Država iz proračunskih sredstev namenja finančno pomoč cerkvenopravnim osebam, saj po navedbah SŠK-ja te ustanove predstavljajo in sestavljajo slovenski državljani, ki jim je z zakonom priznana družbenokoristna vloga in to, da so tudi verniki enakopravni državljani, ki sredstva iz državnega proračuna prejemajo in vanj tudi prispevajo. Foto: MMC RTV SLO
Država iz proračunskih sredstev namenja finančno pomoč cerkvenopravnim osebam, saj po navedbah SŠK-ja te ustanove predstavljajo in sestavljajo slovenski državljani, ki jim je z zakonom priznana družbenokoristna vloga in to, da so tudi verniki enakopravni državljani, ki sredstva iz državnega proračuna prejemajo in vanj tudi prispevajo. Foto: MMC RTV SLO
Anonymous
Skupina Anonymous, ki se sicer bori proti sporazumu za boj proti ponarejanju, je v sredo na spletu objavila nekatere podatke o lastnini Katoliške cerkve. Foto: MMC RTV SLO

Skupina Anonymous, ki se sicer bori proti sporazumu za boj proti ponarejanju, je v sredo na spletu objavila nekatere podatke o lastnini Katoliške cerkve, prispevkih posameznim duhovnikom in nakazilih Cerkvi. Med zbranimi informacijami so objavili tudi nakazila nekaterih državnih organov in občin Cerkvi oziroma njenim institucijam.

SŠK: Cerkev ima pravico kandidirati na razpisih
V Slovenski škofovski konferenci (SŠK) so v odzivu pojasnili, da je vse zakonsko urejeno in da nadzor nad namensko porabo med drugim izvajata tudi Komisija za preprečevanje korupcije in Računsko sodišče.

V soboto bo na Kongresnem trgu v Ljubljani tretji protestni shod proti sprejetju mednarodnega sporazuma za boj proti ponarejanju (Acta), ki bo potekal v okviru svetovne akcije z naslovom Ubranimo svobodo interneta. Dogodek bomo v živo spremljali tudi na MMC-ju.

Kot so zapisali, ima Cerkev kot eden izmed sestavnih delov civilne družbe možnost in pravico kandidirati na različnih razpisih. Država ji torej lahko finančno pomaga pri obnovi in vzdrževanju kulturnih spomenikov, ki so v veliki meri v lasti Cerkve, ter na področju karitativne in socialne dejavnosti.

Država iz proračunskih sredstev namenja finančno pomoč cerkvenopravnim osebam, saj po navedbah SŠK-ja te ustanove predstavljajo in sestavljajo slovenski državljani, ki jim je z zakonom priznana družbenokoristna vloga in to, da so tudi verniki enakopravni državljani, ki sredstva iz državnega proračuna prejemajo in vanj tudi prispevajo, so pojasnili.

Glede podatkov o finančnem poslovanju so zapisali, da je zgolj navajanje podatkov, ki so pridobljeni iz javnih evidenc in veljajo za obdobje med letoma 2003 in 2011, zavajajoče. Pri tem namreč niso navedeni tudi drugi deli civilne družbe in sredstva, ki jih je dobila. Pri navajanju prav tako ni jasno, kdo je denar dobil, s kakšnega naslova in za kakšen namen je bil uporabljen.

SŠK: Vrednost premoženja cerkvenopravnih oseb ni znana
Kot so sporočili, se cerkvenopravne osebe v večjem delu financirajo s prostovoljnimi darovi vernikov in iz lastnega premoženja. Navedli so tudi podatke, da država financira 60 odstotkov prispevkov za socialno in pokojninsko zavarovanje za verske uslužbence, od 85- do 100-odstotno financira tudi izvajanje programa štirih katoliških gimnazij, ene osnovne šole in približno 17 katoliških vrtcev.

V višini 70 odstotkov financira izvajanje javnega programa Cerkvene arhivske dejavnosti, od leta 2006 pa financira tudi javni verski zavod Muzej krščanstva na Slovenskem v Stični. Finančno pomoč prejema tudi Karitas. O vrednosti premoženja cerkvenopravnih oseb pa so zapisali, da ta ni znana, saj premoženje ni na prodaj, da bi ga določila ponudba in povpraševanje.