Tudi to vprašanje je bilo predmet pristopnih pogajanj in ob pridružitvi Hrvaške ni bilo rešeno. Kot sem rekel, nas je slovenski minister za kmetijstvo prosil, naj mu damo nekaj časa. Dal sem mu dve leti, da bo to poskusil prijateljsko rešiti. Žal ni bilo mogoče in žal mi je, da ni bilo. | ||
Komisar Hogan |
Jasno je povedal - zaščita je končana, zaščita je slovenska, zaščite se ne more odpirati. | ||
Židan |
Evropski komisar za kmetijstvo Phil Hogan je zatrdil, da je bilo vprašanje zaščite terana predmet pristopnih pogajanj s Hrvaško, a takrat žal ni bilo rešeno. Zatrdil je, da ga je kmetijski minister Dejan Židan prosil za čas, da pride do dogovora s Hrvaško, a ker ga ni bilo, mora Evropska komisija sama pravno urediti zadevo. Židan je v zameno izrekel ostre kritike na delo Evropske komisije: da deluje nezakonito in netransparentno.
Komisar Hogan je v pogovoru za Odmeve zavrnil možnost, da bi v postopku odmerjanja izjeme za teran Hrvaški prišlo še do kakršne koli spremembe. "Dolžan sem spoštovati evropske zakone in obravnavati vse države enakopravno. Komisijo smo o tem prvič obvestili konec leta 2013. Z Dejanom Židanom se o tej zadevi redno pogovarjam. Prosil me je za nekaj časa, da bi s Hrvaško sklenili prijateljski dogovor. Na žalost jim to ni uspelo. Oktobra 2016 nas je hrvaška oblast zopet opomnila. Odgovoriti sem jim moral do 4. januarja 2017. To sem tudi storil. Po dveh letih čakanja na dogovor moramo zadevo pravno urediti," je povedal.
Zatrdil je, da ne gre za nikakršen precedens, ki ogroža evropski sistem geografske zaščite, kar sporoča slovenska stran. Slovenija bo namreč ohranila zaščiteno oznako porekla teran, to se ne bo spremenilo. Hrvaška bo dobila le pravico do uporabe imena teran za vino iz sorte, ki jo na Hrvaškem tako poimenujejo.
V Odmevih so sicer navedli slovenskega strokovnjaka za intelektualno zaščito, ki je ta argument na podlagi genetske analize zavrnil. Ta sorta je zgolj refošk, saj ima identičen genotip.
Delegirani akt kot precedens?
V odgovoru voditelju Igorju Bergantu je Hogan spomnil, da je izjem na tem področju že 56, dve ima tudi Slovenija, tudi zato poteza ni noben precedens. Ko ga je Bergant soočil z dejstvom, da so popolnoma vse dozdajšnje izjeme potrdili ali med postopkom približevanja Uniji ali pa na podlagi neposrednih pogajanj - nobeno z delegiranim aktom - pa je Hogan odgovoril tako: "Spoštujemo pravne postopke in upoštevamo nasvete pravnih služb Evropske unije. Tudi to vprašanje je bilo predmet pristopnih pogajanj in ob pridružitvi Hrvaške ni bilo rešeno. Kot sem rekel, nas je slovenski minister za kmetijstvo prosil, naj mu damo nekaj časa. Dal sem mu dve leti, da bo to poskusil prijateljsko rešiti. Žal ni bilo mogoče in žal mi je, da ni bilo."
Postopek je bil po njegovem mnenju voden pravilno, pošteno in enakopravno za vse strani, pa tudi povsem transparentno. Zagovarjal ga bo na vseh nadaljnjih platformah, kamor utegne Slovenija še peljati spor, je napovedal.
Židan: Komisija deluje nezakonito
Kmetijski minister Židan je prav tako v Odmevih na Hoganove argumente podal številne pripombe. Na trditev, da je komisija postopek peljala transparentno, je odgovoril s povednim prikazom dokumenta, ki ga je prejel iz Bruslja - cenzuriranega. "Mi kot Slovenija smo slišali, da so na komisiji neki dokumenti. Večkrat smo zanje ustno in pisno zaprosili in jih nismo dobili. Ko sem leta 2015 obiskal podpredsednika komisije Fransa Timmermansa, ki je odgovoren za pravno delovanje, in ga prosil, naj nam jih pošlje, smo jih čez čas res prejeli. Res smo jih dobili, v celoti so prečrtani." Komisijo je ponovno obtožil netransparentnosti ter nezakonitega delovanja.
