Od 19. septembra je v Sloveniji mogoče sprejemati radijske programe v digitalni tehniki. Foto: Matej Kolaković
Od 19. septembra je v Sloveniji mogoče sprejemati radijske programe v digitalni tehniki. Foto: Matej Kolaković
Mag. Marko Filli, v. d. generalnega direktorja RTV Slovenija: »Dandanes je digitalizacija gonilna tehnologija na področju komunikacije, avtomatizacije in prometa.«
Mag. Marko Filli, v. d. generalnega direktorja RTV Slovenija: »Dandanes je digitalizacija gonilna tehnologija na področju komunikacije, avtomatizacije in prometa.« Foto: Katja Kodba
Miran Dolenec, v. d. vodje organizacijske enote Oddajnikov in zvez: »Investicija v omrežje znaša približno pol miliona evrov, izvedena je bila v pol leta. V omrežju bo mogoče oddajati do 20 radijskih programov, odvisno od kakovosti in uporabljenih dodatnih večpredstavnih storitev.«
Miran Dolenec, v. d. vodje organizacijske enote Oddajnikov in zvez: »Investicija v omrežje znaša približno pol miliona evrov, izvedena je bila v pol leta. V omrežju bo mogoče oddajati do 20 radijskih programov, odvisno od kakovosti in uporabljenih dodatnih večpredstavnih storitev.« Foto: Katja Kodba
Miha Lampreht, direktor Radia Slovenija: » Z današnjim dnem postajamo del sodobno razvitih držav na področju radiodifuzije. «
Miha Lampreht, direktor Radia Slovenija: » Z današnjim dnem postajamo del sodobno razvitih držav na področju radiodifuzije. « Foto: Katja Kodba
Omrežje DAB+ ni nadomestilo za analogno radijsko omrežje. Analogni radio ostaja. Tako bodo poslušalci lahko še vedno poslušali obstoječe radijske postaje.
Omrežje DAB+ ni nadomestilo za analogno radijsko omrežje. Analogni radio ostaja. Tako bodo poslušalci lahko še vedno poslušali obstoječe radijske postaje. Foto: Matej Kolaković
DAB+ je ustaljen že vrsto let in se uspešno uvaja tudi drugod po Evropi.
DAB+ je ustaljen že vrsto let in se uspešno uvaja tudi drugod po Evropi. Foto: Matej Kolaković

V ponedeljek, 19. septembra, je začelo redno oddajati omrežje . RTV Slovenija je stopila v novo dobo radijskega oddajanja s štirimi radijskimi programi, pravico do vstopa v omrežje pa je dobilo tudi devet komercialnih programov.

Na slovesnem zagonu omrežja DAB+ na oddajniku Nanos so o digitalnem radiu na Slovenskem spregovorili tudi slavnostni govorci.

Mag. Marko Filli, v. d. generalnega direktorja RTV Slovenija: »Za RTV Slovenija je po ugašanju analognega televizijskega signala in popolni uveljavitvi digitalnega, uvedbi produkcije programov HDTV v studiih in na terenu ter digitalizaciji radijskih in televizijskih arhivov tokrat naslednji pomemben razvojni korak digitalni prenos radijskega signala. Dandanes je digitalizacija gonilna tehnologija na področju komunikacije, avtomatizacije in prometa.«

Miran Dolenec, v. d. vodje organizacijske enote Oddajnikov in zvez: »Investicija v omrežje znaša približno pol miliona evrov, izvedena je bila v pol leta. V omrežju bo mogoče oddajati do 20 radijskih programov, odvisno od kakovosti in uporabljenih dodatnih večpredstavnih storitev.«

Miha Lampreht, direktor Radia Slovenija: »Radio ohranja pomembno vlogo v našem življenju. V Evropi ga ljudje poslušajo povprečno poltretjo uro na dan. Z današnjim dnem postajamo del sodobno razvitih držav na področju radiodifuzije. Motnje v sprejemu DAB + bodo zanemarljive, ponudili bomo zvok višje kakovosti, odpira se možnost dodatnih storitev za uporabnike, v prihodnosti pa bo najbrž tudi radio DAB+ na mobilnih nosilcih.«

