Romana Jordan Cizelj meni, da bi morali sindikalni vodje več časa in znanja nameniti iskanju dogovora s politiko. Foto: RTV SLO
Romana Jordan Cizelj meni, da bi morali sindikalni vodje več časa in znanja nameniti iskanju dogovora s politiko. Foto: RTV SLO
Mojca Kleva
Evropski poslanki iz socialdemokratskih vrst Mojca Kleva (na fotografiji) in Tanja Fajon se bosta pridružili sobotnim protestom v Ljubljani. Foto: MMC RTV SLO/Aljoša Masten

V stranki socialnih demokratov so podprli proteste in bodo sodelovali na njih. "Smo proti počasnemu reševanju finančne in gospodarske krize, proti strogemu varčevanju in strogim rezom na področju najranljivejših skupin, tudi na področju znanosti in izobraževanju," je dejala Tanja Fajon in dodala, da si želijo nujnih hitrih ukrepov.

Ponekod že vsak drugi mlajši od 24 let brez dela
Meni, da se čas hitro izteka, saj so v Grčiji, Španiji in na Portugalskem mlade generacije ljudi brez kakršne koli vizije, brez možnosti zaposlitve, saj je že vsak drugi človek, mlajši od 24 let, danes v teh državah brez dela.

"V Sloveniji še nismo tam. Če ne bomo sposobni stopiti skupaj in se skupaj dogovoriti o najnujnejših ukrepih, nam že na kratki rok ne bo uspelo in bomo sledili državam, kjer so ljudje na ulicah in zaradi tega dejansko nimajo možnosti preživetja," je opozorila Fajonova.

Že zdaj živimo na račun prihodnjih generacij
Poslanka Evropske ljudske stranke (SDS) Romana Jordan pa si želi, da bi vodilni v sindikatih več časa, energije in znanja posvetili temu, da najdejo dogovor s politiko, tako z opozicijskimi kot koalicijskimi strankami in tudi z delodajalci. "Jasno je, da tako, kot smo zdaj živeli, ne moremo več. Že zdaj živimo na račun prihodnjih generacij. Moramo se začeti obnašati odgovorneje," je poudarila Romana Jordan Cizelj.

Recept trojke ne funkcionira
Evropska poslanka iz vrst socialnih demokratov Mojca Kleva je spomnila, da ljudje povsod protestirajo, ker se je pri varčevalnih ukrepih, ki se sprejemajo v državah članicah, izkazalo, da recept, ki ga ponuja trojka, vsaj v tistih državah, ki prejemajo finančno pomoč, ne deluje.

"Po treh letih na Portugalskem še ni rasti, v Grčiji je socialna slika še slabša kot pred letom ali dvema. Demonstracije so eden izmed načinov, kako spodbuditi dialog, da bi politiki v vseh evropskih institucijah, ki narekujejo varčevanje državam članicam, vključili tudi t. i. socialni vidik in ne samo strogih varčevalnih ukrepov," je sklenila Kleva na tiskovni konferenci treh evropskih poslank v Evropski hiši v Ljubljani.