Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Ponedeljek, 10. maj. 2021

TV Slovenija 1 • Pon, 10. maj.

UTRIP je oddaja Informativnega programa z najdaljšo tradicijo. Nastala je leta 1988, kot redni tedenski pregled notranjepolitičnih, gospodarskih, družbenih in kulturnih dogodkov v državi, ki je bila takrat še Jugoslavija. V oddajo so si utirala pot alternativna politična razmišljanja, informacije in slikovni materiali, ki v drugih oddajah takratnega Informativnega programa še niso uspeli ugledati luči sveta. UTRIP, ki je zdaj že polnoleten, si je postopno izboril prostor izrazito avtorske oddaje in subjektivnega pogleda na najpomembnejše dogodke minulega tedna. Ustvarjalci imajo pri pripravi oddaje kar največjo ustvarjalno svobode.

Redna tedenska oddaja Zunanjepolitične redakcije, ki gledalcu ponuja pregled dogajanj po svetu v politiki, gospodarstvu in kulturi, ustvarjajo pa jo novinarke in novinarji Zunanjepolitične redakcije. Zrcalo vedno zrcali podobo sveta: tragično, veselo, zabavno.

V ponedeljkovi oddaji vas pozdravimo z aktualnimi novicami in se posvetimo temi tedna, tokrat o naročanju na cepljenje, ki bo zdaj enotno potekalo prek portala zVEM. Svetovali bomo o stanju na nepremičninskem trgu, so šle cene stanovanj ponekod v Sloveniji res v nebo? Drugo uro oddaje posvečamo zdravju, tokrat o kronični vnetni črevesni bolezni, čas bo tudi za vaša vprašanja. V Knjižnem klubu gostimo smučarskega skakalca Jerneja Damjana. V Dvoboju pa se tokrat David in Špela pomerita v dirki na karting stezi. Dobrodošli tudi vaši komentarji in mnenja. Jutra z nami so zmeraj lepša!

Ali bo Frančiškov ekonomski model za delovanje po pandemiji Evropi omogočil preživetje?
Septembra lani je v Assisiju potekalo spletno srečanje na temo Frančiškova ekonomija. 3000 ekonomistov, predvsem mladih, podjetnikov in poznavalcev svetovnega gospodarstva je razmišljalo, kaj lahko storimo. Kako lahko kot posamezniki prispevamo k pravičnejšemu odnosu do denarja? Kako lahko zagotovimo življenje brez ubijanja, vključevanje namesto izključevanja, počlovečenje namesto razčlovečenja, varovanje stvarstva, in ne ropanje?
Ali nam bo papežev ekonomski model, ki temelji na bratstvu in mladih, omogočil prihodnost? To bo tema oddaje Obzorja duha.

Slovenska škofovska konferenca pa je podelila najvišje odlikovanje Cerkve na Slovenskem, odličje svetega Cirila in Metoda, arhitektu Matiji Suhadolcu, za njegov velik prispevek pri gradnji in obnovi naše sakralne dediščine.
V Rotterdam pa je odpotovala Ana Soklič, kjer bo na velikem odru Pesmi Evrovizije s pesmijo Amen pričevala tudi o Presežnem.

Zdravko je glavna zvezda nove reklamne akcije - kot Hamlet je seveda neponovljiv. Pupa nabira sodelavce za svoj časopis: angažirala bo vse prijatelje, strokovnjake z vrtičkov. Pravnika v Ninanana presenetijo njegovi otroci - prišli so s kovčki in za zmeraj. Miha bo imel stanovanje kmalu polno deklet. Polkovnik je spet srečen, njegova najdražja se vrača v Nemčijo. In kaj bosta Helga in Rajc poklonila Antei za rojstni dan?

V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v čisto novi križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča in finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.

