Na spletni strani švedske agencije za prehrano so kot sporen objavili tale izdelek iz Košakov, vseboval pa naj bi kar deset odstotkov svinjskega mesa. Foto: Švedska agencija za hrano
Na spletni strani švedske agencije za prehrano so kot sporen objavili tale izdelek iz Košakov, vseboval pa naj bi kar deset odstotkov svinjskega mesa. Foto: Švedska agencija za hrano

Prejšnji teden so bili objavljeni rezultati analize Nacionalnega veterinarskega inštituta ljubljanske veterinarske fakultete. Ti so potrdili, da v vzorcu govejega kulena ni bilo svinjskega mesa in da so tudi vzorci drugih analiziranih mesnin skladni z deklaracijami.

Do enakih izsledkov so prišli tudi v drugem akreditiranem laboratoriju ALcontrol AB na Švedskem. Rezultati analize kažejo, da vzorec ni vseboval svinjskega DNK-ja.

O pravnih ukrepih se še odločajo
"Podjetje Košaki TMI in naši kupci oziroma poslovni partnerji smo na osnovi netočnih navedb v javnosti utrpeli veliko poslovno škodo, omenjene navedbe pa so po krivem omajale tudi zaupanje v našo kvaliteto, ki je nesporna," je v današnjem sporočilu za javnost zapisal predsednik uprave Jure Bojnec. V prihodnjih dneh naj bi sprejeli odločitev, kakšne pravne ukrepe bodo izvedli. Več naj bi bilo znanega na četrtkovi novinarski konferenci. Kulen so predtem preventivno umaknili iz prodaje.

Agencija: Kulen vsebuje desetino svinjine
Polemika okoli govejega kulena je izbruhnila, ko je švedska agencija za prehrano pred dvema tednoma sporočila, da so v salami slovenskega proizvajalca, ki je označena z znakom halal, našli svinjino. Šlo naj bi prav za kulen mariborskega proizvajalca, ki naj bi vseboval okoli deset odstotkov svinjskega mesa.

Halal izdelki, primerni za muslimane
Islam prepoveduje uživanje svinjine. Zakol po metodi halal pomeni, da se živali prereže grlo in pusti odteči kri. Na Švedskem je ta metoda prepovedana, ker živali pred zakolom niso omamljene.