Natalija Markač krivde ni želela priznati. Foto: BoBo
Natalija Markač krivde ni želela priznati. Foto: BoBo

Matic Munc, ki je bil v primeru koroške deklice obtožen sodelovanja pri odvzemu mladoletne osebe, je v pogajanjih s tožilstvom septembra 2013 že sklenil dogovor in priznal krivdo ter s tem privolil v devetmesečni hišni zapor in triletno prepoved opravljanja poklica.

Poleg Munca je krivdo v pogajanjih s tožilstvom priznala tudi njegova žena Jerneja Munc, ki je privolila v kazen leto dni zapora, ki jo bo odslužila s 726 urami družbenokoristnega dela.

V obrazložitvi sodbe je sodnica Valerija Matvos Jeromel dejala, da sta zakonca Munc kriva, ker sta v sostorilstvu s sodelavko v Svetovalnici Akcija! Markačevo, Zvonkom in Zlatko Kaker (dedek in babica po očetovi strani) ter dekličinim očetom Boštjanom Kakerjem na neznanem kraju nezakonito zadrževala mladoletno osebo, zaradi česar je deklica utrpela poslabšanje duševnega in telesnega zdravja.

Zlatka Kaker, ki jo je policija po letu dni pogrešanja deklice našla ob njej marca 2012, pa je v istem postopku julija 2013 že priznala krivdo. Dosojena ji je bila devetmesečna zaporna kazen v obliki hišnega pripora.

Po ločitvi so se stvari zapletle
Zgodba s t. i. koroško deklico se je začela zapletati, ko so se njeni starši razšli in oče Boštjan leta 2010, ko je bila deklica pravnomočno dodeljena mami, deklice ni želel predati mami. Marca 2011 je bila izvedena izvršba, a policija deklice ni našla na očetovem domu, dekličina mama pa je nato deklico policiji prijavila kot pogrešano.

Vmes je oče dekličino mamo in dedka ovadil zaradi suma spolne zlorabe deklice, ovadba pa je bila maja 2011 na tožilstvu zavržena. V Svetovalnici Akcija! so v zvezi s tem vseskozi trdili, da sum ni bil raziskan.

Sodišče je Boštjana Kakerja marca 2012 obsodilo na zaporno kazen zaradi sodelovanja pri odvzemu mladoletne osebe in zanemarjanja otroka, nato pa se je konec marca 2012 zadeva v nekaj dneh razpletla, ko je policija priprla Munca in Markačevo.