Botanični vrt Univerze v Mariboru je pred nekaj dnevi zaznamoval 18-letnico delovanja. Ob tej priložnosti so pripravili razstavo travišč v Sloveniji in organizirali vodeni sprehod po botaničnem vrtu, kjer so predstavili vedno redkejše travniške rastline.

Botanični vrt v Pivoli je drugi univerzitetni tovrstni v državi, razteza se na 13-ih hektarjih, rastlinske zbirke pa so zasajene po botanični sorodnosti, geografskih skupnih značilnostih oz. glede na namen uporabe, razlaga Meta Šepic iz botaničnega vrta: »Tukaj imamo sedem takih večjih sklopov, razdeljenih na podenote, na ogled je tako več kot dva tisoč različnih rastlinskih vrst in podvrst. Najbolj ponosni pa smo na bogato gensko banko, ki vsebuje več kot sto vrst različnih žit.«

Botanični vrt je ob tem, da je odprt za širšo javnost, pomemben tudi za raziskovalno dejavnost, navsezadnje tudi zaradi zagotavljanja raznovrstnosti naše prehrane, dodaja sogovornica: »V primeru bolezni in škodljivcev, ki ogrožajo pridelovanje hrane, je pomembno, da imaš ta genski bazen iz katerega lahko delaš nove sorte, nove selekcije odpornejših rastlin.«

Čez deset dni pričakujejo poln razcvet vrtnic, tako da bo vrt spet poln obiskovalcev, ki se lahko sprehodijo tudi po arheološkem parku, urejenem lani. Vrt letno obišče okoli 10 tisoč ljudi, precej tudi iz tujine, zanje pa zaposleni pripravijo okoli 30 razstavnih, izobraževalnih in drugih dogodkov. V botaničnem vrtu v Pivoli, ki je odprt vsak dan od 9. do 19. ure, si želijo v prihodnosti vzpostaviti avtobusne povezave med Mariborom, prav tako bi radi preuredili vhodni del parka, kjer bi zaživeli restavracija, knjigarna in razstavni prostor, dostopen za invalide.

Foto: Radio Maribor/Aljaž Mejal
Foto: Radio Maribor/Aljaž Mejal