Dr. Peter Jambrek v intervju, ki ga vodi Jože Možina, oriše slovensko pot od prvih svobodnih volitev in plebiscita leta 1990 do današnjega obdobja, ki ga na sebi lasten način kritično analizira. Po njegovem mnenju ravno v tem času doživljamo zlom tranzicijskega sistema oziroma globoke države, ki se krčevito bori za obstanek s poskusi ustvarjanja kaosa in razdora, med katere Jambrek uvršča tudi kolesarske proteste, ki jih ima za farso. Ob tem dodaja: »Socialna in gospodarska struktura Slovenije je sijajna, smo v dobri kondiciji. Če pa se 1 do 2 odstotka prebivalstva Ljubljane pojavi na cestah z nekimi trapastimi slogani, ubite Janšo in podobno, je to dokaz slabega okusa in antiintelektualne drže.« Jambrek meni, da so ti protesti brez programa, v nasprotju s tistimi v času slovenske pomladi in pozneje, ko so na mirnih demonstracijah svoje koncepte predstavljali najvidnejši slovenski intelektualci iz kroga Nove revije. Jambrek je oster in pravi: »Na teh demonstracijah, ki jih zdaj poslušam ali gledam, saj jih televizija nenehno poudarja, ne vidim drugega kot transparente, z rdečo barvo prelite stole, metanje kock. Vse tisto, kar spominja na rjave srajce, preden je Hitler prevzel oblast.« Prepričan je, da je zgodovinsko gledano pojav kolesarjev na ulicah tudi sredstvo zastraševanja: »Terorja, ne intelektualnega diskurza, ampak fizične prisotnosti z namenom ustrahovanja.« Histerične in živčne reakcije akterjev levice kažejo, da se čutijo šibke, meni Jambrek. Zavedajo se, da se slovenska družba normalizira in čedalje bolj približuje zahodnoevropski: »Edino, kar je še v resnici pristno, tranzicijsko ali postkomunistično levega, skladno z nostalgičnimi predstavami o Titu in Jugoslaviji, so mediji, je aktualna medijska konstrukcija realnosti petih partijskih medijev v Sloveniji, Dela, Dnevnika, RTV Slovenija … pa nimam nič proti RTV.«
Glede prihodnosti je optimističen. Mlado generacijo vidi kot svobodno in podjetno, zdravstveni sistem se je okrepil, želi si le več tekmovalnosti na vseh področjih, tudi v javnih službah. Ob 30-letnici Slovenije se mu zdi temeljno spoštovanje tega dosežka: »Spoštovanje tega, da smo v Sloveniji prišli do suverene države in svobode ljudi in želja, da nas to znotraj Evropske unije ohrani v dobri kondiciji še naprej.«

V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.

13:20
Šport

V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.

13:30
Vreme

Vreme je na sporedu vsak dan po Poročilih, pred in po Dnevniku ter pred in po Odmevih.

V Cicelyju je zimski solsticij. Sonce bo vzšlo le za 45 minut. To pri ljudeh povzroča depresijo in samomorilske misli, zato v krčmi strežejo brezplačno vročo čokolado. Pa tudi sicer se ljudje bašejo s sladkarijami, da bi laže prebrodili temačno, hladno vzdušje. Holling v tem času spi nekajtedensko zimsko spanje. Joel se veseli počitnic v New Yorku in nato na toplem tropskem otoku. Chrisa ob tem letnem času vedno zgrabi umetniško ustvarjanje, zato ga za mikrofonom zamenjal brat Bernard.

NORTHERN EXPOSURE / ZDA / 1993
scenarij: Joshua Brand, Hohn Falsey, Sean Clark, Charles Rosin, Ellen Herman, Robin Green, Craig Volk, David Assael, Jeff Vlaming, Mark B. Perry, Denise Dobbs, Jeff Melvoin, Barbara Hall idr.
režija: Joshua Brand, Peter O'Fallon, Rob Thompson, Nich March, Miles Watkins, Jim Hayman, Michael Fresco, Charles Braverman, Bill D'Elia, Oz Scott idr.
v glavnih vlogah: Rob Morrow, Barry Corbin, Janine Turner, John Cullum, Cynthia Geary, John Corbett, Darren E. Burrows, Peg Phillips, Elaine Miles, Paul Provenza, Teri Polo

TV Koper – Capodistria obeležuje pol stoletja oddajanja. V vseh tem času je krepila svoj položaj čezmejne televizije, ki v enem združuje oba programa za italijansko narodno skupnost, tako radijskega kot televizijskega skupaj z obema programoma v slovenskem jeziku. To sobivanje je izjemnega pomena za vse narodnostne skupnosti, ki živijo na tem prepišnem ozemlju, na poti do Slovencev v Italiji in na Hrvaškem in obratno, je most do vseh pripadnikov italijanske narodne skupnosti pri nas. TV Koper - Capodistria je ves čas tudi pomemben prinašalec primorskih vsebin v vseslovenski prostor, saj skupaj z dopisniki doseže najbolj oddaljene kraje vse od Kanina do morja in hrvaške Istre.

Oddaja »Rojaki« je most med domovino in Slovenci, ki živijo zunaj njenih meja. Pesem, literatura, folklora in številne druge oblike izražanja ohranjajo živo slovensko besedo in tradicijo. Slovenstvo živi naprej tudi po zaslugi novih gospodarskih povezovanj, raziskovalnih in turističnih pobud ter izjemnih posameznikov, ki bogatijo naš skupen prostor. Vse to so Rojaki, spoznajte jih skupaj z nami.

V Muzeju Wernerja Berga v Pliberku so odprli razstavo Doma/daheim – na poti h koroškim Slovenkam in Slovencem. Ob Bergovih slikah so na ogled fotografije Karla-Heinza Fessla. Razstavljeni so portreti ljudi, katerih jezik je samoumeven del Koroške. „Poklicati jih pred zaveso“ je cilj soočanja fotografskih umetniških del Karlheinza Fessla z oljnatimi slikami in lesorezi Wernerja Berga.