Ključen komisarjev argument je bil, da se je spor odprl že med pristopnimi pogajanji, nikoli ni bil zares končan in da so torej Hrvatje za zaščito zaprosili pravočasno. Židan je zatrdil, da je prišlo do spremembe stališč znotraj same komisije - Hoganov predhodnik da je sam trdil, da je teran povsem trdno zaščiten. Zato je tudi Židan leta 2013 povsem samozavestno sporočil, da v nobenem primeru ni mogoče, da zaščita na katerem koli temelju ne bi bila dovolj čvrsta. "Jasno je povedal - zaščita je končana, zaščita je slovenska, zaščite se ne more odpirati," je besede nekdanjega evropskega komisarja navajal Židan.
Voditelj Odmevov je ministra izzval, ali ne bi morda lahko ravnal kako drugače ali pa da je morda slovenska stran storila kakšno napako, morebiti malomarnost. Židan je odvrnil, da se je slovenska stran borila in se še bo ter ne bo dopustila, da bodo neke "igrice pod mizo v škodo Slovenije na koncu tudi zmagale". Slovenija se zdaj posvetuje s strokovnjaki, opozarja druge države na nevarnost, da same na podoben način postanejo žrtev, in pripravlja tožbo proti Evropski komisiji.
"To je prvi primer, da poskuša komisija z delegiranim aktom povoziti voljo držav članic. Zato so tudi drugi vznemirjeni," je zatrdil slovenski minister.
Prosimo, da se pri komentiranju držite teme, ne uporabljate sovražnega govora in upoštevate pravila. Komentiranje in objava vsebin - POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI.
Naj bo morje ali vino, za slovensko se borimo!
Pa ne vino, se razume, temveč nesposobni politiki.
če reče dej, jst ji bom dal pršut, panceto, mast,
ma vjste kej, ma mi ne bo žou dat zadni par kalcet,
ma vino pej vse kr je prou, si vtknte v ret!
Če ste gledali odmeve veste da ni samo nesposoben ampak tudi laže.
Vse okej, ampak vinom iz madžarskega Tokaja (oziorma Tokaia) smo mi od nekdaj rekli tokajci (cel kup teh tokajskih vin je, od šipona do muškata), čeprav se izraz v glavnem nanaša na aszu). Naš tokaj je pa bil sorta trte, stoletja gojene v Brdih in v Furlaniji.
A se ti ne zdi bedasto in podcenjujoče do kupcev, da prepoveš prastara imena, ker bi kakšen današnji tviteraš bil preneumen, da bi vedel, kaj pije?
Tokaja (oziroma "sauvignonesse) danes skoraj več ne najdeš v trgovinah, ker so zaradi kretenske zaščite EU zbili njegovo prepoznavnost. Postaja izumrla sorta, čeprav so jo Slovenci od nekdaj gojili. Kdo ima zdaj od tega korist? Tisti, ki smo cenili briški tokaj, sigurno ne. Madžari pa tudi ne, ker jim briški tokaj nikoli ni ravno hodil v zelje.
Cenim kraški in istrski teran. Ne vem, kakšen bebec moraš biti, da bi rad enega prepovedal na račun drugega.
Dejansko: če karkoli, bi se moral Židan boriti za priznanje našega tokaja, ne pa za prepoved hrvaškega terana. Ampak si ne upa, ker so Madžari kakor preveliki, Hrvate pa še lahko malo zajebava.
No, čisto zares: Hogan je vsaj 3x ponovil, da se je dogovoril z Židanom za odlog in dogovor s Hrvati, kar pa se ni zgodilo in zato zdaj "pravna" rešitev. Vsaj 3x.
Se sprašujem kakšna je to komisija:
-ki prepušča članicam "dogovor" o katerem vemo, da ni možen?
-ki zanemarja zgodovinska dejstva in zaščito že od l. 2004?
-ki ne loči med sorto (refošk), ki je ista tu in čez mejo, ter izdelkom (pravim teranom na kraški planoti in čisto drugačnim vinom že v slovenski, kaj šele hrvaški Istri).
-ki pošilja suvereni članici EU 90% počrnjen dokument, kot da smo v vrtcu in kar naj bi bil "dokaz", da so hrvaške zahteve upravičene.
Zadrt in zadirčen starec, ki verjetno nima pojma o vinih. In kaj pravijo drugi člani komisije?
Na področju bivše juge to že vsi vedo, v Evropi bodo pa to še spoznali.
