Gradbeni stroji po Sloveniji so čedalje bolj pri miru in tiho. Foto: MMC RTV SLO
Gradbeni stroji po Sloveniji so čedalje bolj pri miru in tiho. Foto: MMC RTV SLO

Upad vrednosti opravljenih del v gradbeništvu v prvih dveh mesecih je bil nepričakovano velik, zaskrbljujoči pa so tudi podatki o novem marčnem upadu vrednosti. Renar meni, da ti dajejo "slutiti, da bomo letos doživeli pravi kolaps panoge gradbeništva na Slovenskem z vsemi gospodarskimi in socialnimi posledicami".

"Slovenja spada med države v EU-ju z največjim upadom dela v tej panogi in obenem tudi med tiste redke države, kjer se država ni odzvala s posebnimi ukrepi za pomoč tej panogi," je poudaril.

Država po njegovih besedah ni v stanju pospešiti investicijskega cikla v infrastrukturo. "Še več - ustavila se je celo projektiva, kar kaže, da bo tega dela v prihodnje še manj," pojasnjuje Renar. Panožna zbornica tako zahteva, da se na javnih razpisih bi obvezno umakne kriterij najnižje cene in v ospredje postaviti predvsem vrednost za kupca v življenjski dobi.

Večja prožnost pri avansih
Zaradi slabe finančne kondicije sektorja bi morala država uvest tudi vnaprejšnje plačilo na teh projektih, s čimer bi plačilo zagotovili tudi podizvajalcem in s tem odpravili zatikanje pri izvedbi projektov. "Tu bi morala biti država veliko bolj agilna," meni Renar.

Za projekte v državnih razpisih država ob tem zahteva garancije, ki vežejo sredstva v podjetjih, pri plačilih pa se poslužuje zadrževanja dela sredstev. "To so vse vidiki, ki povzročajo težave, nezaupanje in nesodelovanje podjetij," je dejal sogovornik.

Tuja konkurenca že prihaja
Po aprilskem sestanku predstavnikov gradbeništva s predsednikom vlade in glavnimi resornimi ministri, ki pokrivajo to področje, so gradbeniki sicer oblikovali konkretne predloge za izboljšave. "Upamo, da bo država tu bistveno bolj aktivna kot doslej, čeprav trenutne politične razmere lahko puščajo določene dvome," je dejal Renar. Vendar je izbire v gradbeništvu po njegovih besedah zelo malo, posledice pa bodo trajne.

V zbornici namreč opažajo tudi, da zdaj v večjem obsegu prihajajo tudi tujci, saj njihova podjetja lahko izpolnjujejo pogoje javnih razpisov zaradi dobre podpore njihovih bank. "Tu pa obstaja nevarnost, da bomo mi ta trg ali vsaj del tega trga na lahek način izgubili," se še boji Renar.