Anže Kuralt je v 15. minuti s strelom iz zapestja matiral finskega vratarja Harrija Saterija. Foto: Reuters
Finska - Slovenija
Gašper Krošelj je imel veliko dela, ubranil je 44 strelov. Foto: Reuters
Fincem je uspelo šele v zadnjih desetih minutah streti odpor risov. Foto: Reuters
Simon Bodenmann, Ramon Untersander in Reto Schappi
Švicarji so premagali Beloruse, ki so prikovani na dno slovenske skupine B. Foto: Reuters
Finski hokejisti v končnici ugnali Slovence

Svetovni podprvaki so se po dveh klofutah, zadnjo so doživeli v nedeljo, ko so Čehi v zadnji tretjini nadomestili tri gole zaostanka, znašli pod pritiskom domače javnosti. Zmaga je bila nujna, na veliko olajšanje finskih navijačev so jo tudi dosegli.

V vrstah finskih levov igra pet igralcev iz Lige NHL, še šest pa si jih kruh služi v ruski Ligi KHL. Na elitnem tekmovanju sta se ekipi do srede pomerili trikrat, vselej so zmagali Finci. Leta 2003 je bilo 12:0, leta 2006 5:3, leta 2015 pa je bil izid 4:0.

Kuralt zadel iz protinapada
Risi so se v prvi tretjini odlično zoperstavili favoriziranemu nasprotniku. Zbrano so se branili, odlično so pokrivali finske hokejiste, s hitrimi protinapadi so nekajkrat pritisnili na obrambo nasprotnika, nagrada je sledila v 15. minuti, ko so tudi zatresli mrežo Harrija Saterija. Finci so pred golom Gašperja Krošlja izgubili plošček, do njega se je po podaji Nika Pema dokopal Anže Kuralt in oddrsal v protinapad. Aleš Krajnc je zadrsal v sredino, nase potegnil dva finska branilca, Kuralt pa je s strelom iz zapestja hladnokrvno mimo vratarjeve lovilke zadel za 1:0! Veselje Slovencev se še ni povsem poleglo, ko se je že v naslednjem finskem napadu stresel okvir Krošljevega gola. Do konca prve tretjine so Finci bolj ali manj pritiskali na slovenska vrata, a se mreža ni zatresla. Tik pred koncem tretjine je bil za dve minuti zaradi zadrževanja s palico izključen Žiga Jeglič. V prvi tretjini je Krošelj ubranil vseh 15 strelov.

Fincem hitro uspel preobrat
Finci power playa na začetku druge tretjine niso izkoristili, so pa v 25. minuti izid poravnali. Po dobljenem sodniškem metu pred slovenskimi vrati je z modre črte natančno sprožil Veli-Matti Savinainen, Krošelj je bil brez moči. Kmalu zatem je moral Jeglič znova na kazensko klop, prednost igralca več na ledu pa so aktualni svetovni podprvaki tokrat izkoristili. Odbiti plošček - ta se je po strelu odbil od drsalke Luke Vidmarja - je z desne strani v prazno mrežo poslal Mikko Ratanen. 2:1.

Tičar izenačil v 46. minuti
Finci so bili boljši nasprotnik, na vrata so sprožili bistveno več strelov od Slovencev, bili so tudi nevarnejši, a je slovenska obramba vse zdržala. Kazen za zapravljene priložnosti je sledila v 46. minuti, ko je na 2:2 izenačil Rok Tičar. V igri z igralcem več - zaradi zadrževanja s palico se je moral za dve minuti na klopi ohladiti Joonas Jarvinen - je proti vratom sprožil Robert Sabolič, Rok Tičar pa je podstavil palico in plošček preusmeril proti golu. Plošček se je ob slabem Saterijevem posredovanju počasi odkotalil čez golovo črto.

V dobri minuti Finci do +2
Toda izenačen rezultat ni obveljal dolgo, že štiri minute pozneje je s krasnim samostojnim vložkom Finsko v novo vodstvo popeljal Sebastian Aho, ki je s strelom iz zapestja plošček neubranljivo pospravil pod prečko. Že nekaj trenutkov pozneje je Markus Hannikainen oddrsal izza gola, iz mrtvega kota sprožil proti prvi vratnici in presenetil Krošlja za 4:2. V zadnjih treh minutah so Slovenci stavili na vse ali nič, na klop je selektor Nik Zupančič poklical vratarja, ob power playu - zaradi nevarnega naleta je bil izključen Tomi Sallinen - so njegovi varovanci zaigrali s šestimi igralci v polju, a zaostanka jim ni uspelo zmanjšati. Še več, 45 sekund pred koncem je slovenske upe dokončno pokopal Sallinen, ki se je s kazenske klopi vrnil na led in zatresel prazno mrežo.