Krožni napadalec Blaž Blagotinšek je odlično igral tako v obrambi kot tudi v napadu, kjer je dosegel pet golov iz prav toliko poskusov. S tem je bil ob Borutu Mačkovšku najboljši strelec Slovenije pred 7.000 gledalci v dvorani Scandinavium. Foto: EPA

Slovenci so začeli z agresivno obrambo 6-0 in postavo Klemen Ferlin, Borut Mačkovšek, Blaž Blagotinšek, Jure Dolenec, Dean Bombač, Blaž Janc in Darko Cingesar.

Slovenija hitro pobegnila na 4:1

Blaž Janc in soigralci se veselijo prve zmage na prvenstvu. Foto: EPA

Blagotinšek je dosegel prvi zadetek za Slovenijo in izenačil na 1:1. Robustni krožni napadalec je malo kasneje zabil tudi gol za vodstvo. Odličen slovenski začetek sta iz protinapadov potrdila Cingesar in Janc (4:1 v 7. minuti). Slovenija je delovala čvrsto v obrambi, z Blagotinškom in Mačkovškom v sredini, v napadu pa razigrano.

Slovenci vseskozi vodili, Poljaki držali priključek

Semafor je tako v 12. minuti po golu Cingesarja kazal 7:4, v 19. minuti pa po dveh golih Mačkovška 9:6. Poljaki so po slabšem začetku sicer ujeli priključek, a jim je izenačenje preprečil Ferlin, ki je ubranil dve zaporedni sedemmetrovki. Janc je s svojim tretjim golom v 25. minuti poskrbel za 12:9. A trdoživi Poljaki niso popuščali. Krožni napadalec Dawid Dawydzik jih je v 28. minuti približal na 12:11, na drugi strani pa je Igor Žabić poskrbel za +2. 13:11 je bil tudi izid prvega polčasa.

Vranješeva zasedba v 40. minuti povedla z 18:13

Selektor Slovenije Ljubomir Vranješ je odlično prestal
Selektor Slovenije Ljubomir Vranješ je odlično prestal "ognjeni krst" v svojem rodnem mestu Göteborgu. Foto: EPA

Drugi del je z golom za 14:11 odprl Tilen Kodrin, Mačkovšek pa je v 37. minuti s svojim četrtim golom za 16:13. Malo kasneje je Janc v protinapadu izsilil izključitev in sedemmetrovko, s katere je Dolenec povišal na 17:13, kar je bila najvišja prednost Slovencev dotlej. Poljski selektor Patryk Rombel je vzel minuto odmora. A ni pomagala, saj je Janc iz protinapada zabil za 18:13. 15 minut pred koncem je tako že zadišalo po slovenski zmagi.

Slovenci odbili vse poskuse Poljakov
Po vodstvu Slovenije z 21:16 so se Poljaki približali na -3, a je njihove apetite zatrl Mačkovšek s projektilom za 22:18, malo kasneje pa je Dolenec s še eno "bombo" znova poskrbel za +5. Ko je Blagotinšek v 54. minuti s svojim petim golom zadel za 25:20, je bilo srečanje v dvorani Scandinavium praktično odločeno.

Pet golov Blagotinška in Mačkovška, 12 obramb Ferlina

Zadnjih pet minut tekme Slovenija – Poljska

Na koncu sta bila pri Sloveniji najučinkovitejša Blagotinšek in Mačkovšek, ki sta dosegla po pet golov, Janc jih je dodal štiri. Ferlin je zbral 12 obramb.

Cingesar si je poškodoval komolec
Zmago Slovenije in uspešen začetek prvenstva je nekoliko skalila poškodba Cingesarja, ki je v prvem polčasu priletel na komolec, nato pa ni več stopil na parket. Upati je, da bo Cingesar po pregledu v bolnišnici vendarle lahko nadaljeval prvenstvo.

Gladka zmaga Švedov nad Švicarji

Šved Kim Ekdahl du Rietz je Švicarjem zabil šest golov. Foto: EPA

Slovenci se bodo v nedeljo pomerili z gostitelji prvenstva Švedi, ki so za uvod s 34:21 porazili Švicarje. Kim Ekdahl du Rietz, Andreas Nilsson in jerry Tollbring so dosegli po šest golov.

Portugalska spravila na kolena Francoze
Za veliko presenečenje dneva je poskrbela Portugalska, ki je z 28:25 premagala Francijo. Portugalci so dobili prvi polčas z 12:11, štiri minute pred koncem pa so Francozi izenačili na 25:25. Ko je bilo pričakovati, da bodo "galski petelini" le prevesili tehtnico na svojo stran, se je zgodilo nasprotno. Andre Gomes, Joao Ferraz in Alexis Borges so s tremi goli v dveh minutah zapečatili usodo favoriziranih Francozov.