Slovaška je brez težav izločila Nemčijo s 4:0, branilko srebra iz Pjongčanga 2018, debitantka Danska pa je v tesnem obračunu ugnala Latvijo s 3:2. Kanadčani so bili s 7:2 boljši od Kitajcev.

Veselje Švicarjev, ki so proti Čehom na hitro obrnili izid v 1. tretjini, nato pa samo še poviševali prednost. Zdaj jih v četrtfinalu čaka soočenje s Finci. Foto: Reuters

Največje presenečanje predigre za četrtfinale je prinesla tretja torkova tekma. Češka je sicer povedla prek Lukaša Kloka sredi 1. tretjine, a nato je Švica z goloma v pičlih 13 sekundah poskrbela za preobrat. Andres Ambühl je s svojim olimpijskim prvencem izkoristil številčno premoč za izenačenje. Prvi gol zdaj že veterana, ki igra na svojih petih olimpijskih igrah! Že v naslednjem napadu pa je bil z bekhendom natančen Killian Mottet.

Odločilni gol za zmago Švice je dosegel 25-letni Denis Malgin, čigar oče je bil Albert Malgin, ki se je v začetku 90. let za nekaj sezon ustavil na Jesenicah, nato pa kariero končal v Švici, kjer je ostal in vzgojil sina v odličnega napadalca, ki je nekaj sezon igral tudi za Florido v Ligi NHL. Foto: Reuters

Genoni spravljal Čehe v obup

Čehi so valili svoje napade, a se je Leonardo Genoni (31 obramb) v švicarskih vratih ni pustil premagati. Prelomen je bil zadetek Denisa Malgina sredi tekme, ko je s pravcato bombo iz levega kroga izkoristil številčno premoč. Pet minut pred koncem tekme je s strelom od daleč kapetan Raphael Diaz povišal že na 4:1, tako da je bil gol Romana Červenke ob igralcu več le kozmetični popravek poloma Češke.

Najslabša uvrstitev v zgodovini ZOI

Čehi so namreč prvič v svoji zgodovini (tudi vključujoč obdobje Češkoslovaške) ostali brez uvrstitve med najboljših osem! Doslej je bila njihova najslabša uvrstitev 7. mesto iz Salt Lake Cityja 2002 in Vancouvra 2010, zdaj pa bodo Peking 2022 končali na 9. mestu. Medtem so se Švicarji prvič po turnirju 2010 uvrstili med najboljših osem na olimpijskih igrah.

28-letni Patrik Rybár, vratar Dinama Minska v KHL-u, je zaklenil vrata pred Nemci, ki tako ne bodo ubranili srebra iz Pjongčanga 2018. Foto: Reuters

Odločila dva gola Slovakov sredi tekme

Nemci so bili daleč od ponovitve sanjskega turnirja izpred štirih let, ko so jih le tri minute ločile od naslova olimpijskih prvakov. Slovaki so po medlih igrah v predtekmovanju odigrali popolno tekmo. Patrik Rybár je ubranil vseh 21 nemških strelov, medtem ko so na drugi strani zadevali v pravih trenutkih.

LIbor Hudaček je sredi 1. tretjine v mrežo spravil lastni odbitek, tekma pa se je prelomila sredi 2. tretjine, ko je Slovaška zadela dvakrat v dveh minutah. Ob razmerju 4 na 4 je Peter Cehlárik izkoristil več prostora za podvojitev vodstva, 104 sekunde zatem, vsega nekaj sekund po izteku "power-playa" Nemčije je bil natančen še Michal Krištof. Zmago za napredovanje v četrtfinale proti ZDA je z golom v izpraznjena vrata potrdil kapetan Marek Hrivík.

30-letni Markus Lauridsen, branilec Malmöja na Švedskem, se je vpisal v dansko olimpijsko zgodovino: dosegel je sploh prvi gol Danske na olimpijskih turnirjih, zdaj pa jih je popeljal še v četrtfinale. Foto: Reuters

Kapetan Latvije tragični junak

Na prvem olimpijskem nastopu so rablji risov Danci že v četrtfinalu. Latvijce je malo iztirila zgodnja poškodba vratarja Jānisa Kalniņša. Rezervista Ivarsa Punnenovsa je hitro matiral Morten Poulsen, a je zaostanek še v 1. tretjini izničil Lauris Dārziņš. Kapetan Latvije je na začetku 2. tretjine izkoristil še številčno premoč in Balti so povedli z 2:1. Pred iztekom 2. tretjine je izid poravnal Julian Jakobsen, ki se je kot strelec na olimpijskem turnirju pridružil sestri Josefini, ki je v Pekingu zadela za Danke.

Odločilni trenutek tekme se je zgodil ravno ob izključitvi kapetana Darzinša na začetku zadnje tretjine. Po podajah nekdanjih NHL-ovcev Boedkerja in Nielsna je zmagoviti gol zabil branilec Markus Lauridsen, ki je za Dansko že spisal zgodovino kot strelec njihovega prvega olimpijskega gola. V četrtfinale Dance čaka ponovitev soočenja iz skupinskega dela, ko so pošteno namučili Ruse, ki so zmagali z 2:0, pri čemer je bil drugi gol v izpraznjena vrata.

Hokej, repešaž za četrtfinale

Libor Hudaček je kot prvi v 12. premagal nemškega vratarja Mathiasa Niederbergerja in utrl pot Slovakom v četrtfinale proti ZDA. Foto: Reuters

SLOVAŠKA − Nemčija
4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Hudaček 12., Cehlarik 28., Krištof 29., Hrivik 58.
Obrambe: Rybar 21; Niederberger 30.

DANSKA − Latvija
3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Poulsen 13., Jakobsen 37., Lauridsen 42.; Darzinš 17., 23.
Obrambe: Dahm 25; Punnenovs 25, Kalninš 3.

Češka − ŠVICA
2:4 (1:2, 0:1, 1:1)
Klok 11., Červenka 56.; Ambuhl 15., Mottet 16., Malgin 30., Diaz 55.
Obrambe: Hrubec 14; Genoni 31.

KANADA − Kitajska
7:2 (2:1, 3:1, 2:0)
Weal 7., 10., Tambellini 27., 29., O'Dell 33., Staal 56., McBain 59.; Džian 16., 39.
Obrambe: Tomkins 27; Smith 38.

Češka je v šoku, saj kar ne more verjeti, da njeni hokejisti ne bodo igrali četrtfinala, selektorju Filipu Pešanu so bržčas štete ure, prvi komentatorji pa izpostavljajo samokritiko vratarja Hrubca: "Nalijmo si čistega vina. Že dolgo nismo velesila." Foto: Reuters