Krik zmagoslavja Žige Jegliča po zares inteligentnem golu. Foto: Iztok Novak
Jan Urbas
21-letni Notranjec Jan Urbas, doma iz Dolenje vasi pri Cerknici, bi lahko šel po poteh najboljšega slovenskega hokejista Anžeta Kopitarja. Urbas je član švedskega drugoligaša Malmöja, s 192 centimetri višine pa ima več kot primerno postavo za trde boje v Ligi NHL. Foto: Iztok Novak
Navijači
Urbasovi navijači "opozarjajo" komentatorja Andreja Stareta, da Jan ni Ljubljančan. Nazadnje je za mladince Olimpije igral v sezoni 2006/07, nato pa se je preselil na Švedsko. Foto: Iztok Novak
Slovenija
Slovenski hokejisti imajo kljub izgubljeni točki še vse v svojih rokah. Foto: Iztok Novak
Luka Vidmar
Za branilca Luko Vidmarja je prvenstvo zaradi izpahnjene rame že končano. Foto: Iztok Novak
Risi ostajajo neporaženi

22-letni Jeseničan je mojstrsko zadel iz mrtvega kota, potem ko je ustreli v levo drsalko vratarja Stephena Murphyja, od katere se je nato plošček odbil v mrežo. To je bil večer mladega tretjega napada slovenske reprezentance, Jegliča, Jana Urbasa (21 let) in Roka Tičarja (20 let), ki je dosegel tri od štirih slovenskih zadetkov. Trdoživi Britanci so izenačili le 52 sekund pred koncem rednega dela, potem ko so iz igre potegnili vratarja. Končno razmerje strelov je bilo sicer krepko na strani risov: 35:20.

Naveza Jeglič-Urbas prebila britansko obrambo
Britanci so bili v uvodnih minutah nevarnejši nasprotnik. V 5. minuti je bil izključen Žiga Pance, na slovensko srečo pa Otočani niso izkoristili prednosti igralca več. Na drugi strani je v 9. minuti Murphy odlično posredoval po strelu Tomaža Razingarja. Murphy je ustavil tudi poskus Tičarja malo pozneje. Slovenci so povedli v 19. minuti, ko je ob igri 5:4 zadel Urbas. Robustni, 192 cm visoki hokejist iz Dolenje vasi pri Cerknici je pred golom prejel podajo Jegliča z leve strani in v drugem poskusu matiral Murphyja. Razmerje strelov po 1. tretjini je bilo 10:5.

Milovanovič natančen z modre črte
Uvod druge tretjine so zaznamovale številne izključitve na obeh straneh. Ob igri 4:3 v britansko korist se je v protinapadu ponudila priložnost Žigi Pavlinu, čigar strel je po posredovanju Murphyja ustavila vratnica. Zato pa je bil bolj natančen v 30. minuti Jakob Milovanovič, ki je nasprotnega vratarja premagal z natančnim diagonalnim strelom z modre črte. Plošček je končal v mreži za desno vratnico. Dinamična igra na obeh straneh je do konca tretjine postregla še z nekaj priložnostmi, a se mreži nista zatresli. Razmerje strelov v 2. tretjini - 14:4 - priča o premoči risov.

Dva gola Britancev v 22 sekundah
V zadnjem delu se je v 45. minuti priložnost ponudila Marcelu Rodmanu, a je - resda skoraj iz mrtvega kota - zgrešil prazna vrata. Malo pozneje pa pravi šok za rise. Že 10 sekund po izključitvi Grega Kužnika je Ashley Tait po uigrani akciji iz neposredne bližine matiral Hočevarja za 2:1. Še ena hladna prha je sledila 22 sekund pozneje, ko je Mark Garside s strelom kakšen meter od modre črte premagal Hočevarja, ki je bil pokrit.

Phillips v polno 52 sekund pred sireno
Zadetek je predramil varovance Johna Harringtona, ki so pritisnili proti gostujočim vratom in v 52. minuti poželi sadove. Sijajno akcijo Urbasa in Jegliča je s strelom pod prečko končal Tičar, ki je na daljši vratnici sprejel podajo Jegliča. Po zadetku se je Slovenija pomaknila nekoliko nazaj, kar je pomenilo težke trenutke za Hočevarja, ki je snel "zicer" Jasonu Hewittu. Minuto in pol pred koncem so se Otočani odločili zaigrati brez vratarja. Veliko hazardiranje se jim je kmalu obneslo, saj je Jonathan Phillips ob zmedeni slovenski obrambi izenačil. Le 52 sekund pred sireno!

V podaljšku je najprej strel Andreja Tavžlja ustavila prečka, malo pozneje pa je za veselje okoli 3.500 navijačev poskrbel Jeglič. V sredo se bo Slovenija pomerila z Južno Korejo, ki ne bi smela biti pretežak zalogaj.