»Sags multi«: govorniški natečaj poudarja in spodbuja večjezičnost ter kulturno različnost dijakinj in dijakov na avstrijskih šolah. Osnovna ideja je krepitev medsebojnega spoštovanja in ustvarjanje zavesti, da jezikovna in kulturna raznolikost pomenita obogatitev. Finale za kandidatke in kandidate iz Štajerske, Koroške in Gradiščanske poteka v deželnem studiu ORF v Gradcu.

Zaradi pandemije se otroški in mladinski zbori tudi letos niso mogli srečati na tradicionalnih koncertih. Pri Krščanski kulturni zvezi so zato pripravili spletni pevski dogodek. Drugi del spletnega koncerta je Krščanska kulturna zveza objavila na svoji spletni strani prejšnjo nedeljo.

V Radovljici bomo obiskali čebelarski muzej. V gostilni Lectar ima lectarstvo dolgo tradicijo.

http://slovenci.orf.at

16:05
Otroški program: Op!

Timi je navihana mala ovčka. Pravkar je dopolnil tri (ovčja) leta in zdaj gre v vrtec. To pa sploh ni preprosto: v skupini se bo moral veliko naučiti. Predvsem to, da je treba stvari deliti in paziti na čustva drugih. Ni dovolj, da nadarjeni mali nogometaš odlično brca žogo – naučiti se jo mora tudi dobro podati. Vsak nov dan je s pomočjo prijaznih vzgojiteljev nova zabavna učna ura.

Na tečaju za mlade kolesarje gospoda Mozga se pošasti učijo o varni vožnji. Njamba zaskrbi, da si s svojim starim zarjavelim skirojem ne bo prislužil značke za zelo varno vožnjo.

Muk in Lucijan sta na Japonskem. Ko hočeta prijateljici Atu kupiti darilo, Muk v parku pozabi nahrbtnik. To pa je šele začetek zgod in nezgod. Lucijan je doma pozabil zemljevid. Le kako bosta zdaj našla darilo za Atu, pa tudi pot domov?

Andrej ve, da znajo mladički sijajno plezati. Mali črni medvedi v Severni Ameriki se hitro naučijo, katero drevo je pravo za to. Vidre v Braziliji plezajo po blatnem rečnem bregu, izraelski kozorogi pa se učijo plezanja po strmih pobočjih.

Kot vsak Viking mora tudi kraljična obvladati borilne veščine. Toda vihtenje meča je prenaporno. Na srečo Vikingi potrebujejo tudi dobre izvidnike. Gudrun gre na obalo in tam zagleda tjulnja.

V Poročilih ob petih se lahko hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta.

17:15
Šport

Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.

17:20
Vreme

Vreme je na sporedu vsak dan po Poročilih, pred in po Dnevniku ter pred in po Odmevih.

Od svetovne krize leta 2008 do današnje pandemije smo predstavili 400 uspešnih zgodb naših podjetnikov, zdaj pa gremo s pravo idejo Podjetno naprej.
Skupina navdušencev nad tehnologijo veriženja blokov in kriptovalutami je ustvarila zagonsko podjetje Eligma, ki je v zgolj treh letih preraslo v podjetje z najhitreje rastočim sistemom za obdelavo kriptovalutnih plačil na svetu. Mlada ekipa okrog 50-tih zaposlenih, ki v povprečju šteje komaj 27 let ima ves svet na dlani – s svojim produktom GoCrypto, ki trgovcem omogoča sprejemanje kriptovalutnih plačil je pritegnila svetovno javnost, rešitev uporabljajo v 64 državah na več kot 68.000 lokacijah, sprejemajo jo tako švicarski butiki kot restavracije na Antigvi, nedavno pa je bil na Hrvaškem prek sistema GoCrypto z Bitcoinom kupljen tudi prvi avtomobil. Že od začetka si v mladem podjetju, ki ga vodi Dejan Roljič, prizadevajo za popolno transparentnost tega inovativnega načina plačevanja in za izpolnjevanje vseh zakonskih zahtev.

Nejko se zbudi slabe volje. Iz prhe mu kaplja na kljun in vedno več stvari ga moti. Ko obišče prijatelje, se vse še poslabša. Zdaj so vsi slabe volje, zato se Nejko odloči, da jih bo poskušal razvedriti. Predlaga jim, da se grejo namakat v ribnik. Z malo dobre volje ta dan postane res čudovit!