Enota Oddajniki in zveze RTV Slovenija, operater prvega digitalnega omrežja v Sloveniji, je po odločbi o dodelitvi radijskih frekvenc v ponedeljek začela oddajati radijske programe na oddajnih točkah Krim, Krvavec, Nanos, Plešivec, Pohorje, Tinjan in Trdinov vrh. Poznejše širitve omrežja bodo odvisne od uveljavitve nove tehnologije pri poslušalcih in izdajateljih programov. Omrežje dosega 73 odstotkov slovenskih gospodinjstev ter pokriva 89 odstotkov avtocest in hitrih cest.

Postaje na omrežju DAB+
Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije je na podlagi razpisa, ki ga je objavila junija letos, izdala odločbe o podelitvi pravice do razširjanja radijskega programa v digitalni radiodifuzni tehniki na območju Republike Slovenije.

Digitalno pravico ima devet izdajateljev, in to za 13 radijskih programov:

  • 1. program Radia Slovenija – Prvi;
  • Drugi program Radia Slovenija – Val 202;
  • Tretji program – program ARS;
  • Radio Slovenia International – Radio SI;
  • Radio Ognjišče za program Radio Ognjišče;
  • Radio Antena za program Radio Antena;
  • Radio Center za program Radio Center Slovenija;
  • Radio Center za program Narodni radio;
  • Radio Brezje za program Rock Radio Štajerska;
  • Radio 2 za program Radio 2;
  • Radio 3 za program Europa 05;
  • Radijsko združenje A-Radio Žalec za program A-radio;
  • in Radio Maksi za program Radio Radio.

Prednosti omrežja DAB+
Poleg večje pokritosti bodo poslušalci imeli številne prednosti zaradi učinkovitejšega kodiranja in kakovosti zvoka. Nova platforma omogoča tudi večpredstavne vsebine, ki lahko dopolnjujejo radijske ali ponujajo čisto nove, kot so besedilna in slikovna sporočila v zvezi s programom, elektronski programski vodnik in prometne informacije v obliki dodatnih besedilnih ali slikovnih sporočil.

Konec analognega omrežja?
Omrežje DAB+ ni nadomestilo za analogno radijsko omrežje. Analogni radio ostaja. Tako bodo poslušalci lahko še vedno poslušali obstoječe radijske postaje.

Sprejemniki DAB+
Za sprejem programov v digitalni tehniki bodo potrebni tudi ustrezni sprejemniki. Ti bodo morali imeti oznako DAB+. Ustrezne sprejemnike je že mogoče kupiti v Sloveniji, avtomobilska industrija pa že vgrajuje novo tehnologijo v novejše avtomobile. Kupci osebnih avtomobilov naj bodo na to ob nakupu še posebno pozorni – sprejemnik naj bo primeren za sprejem signala DAB+.

Digitalni radio v tujini
DAB+ je ustaljen že vrsto let in se uspešno uvaja tudi drugod po Evropi. Tako bo Norveška z letom 2017 v celoti prešla na DAB+ in ugasnila obstoječo mrežo UKV. Švica je naznanila prehod med letoma 2020 in 2024. Omrežja DAB+ imajo tudi v Nemčiji, Italiji, na Poljskem, v Avstriji, na Madžarskem itn., a za zdaj ne načrtujejo izklopa UKV-omrežij.

Tudi drugod po svetu tehnologija DAB+ uspešno prodira med uporabnike, na primer v Avstraliji, Tajski in Indoneziji.

Več informacij o omrežju DAB+ je na voljo tukaj.

Foto (montaža opreme na oddajniku): Matej Kolaković

Foto (slovesen zagon omrežja DAB+): Katja Kodba