Donosnost na dospelost slovenske desetletne obveznice se vendarle znižuje. Foto: MMC RTV SLO
Donosnost na dospelost slovenske desetletne obveznice se vendarle znižuje. Foto: MMC RTV SLO

Premoženje, ki je v dobrem finančnem stanju, bo prodano najboljšim ponudnikom ali strateškim partnerjem, ki lahko dodajo vrednost prevzemom. Premoženje, ki je v stečaju ali zadolženo, pa bo v začasnem državnem lastništvu, nato sanirano in prodano, ko bo zdravo.

Alenka Bratušek o umiku države iz gospodarstva
Premierka Bratušek je v Wall Street Journalu napovedala nadaljevanje začrtane privatizacije državnega premoženja. Foto: EPA
Alenka Bratušek
Premierka je prek tujega medija znova poslala sporočilo, da ima Slovenija stvari pod nadzorom. Foto: BoBo

Meja sedmih odstotkov je sicer tista, ki državam po mnenju stroke ne dopušča več vzdržnega zadolževanja. Povprečna obrestna mera je na elektronski borzi MTS okoli 9.30 znašala 6,99 odstotka, a je nato padla. Okoli 11.30 je bil donos 6,56 odstotka, dve uri pozneje pa 6,23 odstotka.

Donos do dospelosti slovenske desetletne obveznice je bil še sredi marca okoli petodstoten. Potem ko je bil Ciper prisiljen zaprositi za mednarodno posojilo in so se pojavile špekulacije, da je naslednja v vrsti za finančno pomoč Slovenija, pa se je začel donos močno zviševati.

Bratušek: Slovenija potrebuje čas
Premierka Alenka Bratušek je sicer v torek na mnenjski strani ameriškega časnika Wall Street Journal odločno zavrnila špekulacije o tem, da je Slovenija naslednja izmed držav EU-ja, ki se ji obeta finančni propad. Kot zatrjuje premierka, Slovenija ne potrebuje denarja, ampak zaupanje in nekaj časa, da sama reši težave.

Predsednica vlade je izrazila presenečenje nad tem, da je Slovenija na vrhu seznama špekulacij medijev in mednarodnih investitorjev kot država članica območja evra, ki se bo naslednja potopila. "Slovenija ni Ciper niti kakšna druga EU-ekonomija. Čeprav je primerjava morda laskava, pa je povsem napačna in zanemarja gospodarske temelje," je zapisala.

"Nismo davčno zavetišče za svetovne milijarderje niti naš bančni sektor ne predstavlja večine BDP-ja. Slovenija ima raznoliko izvozno usmerjeno gospodarstvo. Imamo enega najnižjih razmerij med javnim dolgom in BDP-jem v Evropi, nižjo brezposelnost od povprečja v EU-ju in podjetniški sektor, ki se je sposoben prilagajati in širiti s svetovnimi gospodarskimi trendi," je napisala premierka.

Kot je zapisala premierka, v Sloveniji ni vse rožnato, a to velja za vso Evropo, ki se bo letos soočala z anemično gospodarsko rastjo. "Vendar pa gre Evropa - in še posebej Slovenija - skozi velike reforme javnega in zasebnega sektorja. Zmanjšujemo dolg, javno porabo, primanjkljaje, in kar je najpomembnejše, reformiramo bančni sektor."

Že v opoziciji je podpirala pokojninsko in delovno reformo, je zapisala Bratušek, ki ju bo nadaljevala. Za bančni sektor priznava, da je v težavah, vendar obenem zagotavlja, da je njegova ureditev "absolutna prioriteta" vlade. "Moja vlada bo postavila slabo banko, ki bo hranila slab dolg, ki je zdaj v bilancah poslovnih bank. To čiščenje, ki se bo začelo do poletja, bi moralo izboljšati mednarodno zaupanje v naš bančni sektor," meni premierka.

"V Sloveniji izposojanje ni tradicija"
Za Slovenijo pravi, da ni država s tradicijo izposojanja in življenja prek meja svojih zmožnosti. "Povprečno slovensko gospodinjstvo prihrani več denarja, kot ga porabi," je zapisala Alenka Bratušek. Zagotovila je, da zaradi reform njena vlada ne bo opustila socialne države.

Privatizacija, privatizacija
Tretji cilj njene vlade je privatizacija. "Želimo zmanjšati prisotnost države v gospodarstvu. Premoženje, ki je v dobrem finančnem stanju, bo prodano najboljšim ponudnikom ali strateškim partnerjem, ki lahko dodajo vrednost prevzemom. Premoženje, ki je v stečaju ali zadolženo, pa bo v začasnem državnem lastništvu, nato sanirano in prodano, ko bo zdravo. Pri tem upamo na podobne ali boljše rezultate, kot so jih dosegle druge evropske vlade, ki so rešile velika podjetja, da zaščitijo delovna mesta in izboljšajo bilance," je zapisala premierka.

Predsednica vlade je v prispevku odločno zavrnila izvajanje politike zategovanja pasu na račun rasti, ker na ta način ne bo mogoče odplačati dolgov. "Odločeni smo nadgraditi ali dograditi javno infrastrukturo skozi neposredno državno financiranje in javno-zasebno partnerstvo. Gradnja nove infrastrukture je dolgoročna investicija za Slovenijo in kratkoročni generator zaposlovanja."

Slovenija spet svetla zvezda srednje Evrope?
"Zavedam se, da je moderno špekulirati, katera izmed držav EU-ja se bo naslednja sesula. Za nekatere sklade hedge je evropska bančna kriza postala obsesija. Ampak to ni nič drugega kot zmotna špekulacija. Ne potrebujemo denarja. Z malo zaupanja in časa bo Slovenija spet živahna ekonomija in svetla zvezda srednje Evrope," je sklenila premierka Bratušek.

Premoženje, ki je v dobrem finančnem stanju, bo prodano najboljšim ponudnikom ali strateškim partnerjem, ki lahko dodajo vrednost prevzemom. Premoženje, ki je v stečaju ali zadolženo, pa bo v začasnem državnem lastništvu, nato sanirano in prodano, ko bo zdravo.

Alenka Bratušek o umiku države iz gospodarstva