Pravična trgovina Slovenije, Ekologi brez meja in društvo Focus so začeli projekt Obleka naredi človeka. Prvi cilj je ugotoviti stanje na področju oblačil v Sloveniji in sicer z vidika količine oblačil, ki so na voljo v trgovinah, kot tudi količin tekstilnih odpadkov.

Foto: MMC RTV SLO/Pixabay
Foto: MMC RTV SLO/Pixabay


Vse tri organizacije se že dalj časa ukvarjajo s pravično, okolju prijazno modo, zdaj pa želijo narediti še korak naprej, pravi Katja Sreš iz društva Ekologi brez meja: »in prvi korak na tej poti k manj odpadnih oblačil, je preveriti stanje, kaj se dogaja v Sloveniji, koliko oblačil sploh zavržemo in kaj se z njimi dogaja, ko pridejo do komunalnih podjetij.« Zato so za začetek zasnovali zanimiv anketni vprašalnik, na katerega je odgovorilo že okrog 1300 vprašanih: »Iz hitrega pregleda anketnega vprašalnika je razvidno, da veliko ljudi še vedno nakupuje v trgovinah s hitro modo, da je to prevladujoč način nakupovanja, tako da tu moramo še ogromno vložiti, da spremenimo naše vsakdanje nakupovalne navade.«

In da se bo potrošnik začel zavedati svoje odgovornosti na tem področju in bi čedalje bolj lahko »kupovali iz druge roke, ali si izmenjali oblačila ali pa kupovali oblačila, ki so pridelana v Sloveniji,« še pravi Katja Sreš. V Mariboru je kar nekaj trgovin, ki prodajajo modo iz tako imenovane druge roke: »Ta trend narašča, že dolgo časa ni več tabu ali namenjen ljudem, ki si ne morejo privoščiti česa več. Gre za trend.«

In prav je tako. V društvu Ekologi brez meja se zavedajo, da jih čaka še ogromno dela na področju ozaveščanja in pa tudi tega, da se naučimo spet pravilno ravnati z oblačili, da bo njihova življenjska doba čim daljša.