Dramska igralka Mojca Fatur in saksofonist Primož Fleischman med nastopom. Foto: RTV SLO/Adrian Pregelj
Dramska igralka Mojca Fatur in saksofonist Primož Fleischman med nastopom. Foto: RTV SLO/Adrian Pregelj

Na včerajšnjem dogodku, ki je potekal pred oddajo Lahko noč, otroci! in ga je vodil Milan Krapež, je Radio Slovenija razglasil avtorje in avtorice nagrajene in drugih izbranih pravljic. Prvonagrajeno zgodbo Zajec, lisica in noč (šifra: Orjemorje21) avtorice Mateje Črv Sužnik je v okviru oddaje Lahko noč, otroci! v živo interpretirala dramska igralka Mojca Fatur, za glasbeno spremljavo je poskrbel saksofonist Primož Fleischman.

Zmagovalka v družbi strokovne komisije pisatelja, pesnika in predavatelja Petra Svetine, režiserke v Igranem programu ARS-a Ane Krauthaker in urednice oddaje Alje Verbole. Foto: RTV SLO/Adrian Pregelj
Zmagovalka v družbi strokovne komisije pisatelja, pesnika in predavatelja Petra Svetine, režiserke v Igranem programu ARS-a Ane Krauthaker in urednice oddaje Alje Verbole. Foto: RTV SLO/Adrian Pregelj

Mateja Črv Sužnik, avtorica zmagovalne pravljice Lisica, zajec in noč je povedala: »Pišem že zelo dolgo in veliko, čeprav s presledki. Za ta razpis sem eno pravljico, ki sem jo potegnila iz predala, že uredila, drugo pa urejala, z obema pa nisem bila zares zadovoljna. Nakar sta se od nekod priklatila zajec in lisica in tako je nastala pravljica, ki sem jo poslala na natečaj že takoj naslednji dan. Sem si rekla, če pa zdaj ne bom poslala … Odločitev poslati pravljico na natečaj je bila enostavna, saj je bila komisija imenitna, zaupala sem ji, in zato, ker je bil natečaj anonimen

“Je pravljica o strahu, samoti, je pa tudi o zaupanju in hvaležnosti. Naj se še tako črno kdaj zdi, nima vsak česa grozečega za bregom. Moramo si zaupati in biti hvaležni, da lahko z marsikom skupaj odganjamo strahove in samoto.”

Mateja Črv Sužnik

Mirko Štular, direktor Radia Slovenija, je ob zaključku natečaja za izvirno radijsko pravljico in razkritju avtorice zmagovalne pravljice povedal: »Razglasitev zmagovalne pravljice za otroke je odlična priložnost, da javnosti ponovno pokažemo, po čem se javni radio razlikuje od drugih medijev. Taki projekti in oddaje ga delajo še bolj javnega, ljudi pa bolj človeške. Veseli me, da lahko tudi po 56 letih naši poslušalci vsak večer na Radiu Slovenija slišijo besede Lahko, noč otroci! in da gre domišljija naprej, v nove čase.«

Strokovna komisija predlaga za odkup naslednje pravljice avtorjev, ki so navedeni po naključnem vrstnem redu.

Grafika RTV SLO
Grafika RTV SLO

1. Marjeta Rovšek: Zmaji v operi
2. Ines Kavgić: Preluknjana marela in strgan dežnik
3. Manka Kremenšek Križman: Grozen dan
4. Klet (šifra: Temni kraji)
5. Viki Voglar: Odraščanje
6. Natalija Šimunović: O hitrem polžku in počasni miški
7. Kaja Kramar: Tatinska gostija
8. Nina Pfeifer Simončič: Skrivno življenje knjig
9. Kim Leban: Pospravljen gozd
10. Dolores Turičnik: Zajček se je izgubil!
11. Polona Šergon: Potoček in smisel življenja
12. Tatjana Gomboc Jerman: Kako se napiše pravljico
13. Iris Golob: Žabica Rozi
14. Tadej Rodman: Jolanda in Henrik
15. Lea Kosmač: Ne grem še spat, sploh nisem še zaspana
16. Tina Arnuš Pupis: Kdo se boji velikih oči
17. Dušan Radič: Hudobci ne jočejo
18. Primož Černelč: Zakaj zima zamuja?
19. Manca Ferjan: Jež in njegova spretnost
20. Jure Pečnik: Modri slon

Foto: juL McOisans/Tomaž Drnovšek/RTVSLO
Foto: juL McOisans/Tomaž Drnovšek/RTVSLO

Zmagovalno pravljico in ostale pravljice za odkup, ki bodo objavljene v oddaji Lahko noč, otroci! na Prvem programu Radia Slovenija, je izbrala strokovna komisija v sestavi pisatelj, pesnik in predavatelj Peter Svetina, režiserka v Igranem programu ARSa Ana Krauthaker in urednica oddaje Alja Verbole.

Natečaj je del EU projekta B-Air Radia Slovenija

Natečaj za slovenske izvirne pravljice je del triletnega projekta B-AIR, katerega nosilec je Radio Slovenija. Projekt, kjer devet partnerskih organizacij iz sedmih evropskih držav pod vodstvom Radia Slovenija, raziskuje vlogo zvoka v razvoju človeka nastaja v tesnem sodelovanju umetnikov in uglednih mednarodnih strokovnjakov s področja razvojne psihologije, nevrofiziologije, nevropsihologije, psihoakustike, muzikoterapije, glasbene pedagogike idr. Cilj projekta je ustvarjanje zvočne umetnosti za dojenčke, malčke in ranljive skupine. Projekt je finančno podprt v okviru programa Evropske unije Ustvarjalna Evropa.

Posnetek včerajšnje prireditve.

Več informacij o oddaji Lahko noč, otroci! v oddaji Sledi časa, ki je nastala leta 2020, ko je oddaja praznovala 55 let.