Šest voditeljic in voditeljev bo pričaralo vzdušje poletja v naših domovih. Poletna scena 2016 se začne 20. junija. Foto: Mare Vavpotič
Šest voditeljic in voditeljev bo pričaralo vzdušje poletja v naših domovih. Poletna scena 2016 se začne 20. junija. Foto: Mare Vavpotič
false
Uvodne takte bomo zaplesali z Natašo Mihelič. Foto: Mare Vavpotič
false
Bernarda Žarn nam bo zagotovo priporočila kaj zanimivega v branje. Foto: Mare Vavpotič
false
Mojca Mavec rada pogleda Čez planke. Obetamo si dobre namige za koncerte in dogodke izven naših meja. Foto: Mare Vavpotič
false
Vsi voditelji bodo dogodkom pustili svoje pečate. Kako čuti umetnost, nam bo predstavil tudi David Urankar, ki ne prihaja iz kulturnega uredništva. Foto: Mare Vavpotič
false
Andreja Kočar bo vodila in urejala Poletno sceno - ob sedmih drugih urednikih. Foto: Mare Vavpotič
false
Bo Toni Cahunek vsako sceno videl po filmsko? Foto: Mare Vavpotič
false
Poletno sceno bomo obiskovali, napovedovali in predstavljali z umetniki in kulturniki do 26. avgusta. Foto: Mare Vavpotič

Vsak večer, od ponedeljka do petka po Odmevih, ob sobotah in nedeljah pa po večernih Poročilih, vas bomo na TV SLO 1 v kulturno dogajanje zvabili z reportažami, javljanji v oddajo neposredno z večernih dogodkov, s festivalov, koncertov in z drugih prireditev, s portretiranjem znanih ustvarjalcev, pri tem pa bomo dogodke strokovno presojali.

Ob aktualnih dogodkih vas bomo popeljali tudi v svet mode in dizajna, filma in vam priporočali v branje knjige po našem izboru. Družili se bomo z znanimi osebnostmi na izbranih poletnih dogodkih in njihovih priljubljenih krajih. Predstavljali vam bomo glasbenike, vizualne umetnike in druge kulturnike in umetnike, ki se bodo voditeljem pridružili v studiu.

Se že veselimo Grossmanovega filmskega festivala, Festivala Lent, Festivala Ljubljana, Overjam international Reggae festivala, Metalkampa, InMusica, Acoustic Lakesida, Sajete, Punk Rock Holidaya, Festivala Radovljica, Soboških dni, Filmskega festivala v Motovunu, Puljskega filmskega festivala, Dubrovniških poletnih iger, Festivala klasične glasbe v Bregenzu, Salzburškega festivala, Festivala plesa Piran, Sarajevskega filmskega festivala in drugih privlačnih dogodkov.

Oddajo ustvarjajo novinarke in novinarji kulturno – umetniškega in razvedrilnega programa Televizije Slovenija s kolegi iz dopisništev doma in v tujini. Voditelji Poletne scene pa so Nataša Mihelič, Andreja Kočar, Bernarda Žarn, Mojca Mavec, David Urankar in Toni Cahunek.

Davida Urankarja poznamo kot voditelja Dobrega jutra in Avtomobilnosti, a se zelo veseli P(p)oletne scene. »Po navadi tiste najboljše novosti presenetijo na mestu, kakšnem malem festivalu ali pa na letnem vrtu vogalnega mestnega lokala. Kulturna scena se bo to poletje hudo borila z dvema super-športnima dogodkoma. Najprej evropsko prvenstvo v nogometu, nato pa še olimpijske igre. Zato bo morala biti toliko boljša – tako scena kot tudi naša oddaja.
Raziskave menda kažejo, da razvita kultura pelje v boljšo ekonomijo, zgodovinsko pa v boljši razvoj. Ni pa treba daleč, še v naših programih lahko ujamete filmske cikle legendarnih ustvarjalcev, pri Dobrem jutru pokrijemo večino domačih odrskih premier in tudi razstav. Kar se pa Avtomobilnosti tiče, pa s kolegi ugotavljamo, da je kultura – vsaj kar se stanja na cesti tiče – pri nas močno podhranjena

»Ker sem ponosna Posavka, se še posebej veselim kulturno in družabno pestrega dogajanja na jugu naše domovine. Vsako prvo soboto v juliju zaživi tradicionalni Petrov sejem v Brestanici, dušo pa bodo božali tudi dogodki v okviru Poletja na gradu Rajhenburg in Poletni večeri v Mestnem parku Krško. Pa tudi v Brežicah in Sevnici pripravljajo obilo pozornosti vrednih poletnih dogodkov. In naj bo vse leto kulturno in družabno čim bolj pestro, da nam bo vsaj pri srcih toplo, če že nebo ne bo,« poletno in vseletno sceno komentira Bernarda Žarn.

