V jutranji oddaji, ki jo ustvarjalci Regionalnega RTV-centra Koper–Capodistria pripravljajo ob 330. obletnici njegovega rojstva, se boste srečali z njegovo glasbeno dediščino, ki jo hranijo v Muzeju Sergeja Mašere v Piranu in v Tartinijevi hiši.

Foto: projekt Tartini 330
Foto: projekt Tartini 330

Giuseppe Tartini se je v Piranu rodil in tam preživel svoja otroška in mladostna leta, največji del svojega življenja pa je živel v Padovi, kjer je tudi pokopan. Izjemen ugled je kot violinski virtuoz, skladatelj in pedagog užival po vsej Evropi že za časa svojega življenja. V oddaji vas bomo spomnili na to in na dejstvo, da je Piran mesto številnih obrazov, med drugim tudi v Cannesu in Benetkah nagrajenega češkega režiserja Františka Čapa, ki je v Piranu ustvarjal in je tu tudi pokopan.

Karin Sabadin in Erter Pust vas skupaj s kolegi vabita na glasbeno popotovanje skozi čas. Posebna oddaja Dobro jutro bo z vami med 7. in 10. uro.

Foto: projekt Tartini 330
Foto: projekt Tartini 330

Tartinijev trg, kjer maestro sliši vse, kar si povemo pod njegovim kipom, bo eno od prizorišč triurnega dogajanja, uživali pa boste lahko tudi v sonati, ki jo bo violinist zaigral na originalno Tartinijevo violino. Ta je prestala hude čase druge svetovne vojne in se na srečo ohranila vse do danes, a ni edini njegov ohranjen instrument v naši bližini. Ustvarjalci oddaje bodo namreč obiskali tudi sosednji Trst, kjer prav tako hranijo eno od mojstrovih glasbenih raritet. V koprskem studiu in v Piranu – biseru slovenskega Primorja, bomo zavrteli čas nazaj in se prebudili v času beneške republike, v času, ko je tu živel veliki maestro, Giuseppe Tartini.

Erter Pust: »Veseli me, da bova s Karin Sabadin po dolgem času spet skupaj vodili jutranjo oddajo in bova lahko gledalkam in gledalcem predstavili nekaj posebnega, kar je del naše kulturne dediščine in česar še niso videli. V studiu se mi bodo med drugim pridružili tudi kulinarični mojstri, ki so v Tartiniju in njegovi violini poiskali navdih za sladice in poseben koktejl, spoznali pa bomo tudi moč glasbene terapije

Karin Sabadin in Erter Pust bosta skupaj vodili posebno oddajo Dobro jutro s katero se RTV Slovenija pridružuje praznovanju Tarinijevega leta. Foto: SOJ RTV SLO/Adrijan Pregelj
Karin Sabadin in Erter Pust bosta skupaj vodili posebno oddajo Dobro jutro s katero se RTV Slovenija pridružuje praznovanju Tarinijevega leta. Foto: SOJ RTV SLO/Adrijan Pregelj

Karin Sabadin: »Vražje dobro se bomo imeli, za to bo poskrbel veliki mojster violinske umetnosti, ki si zasluži našo pozornost danes in vse dni v letu, in to ne samo letos, ko obeležujemo Tartinijevo leto. Njegova dognanja in veličina sta brezčasni, spremljajte naš program in se prepustite glasbi, ki začara. Saj je tudi on sanjal, da je lahko dosanjal Vražji trilček.«

Mojca Petrič Bužan, odgovorna urednica Regionalnega televizijskga programa: »V Tartinijevem letu želimo vso Slovenijo nagovoriti v jeziku velikega mojstra – jeziku glasbe, violine, domačega mesta Piran, someščanov in majhnih radosti, tudi kulinaričnih. Gledalci bodo doživeli Piran, ki ni le lepa kulisa, ampak kraj, kjer resnično začutimo Sredozemlje, kjer Tartinijeva violina ni le spomin, ampak instrument, na katerega glasbeniki še danes izvabljajo čudovite zvoke

Vražji Tartini, TV film

V soboto, 9. aprila, bo na TV Slovenija 2 ob 17.50 ob 330. obletnici rojstva Giuseppeja Tartinija predvajan TV film Vražji Tartini.

Tartini je izhajal iz bogate in ugledne piranske družine. Glasbeno se je izobraževal v Piranu in Kopru ter v Padovi študiral na pravni fakulteti. S Tartinijevim likom so povezane številne legende, ki so burile domišljijo ljudi. Najslavnejša je tista o nastanku sonate Vražji trilček.Tartinijevo življenje in delo osvetljuje igrani dokumentarni film, ki je nastal v Uredništvu glasbenih in baletnih oddaj leta 1995. Scenarist Željko Kozinc, redaktorica Bača Šramel Justin, direktor fotografije Ubald Trnkoczy, režiser Tugo Štiglic.

Grafika: projekt Tartini 330
Grafika: projekt Tartini 330