Samo, da smo mi korak pred vsemi, mar ne g. Židan,...
Trta, na kateri raste grozdje, iz katerega na Krasu pridelujejo teran, se imenuje refošk. Iz grozdja takšnih, verjetno genetsko podobnih ali tudi enakih trt, že stoletja v Istri pridelujejo vino z imenom refošk.
To je vsa resnica.
Hrvati lahko dokazujejo tudi, da oni trto refošk poimenujejo teran. In jo lahko pod tem imenom celo zaščitijo, saj poimenovanja te trte najbrž še ni nihče zašćitil. Ne morejo pa vina in grozdja od tako poimenovane trte zaščititi pod imenom teran, ker je to ime za svoje vino z geografskim poreklom že zaščitila Slovenija.
Zato menim, da ugotavljanje genetskih povezav med sorodnimi trtami iz Istre in iz Krasa nima nobenega pomena., ker v tej zgodbi ne gre za problem poimenovanja trte temveč vina.
Trti modra frankinja in kraljevina, na primer, iz grozdja katerih pretežno pridelujejo na Dolenjskem cviček, že stoletja prav odlično uspevata tudi v Vipavski dolini in v Goriških brdih. A tam iz grozdja omenjenih trt ni mogoče pridobiti vina, ki bi imelo značilnosti poznanega cvička.
V tej zgodbi gre torej za vino in ne za trto.
teran pa je tudi vrsta trte, ki se jo goji tudi na Hrvaškem. Se mi zdi, da je tu zavozila slovenska stran...
Ali si ti Hrvat ali pa ne razumeš popolnoma nič.
Trta vrste teran ne obstaja. Teran pridelujejo iz sorte Refošk. S takim butastim argumentom so Hrvati prepričali tudi skorumpiranca v Bruslju. Teran je samo zaščiteno ime vina sorte Refošk pridelan na Krasu.
Židanove laži prihajajo na dan.
Pričakoval bi da v kontekstu objektivnega novinarstva vsaj enkrat, tudi naši napišejo hrvaške argumente, s katerimi so nas premagali. Tako pa samo udrihamo parole "teran je naš", hm,hm...
Hlapcipress
Drugič, ampak se šef SD ukvarja z vinom.
Tretjič, kar dokazuje to, kar že vemo, da SD ni leva stranka.
Četrtič, da SD ni leva stranka vemo tudi po tem, za kar se zavzemajo in kako glasujejo v parlamentu.
Petič, Židan je nesposoben in veliko naklada, zna pa plesti mrežo in na ministrstvu zaposlovati potomce članov SD.
Šestič, Židan je "zadel na loteriji" s tem konfliktom. To bo gnal v nedogled, se sončil pred kamerami, ob volitvah izpadel borec za slovensko, čeprav je jasno, da je zadeva zaključena.
Sedmič, če bi Židan imel resne adute, ne bi toliko pripovedoval v kamero, ampak bi Evropsko komisijo mirno tožil, pa še kakšnega uradnika bi prijavil zaradi korupcije....
Hrvati so nas SPET nategnili s tem ko so dobili Pahorjevo soglasje za vstop EU.
Prvič so nas glede arbitraže, zdaj bo še za teran. No naslednja pa bo Kranjska klobasa.
Morda bodo pa zahtevali še Triglav? Tudi to bi leva vlada hitro prepustila. V zameno za kak vikend na hrvaskem morju.
O ja, mislim, da bo Dejan odletel kolikor je dolg in širok v kolikor mu rojne kaplice ne uspe spraviti pod kapo. Pa bolje za njega, da se kar izseli ker Kraševci ga ne bodo mirno gledali.
Hrvati so nas SPET nategnili s tem ko so dobili Pahorjevo soglasje za vstop EU.
Prvič so nas glede arbitraže, zdaj bo še za teran. No naslednja pa bo Kranjska klobasa.
Morda bodo pa zahtevali še Triglav? Tudi to bi leva vlada hitro prepustila. V zameno za kak vikend na hrvaskem morju.
Ne moreš prit ko en Krajnski Janez v Bruselj in rohneti. Strategija in taktika se začne dosti prej znotraj diplomatskih krogov. g. Židan pa mi pride naprej ko en predstavnik kmečke zadruge, ki je prišel na sejo obečga zbora.
Da ne govorim o Vraničarjevi, ki je pričela vajeniško dobo na min za finance in je preko Erasmusa tu in tam v Bruslju....