Simon z družino preživlja konec tedna pri starih starših. Radosti se obiska pri dedku in babici, ne mara pa obveznosti, ki mu jih nalagajo, ker je že »velik fant«. Pomagati mora nositi torbe, si sam razrezati zrezek na koščke, malemu bratcu Gašperju pa ni treba niti s prstom migniti. »Ni zabavno biti velik!« godrnja. A dedek mu pomaga spoznati, da biti »velik fant« pomeni tudi prednosti. Namesto popoldanskega spanca z dedkom uživata na ribolovu in zvečer lahko spi na zgornjem pogradu. Prav zabavno je biti velik!

Paglavec zamudi priložnost, da bi odrasel v žabo, zato ostane zadaj, čisto sam. A v ribniku ne zmanjka stvari, ki jih je treba odkriti, in pomlad gotovo spet pride naslednje leto. Film prinaša drobno zgodbo o odraščanju.

V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v čisto novi križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča in finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.

18:50
Vreme

Vreme je na sporedu vsak dan po Poročilih, pred in po Dnevniku ter pred in po Odmevih.

18:57
Dnevnik

Z ogledom DNEVNIKA ob 19.00 si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.

Oddaja Slovenska kronika vsak delovni dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.

19:45
Šport

Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.

19:55
Vreme

Vreme je na sporedu vsak dan po Poročilih, pred in po Dnevniku ter pred in po Odmevih.

Odprto, a le na pol. Dobrodelnost na lastno pest. "Fužine, moj doma". Dežela plakatov. Sivolaske na pohodu.

V tokratni oddaji o preštevanju glasov v hramu demokracije in razreševanju predsednika DZ. V prispevku o ponovnem uvajanju naborniškega sistema. Raziskujemo tudi, kako je politika postala medijski šov. In še, kako dolgo lahko ustvarjalci še zdržijo ob zaprtih gledališčih in koncertnih prizoriščih.

21:55
Vreme

Vreme je na sporedu vsak dan po Poročilih, pred in po Dnevniku ter pred in po Odmevih.

22:00
Odmevi

Odmevi vsak delavnik ob 22.00 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.

22:30
Kultura

Začel se je mednarodni festival literature Fabula. V Beogradu smo si ogledali Moederndorferjev film Zastoj, v razstavišču Monfort na Obali pa razstavo Borisa Beje.

22:40
Šport

Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.

22:45
Vreme

Vreme je na sporedu vsak dan po Poročilih, pred in po Dnevniku ter pred in po Odmevih.

V času županskih mandatov Zorana Jankoviča in podžupana, arhitekta Janeza Koželja je Ljubljana dobila nov razvojni zagon. Po začasnem zastoju v obdobju finančne krize se zdi, da gradbena panoga v Ljubljani cveti. Na to namiguje aktualna realizacija predvsem projektov stanovanjske gradnje, za katere se zdi, da jih večino oglašujejo kot luksuzne. V katero smer gre razvoj Ljubljane, kaj Ljubljana še potrebuje, katere so bile napake, strojene v zadnjih letih? Na nekaj od teh vprašanj bomo poskušali odgovoriti v marčevski oddaji Podoba podobe.
Avtorica: Polona Balantič
Režiserka: Špela Kuclar

Zbor Slovenske filharmonije je edini profesionalni koncertni zbor v Sloveniji. Pod imenom Slovenski komorni zbor je bil ustanovljen leta 1991. Umetniško vodstvo je v začetku prevzel muzikolog in zborovodja dr. Mirko Cuderman, ki je vodil zbor do leta 2009, potem sta zbor vodila dirigenta Martina Batič in Steffen Schreyer, v sezoni 2012/2013 pa je njegovo umetniško vodenje v celoti prevzela dirigentka Martina Batič. Zbor ima 40-članov in izvede v vsaki sezoni povprečno 35 koncertov z ravno toliko različnimi programi. Njegova osrednja naloga je predvsem izvajanje a cappella skladb različnih glasbenih obdobij, največ v Vokalnem abonmaju. Z Orkestrom Slovenske filharmonije sodeluje pri izvedbah vokalno-instrumentalnih del, ravno tako z drugimi domačimi in tujimi orkestri. Spremljali boste lahko slavnostni koncert, ki je bil posvečen različnim dirigentom, ki so vodili zbor v njegovi zgodovini. Tako so z zborom na koncertu s slovensko zborovsko glasbo različnih obdobij nastopili dirigenti: Borut Smrekar, Gregor Klančič, Stojan Kuret, Marko Vatovec, Matjaž Šček, Sebastjan Vrhovnik, Fernando P. Mejías, Tomaž Faganel, Urša Lah in Martina Batič. Posnetek koncert je nastal pod okriljem Uredništvom glasbenih in baletnih oddaj, urednik oddaje Daniel Celarec, režiser: Aljaž Bastič.

Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.

Z ogledom DNEVNIKA ob 19.00 si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.

Oddaja Slovenska kronika vsak delovni dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.

Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.

Vreme je na sporedu vsak dan po Poročilih, pred in po Dnevniku ter pred in po Odmevih.

Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov