Stier je dejal, da Junckerjevo mnenje
Stier je dejal, da Junckerjevo mnenje "spodkopava avtoriteto Evropske komisije", saj v pristojnosti komisije "ni reševanje dvostranskih sporov o meji". Foto: EPA
Obisk Junckerja: Prihaja ura resnice za EU

Davor Ivo Stier je poudaril, da je mnenje predsednika Evropske komisije nesprejemljivo po odločitvi hrvaškega sabora. Juncker je namreč v srednem pogovoru za STA dejal, da Evropska komisija podpira arbitražni proces, "ki je v interesu pravne gotovosti za obe strani ter v interesu gladkega in učinkovitega izvajanja zakonodaje EU-ja".

Poudaril je, da je Hrvaška prostovoljno sklenila arbitražni sporazum s Slovenijo, ki še vedno velja, in izrazil upanje, da bosta državi končno odločitev arbitražnega sodišča tudi brezpogojno sprejeli.

Vprašanje naj se reši dvostransko
Stier je danes dejal, da Junckerjevo mnenje "spodkopava avtoriteto Evropske komisije", saj v pristojnosti komisije "ni reševanje dvostranskih sporov o meji", poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

"Hrvaški sabor je soglasno odločil, da se bo Hrvaška umaknila iz arbitraže, in to je končana zadeva. To vprašanje se mora zdaj rešiti dvostransko," je povedal Stier med današnjim uradnim obiskom v Sarajevu.

Stier pričakuje, da bo tudi opozicija v hrvaškem saboru pokazala enotnost glede prej sprejetih sklepov.

Z Junckerjem se ne strinja niti SDP
Opozicijski SDP pa je ob začetku saborske seje kritiziral Stierja, ker se ni nemudoma odzval na Junckerjeve izjave o arbitraži. Obenem so potrdili, da socialdemokrati vztrajajo pri odločitvi sabora o izstopu Hrvaške iz arbitražnega postopka.

Poslanec SDP-ja in nekdanji namestnik zunanje ministrice Joško Klisović je poudaril, da je Slovenija kršila arbitražni sporazum ter da je SDP razveljavil arbitražni sporazum s Slovenijo. Tudi on se ni strinjal z Junckerjem glede spoštovanja odločitve arbitražnega sodišča.

"Ali želi Evropska komisija sporočiti državam, da lahko naredijo vse, kar lahko, da bi uresničile svoje cilje v arbitražnem postopku, tudi če so ukrepi in dejanja protipravni ter da bo takšna sodba na koncu sprejeta? Ali komisija želi povedati, da cilj opravičuje sredstvo in se sklicuje na Machiavellija? Upam, da ne, ker bi to pomenilo katastrofo, somrak Evropske unije," je bil dramatičen Klisović.

Po njegovem mnenju HDZ ni zmožen pojasniti pravno utemeljene in politično logične razloge, zakaj je Hrvaška izstopila iz arbitraže. Predlagal je, da bi sabor sprejel sklep, v katerim bi Evropski komisiji pojasnili, zakaj Hrvaška ne sodeluje več v arbitražnemu postopku.

Obisk Junckerja: Prihaja ura resnice za EU