Nataša Mihelič: »Tudi letos se dogaja veliko zanimivega. Med drugim najmlajši lahko v Radovljici ujamejo delavnice igrive arhitekture v sklopu Vurnikovih dni, ki bodo potekali ves junij. Na ljubljanskem gradu bodo tudi letos pripravili knjižnico pod krošnjami, za katero že lahko rečemo, da je pridobila status dobro obiskane prireditve. Ne pozabimo na Jazz festival Ljubljana, ki se prične drugega julija. Tudi tam bomo.
Ko poletje mine, se kulturni dogodki seveda nadaljujejo. Gledališča predstavijo svoje nove abonmaje, v vseh institucijah je svež delovni ustvarjalni utrip. Vse to je seveda potrebno spodbujati, kar je tudi naloga medijev. Trudimo se, da bi čim širši javnosti predstavili kar raznolike umetniške zvrsti in dogodke. Menim, da nam to zelo dobro uspeva
Andreja Kočar bo na razgibani poletni sceni vseeno nekaj pogrešala: »Dogajanja je sicer veliko, tako po Sloveniji kot v sosednjih državah, žal mi je le, da se festival Flow ni obdržal in Shengenfesta, kot kaže, tudi ne bo. Zagotovo pa je eden od vrhuncev fotografska razstava Sebastiãa Salgada: Geneza, ki si jo do konca avgusta lahko ogledate v Mestnem muzeju Ljubljana in galeriji Jakopič.
Kulturna scena je seveda razgibana skozi vse leto, so pa tako kot tudi čez poletje določena obdobja zatišja. Kar me moti, je pravzaprav to, da se kulturne institucije očitno ne ozirajo druga na drugo in se velikokrat dogaja, da se v istem dnevu začno dva ali trije pomembni dogodki, festivali, razstave … namesto, da bi se to enakomerno porazdelilo

»Kljub temu, da je glede glasbene ponudbe festivalska sezona osiromašena za ljubljanski Flow festival in Schengenfest, pa ostaja bogat nabor že tradicionalno močnih poletnih festivalov. Se pa, vsaj kar se tiče glasbe, vedno bolj pozna, da bomo pri nas namesto velikih mainstream festivalov z zvenečimi tujimi imeni imeli kopico žanrskih festivalov, ki bodo pritegnili veliko tujih ljubiteljev posameznih glasbenih subkultur - kot kaže, lahko največji domači festivali preživijo zgolj, če imajo veliko večino obiskovalcev iz tujine.
Kar se tiče glasbenega festivalskega dogajanja, je seveda poletje pričakovan vrhunec sezone, saj se nato dogajanje preseli v klube. Popolne osredotočenosti na poletni del sezone vseeno pri nas ni čutiti – prireditev, koncertov, premier, razstav in ostalih kulturnih zanimivosti, o katerih želimo poročati, nikoli ne manjka, a vseeno verjamemo, da je potrebno področje kulture v splošnem vselej spodbujati,« meni Toni Cahunek.

Mojca Mavec je z izborom bolj intimna, minimalistična: »Slovenija odkriva svoja skrita dvorišča in terase. Vse več jih je, letos so moja najljubša lokacija z razgledom na kulturna dogajanja (terasa Kavarne Drama je lahko lep začetek petkovega večera, zdaj ko že vsi vedo za naš lanski skrivni kotiček na terasi hotela Vander). Pogrešam? Poleti prav nič, se zdi, da je vsa država en sam, velik, glasen teater, pozdrav poletju z vsem pompom. Morda kakšna gledališka predstava na prostem več, pa da ne bi odpadale zaradi nekaj kapelj dežja.
V Sloveniji ima res vsaka vas svoj glas, svoj mali festival, zborovski koncert, predstavo, toliko stvari, ki bi bile vredne omembe. Škoda, ker na ta način, vsak dan, živo z različnih, tudi manj znanih prizorišč poročamo samo poleti.«

Poletno sceno bomo pregledovali do 26. avgusta.


Služba za odnose z javnostjo RTV Slovenija

fotografije: Marko Vavpotič