Prvak DL-ja je dejal, da so SD prepričali s tem, da se zakon popravi na način, da se premoženje iz državne lastnine ne prenaša na holding, ampak holding ostane zgolj upravljavec tega premoženja. S tem se po Virantovih besedah izognejo tudi dvomu o ustavnosti zakona, ki so ga izrazili nekateri pravni strokovnjaki. Foto: BoBo
Prvak DL-ja je dejal, da so SD prepričali s tem, da se zakon popravi na način, da se premoženje iz državne lastnine ne prenaša na holding, ampak holding ostane zgolj upravljavec tega premoženja. S tem se po Virantovih besedah izognejo tudi dvomu o ustavnosti zakona, ki so ga izrazili nekateri pravni strokovnjaki. Foto: BoBo
Alenka Bratušek
Morebitne koalicijske partnerice bi v teh dneh lahko že sklenile vsebinski del pogajanj za novo vlado. Foto: BoBo
Igor Lukšič
SD bo o vstopu v novo koalicijo odločala na konferenci, ki bo v soboto v Mariboru. Če bo odločitev na konferenci pozitivna, bodo v torek na predsedstvu sprejemali odločitev o tem, ali podpirajo koalicijsko pogodbo. Foto: STA
Prvi polčas pogajanj se končuje

Morebitni koalicijski partnerji še usklajujejo koalicijsko pogodbo. Državni holding in slaba banka naj bi bila že usklajena.

Po neuradnih informacijah naj bi sogovorniki našli rešitev, a bo dogovor moral še skozi strankarska sita. V soboto bo zasedala konferenca SD-ja, prihodnji torek pa predvidoma izvršni odbor in svet DeSUS-a, prav tako v torek naj bi se sestali tudi člani sveta DL-ja.

Gregor Virant je danes ponovil, da je za stranko DL ključno izvajanje in ohranitev tako zakona o državnem holdingu kot zakona o slabi banki. Če stroka ali praksa pokažeta, da so potrebni kakšni popravki, se bodo ti naredili, je dejal Virant, sicer pa se zakona izvajata tako, kot sta bila sprejeta. Po njegovem mnenju namreč trenutno vladajo razmere, ko se vsi "zelo dobro" zavedajo, da je sanacija bank nujen in prioriteten projekt politike.

Zakon predvideva različne instrumente za sanacijo bank in te bo treba uporabiti po strokovni presoji, je dodal Virant. Glede ocene SD-ja, da je državni holding "kraja stoletja", pa meni, da "teh velikih in težkih besed" ne bo več. Vsi se namreč strinjajo, da je treba nadaljevati zgodbo s holdingom in centralizirati sistem upravljanja državnega premoženja, ki mora biti upravljano čim bolj kompetentno. "In holding je rešitev za to," je poudaril Virant.

Kot je še dejal, so sicer SD prepričali s tem, da se zakon popravi na način, da se premoženje iz državne lastnine ne prenaša na holding, ampak holding ostane zgolj upravljavec tega premoženja. S tem se po Virantovih besedah izognejo tudi dvomu o ustavnosti zakona, ki so ga izrazili nekateri pravni strokovnjaki.

Predsednik SD-ja Igor Lukšič je glede državnega holdinga in slabe banke dejal, da gre za pogajanja, ki še niso končana. "Nihajo iz ene v drugo skrajnost. Enkrat imamo besedilo, ki je popolnoma naše, drugič besedilo, ki je popolnoma takošno kot obstoječe", je pojasnil.

Virant: Politik plagiator mora odstopiti
Na vprašanje, povezano z domnevnim plagiatorstvom pri magistrski nalogi mandatarke za sestavo nove vlade Alenke Bratušek, je Gregor Virant dejal: "Če se izkaže, da je nekdo plagiator, potem zanj ni prostora v politiki." Kot je dodal, pa to lahko ugotovi zgolj pristojni organ fakultete, ki je ta naziv tudi podelila.

Predsednik SD-ja Igor Lukšič pa je o domnevnem plagiatorstvu Alenke Bratušek dejal, da bo SD svoje stališče sporočila, ko bo posebna komisija na FDV-ju, kjer je Bratuškova magistrirala, podala svoje ugotovitve. "V tem trenutku se mi ne zdi primerno, da bi bila država talec te magistrske naloge", je dejal. Vodja poslancev SD-ja Janko Veber pa je dejal, da bi bilo treba v tej fazi najprej počakati na odgovorne, ki to lahko pregledujejo. Sicer pa po njegovem mnenju to ne ovira koalicijskih pogajanj.

Kdo bo sedel na ministrske stolčke?
Partnerice prihodnje koalicije čaka še razdelitev ministrskih mest. Stranke sicer o tem še molčijo, a neuradno naj bi se že dogovorile, da bo PS-ju pripadlo pet resorjev v vladi, SD-ju in DL-ju po trije resorji, DeSUS-u pa dva resorja.

V javnosti je zakrožilo več imen za potencialne ministrske kandidate, pri čemer naj bi imeli največ težav z iskanjem primernega kandidata za finančnega ministra. Nekateri mediji ugibajo, da bi ministrstvo za infrastrukturo in prostor utegnil prevzeti urbanist Miran Gajšek, poslanec SD-ja Dejan Židan naj bi vodil ministrstvo za kmetijstvo, kot morebitna kandidatka za ministrico za delo, družino in socialne zadeve pa se omenja Anja Kopač Mrak iz SD-ja, čeprav ni povsem izključeno, da bi na tem mestu lahko pristala tudi Andreja Črnak Meglič, prav tako iz SD-ja. Šolski resor naj bi pripadel Lukšiču.

Ministrstvo za notranje zadeve naj bi skupaj z javno upravo vodil prvak DL-ja Gregor Virant, nekdanji minister Senko Pličanič pa naj bi spet prevzel pravosodni resor. Nekateri mediji sicer kot morebitno ministrico za pravosodje omenjajo poslanko PS-ja Mašo Kociper.

Tudi za vodenje ministrstva za obrambo se omenja več imen, med drugim poslanka PS-ja Melita Župevc, pa tudi Janez Slapar. DeSUS bi ohranil dva resorja, ki ju je imel v mandatu vlade Janeza Janše - prvak stranke Karl Erjavec naj bi bil zunanji minister, Tomaž Gantar pa minister za zdravje.

Prvi polčas pogajanj se končuje