Sofi Oksanen se je že s prvencem Stalinin lehmät (Stalinove krave) iz leta 2003 uvrstila med finsko književno elito. Njen izvirni in politično angažirani prvenec je v javnosti dvignil veliko prahu. Uspešnemu prvencu je sledil roman Baby Jane (2005), tretji roman Puhdistus pa je nastal po istoimenski gledališki igri avtorice. Foto: EPA
Sofi Oksanen se je že s prvencem Stalinin lehmät (Stalinove krave) iz leta 2003 uvrstila med finsko književno elito. Njen izvirni in politično angažirani prvenec je v javnosti dvignil veliko prahu. Uspešnemu prvencu je sledil roman Baby Jane (2005), tretji roman Puhdistus pa je nastal po istoimenski gledališki igri avtorice. Foto: EPA
Sofi Oksanen
Puhdistus je postal velika uspešnica, samo na Finskem so ga prodali v več kot 140.000 izvodih. Avtorici je roman prinesel številna priznanja, med njimi tudi največje v nordijskih državah - literarno nagrado Nordijskega sveta, katere najmlajša dobitnica je. Foto: EPA

"Če ste nameravali letos prebrati samo eno knjigo, potem naj bo to roman Puhdistus Sofi Oksanen," se glasi nedvoumen nasvet švedskega časnika Dagens Nyheter, ki mladi pisateljici malce tvegano napoveduje, da bo "v nekaj letih" prejela Nobelovo nagrado. Puhdistus (Očiščenje) je sicer tretji roman hčere estonske matere in finskega očeta.

S tem romanom je Oksanenova, ki se je rodila v finskem mestu Jyväskylä, postala do zdaj najmlajša dobitnica najpomembnejše književne nagrade severne Evrope, literarne nagrade Nordijskega sveta. Izročili ji jo bodo novembra. Danes bo pisateljica, ki živi v Helsinkih, v dunajskem Rabenhofu odprla sezono literarnih branj v sklopu Literarnega salona v Gemeindebau.

Roman se večinoma dogaja v Estoniji in je že več mesecev na vrhu lestvice najbolje prodajanih knjig na Finskem. Prodali so že več kot 140.000 izvodov romana, ki je preveden oziroma se prevaja v 28 jezikov. Obe protagonistki knjige je Oksanenova "preselila" iz svoje istoimenske gledališke igre, ki so jo leta 2007 krstili v finskem Narodnem gledališču.

Žrtvi moškega nasilja in burnega Baltika
Ženski v romanu sta, v povsem različnih okoliščinah in političnih strukturah, žrtvi moškega nasilja. Mlada Zara skuša pobegniti svojemu brutalnemu zvodniku in se zateče k starejši ženski na osamljeni kmetiji. To je Aliide Tru, za katero se izkaže, da je pravzaprav njena prateta. Ta obuja spomine na lastno življenjsko zgodbo, ki so jo zaznamovali udarci usode in podrejanje.

Sofi Oksanen, ki je študirala dramaturgijo na gledališki akademiji v Helsinkih, bralca popelje globoko v burno zgodovino Baltika, kjer je vedno najbolj trpelo civilno prebivalstvo - ne glede na to, ali so se tam mudili nemški vojaki, pripadniki estonskega uporniškega gibanja ali sovjetski okupatorji. Tudi za Aliide Tru je bila to nadčloveška preizkušnja, saj je vse politične prevrate preživela brez telesnih ali duševnih brazgotin.

V omenjenem salonu bo 5. oktobra gost, ki se je leta 1991 prav tako bliskovito zavihtel na literarni prestol: Bret Easton Ellis, ki mu je podoben prodor uspel z romanom Ameriški psiho, groteskno upodobitvijo generacije, opite s potrošništvom in družbeno močjo. S knjigo Imperial Bedrooms (Cesarske spalnice) se je zdaj vrnil k svojim začetkom, romanesknemu prvencu Manj kot nič, le da svoje nekdanje junake postavlja v današnji čas.

Roman Puhdistus ima v svojem programu prevodnih del tudi radovljiška založba Didakta.