postavljamo magnete. Prvega smo postavili pred letom dni, drugega bomo v kratkem. Razmišljamo tudi o širitvi in nadgradnji kompleksa Fontane z dodatnimi sobami, kjer bi pacientom ponudili možnost bivanja. Kompleten razvoj gre v smeri zdravstvenega turizma.«

Ideja je v razvojni fazi. Oblikovali so delovno skupino, ki razvija vsebinski del naloge; pri tem je izhodišče zagotoviti možnost celovite obravnave pacientov, tudi preventivnih managerskih pregledov, s ponudbo spanja na lokaciji Fontane. Izhodišče je sedem dvoposteljnih sob z ustrezno dodatno infrastrukturo.

Družba ob tem širi poslovno mrežo. Direktor dodaja, da so v prostore vložili dvojno vrednost kupnine, od nakupa do danes pa so prihodke podvojili: »Veliko delamo na storitvah, zaprosili in še vedno vztrajamo pri tem, da dobimo dodatne zdravstvene koncesije, če bo le možno. S tem se intenzivno ukvarjamo in stabilnost poslovanje je to, kar omogoča Fontani dodatno širitev.«

Začetek poletne sezone na Mariborskem otoku se zamika v drug teden julija

Konec šolskega leta tokrat izjemoma ne bo pospremil začetek poletne kopalne sezone na Mariborskem otoku. Obnova mostu – edine poti do otoka, je namreč še vedno nedokončana, odprtje pa se zamika v julij. »Težave so nastale, ker se je relativno dolg postopek izbire izvajalca zamaknil v jesenski čas. Antikorozijska zaščita zahteva določene vremenske pogoje – temperaturo, suho podlago –, v spomladanskih mesecih je bilo veliko deževnih dni. Razlog je tudi kablovod, ki je dejansko, kot smo ugotovili, v lasti Mestne občine Maribor, mi pa smo predvidevali, da je bila iz Elektra Maribor. Treba je bilo naročiti zamenjavo, saj je bil deloma poškodovan,« razloge za zamudo navaja Boštjan Štuhec iz občinskega sektorja za promet in prostor.

Izvajalcu grozi kazen, del krivde za zamudo nosi tudi občina

Izbrani izvajalec bi moral dela zaključiti 30. maja; most naj bi predal v uporabo okrog 15. julija. Občina se je s podpisom pogodbe, vredne nekaj več kot pol milijona evrov, zavarovala pred morebitnimi zamudami. Kot dodaja Štuhec, ta predvideva denarno kazen v višini do pet odstotkov: »Ko bodo dela zaključena, se bomo usedli z izvajalcev, preučili njegove in naše argumente ter se dogovorili o kazni. Objektivna okoliščina je kablovod, saj ni v domeni izvajalca in na to ni imel vpliva.«

Upravitelj kopališča – Šport Maribor – bo pred začetkom poletne sezone na kopališču izvedel redna vzdrževalna in obnovitvena dela, v uvodnem delu pojasnjuje Miloš Stevanovič, vodja kopališč pri Šport Maribor »To počistiti, pokositi, urediti živo mejo, počistiti betonske površine, ploščadi okoli bazena, pripraviti vodo in podobno. Tega je nemalo in to se po navadi počne vsaj dober mesec pred otvoritvijo.«

Z več organizacijami snujejo poletni program. Na otoku, kjer so lani našteli nekaj manj kot 30.000 obiskovalcev, bo gostinska ponudba. Režim vstopa ostaja enak in cene vstopnic tudi. Stevanovič: »Dvig cen je razburkal celoten trg. Pogovarjali smo se, da bi to morali narediti, a glede na trenutne nevšečnosti in glede na priprave za prenovo mariborskega otoka smo še počakali. Cene smo pustili enake in jih ne bom spreminjali. O tem se bomo pogovarjali ob koncu sezone.«

Po navedbah občine gre za zadnjo poletno sezono več desetletij starega kopališča, saj naj bi konec leta pristopila k njegovi obnovi. V prvi fazi, ki se bo zaključila do kopalne sezone prihodnje leto, bodo med drugim uredili lesene bazenske ploščadi, vhod skozi obstoječo stavbo, dotrajane dele stavbe s stranišči in električno napeljavo. Druga faza obnove se bo začela po kopalni sezoni leta 2023. Končana naj bi bila do naslednje kopalne sezone, dostop na Mariborski otok pa bo po prenovi brezplačen za vse obiskovalce; bazenski kompleks bodo namreč ogradili.

Pristan bo najverjetneje obratoval dlje

Med čakanjem na ponovno odprtje edinega letnega kopališča v občini bo za širšo javnost najverjetneje obratoval Pristan. Ta je sicer v poletnih mesecih običajno odprt le za organizirane skupine, saj sta kopališči medsebojno povezani, zaključuje Stevanovič: »Le ta se zapre takrat, ko se odprte otok, saj smo omejeni s kadrom in sistematizirani tako, da je enak kader na otoku in v Pristanu. Letos razmišljamo, glede na to, da se je odprtje podaljšalo v julij, da bomo verjetno s Pristanom vsaj do takrat odprti. O tem se še pogovarjamo.«

Do takrat pa se bodo lahko občanke in občani Maribora na prostem kopali le v sosednjih občinah ali v okoliških gramoznicah.