Slovenska obramba je največ pozornosti namenjala zvezdniku LA Lakersov Pauju Gasolu, ki je dosegel 13 točk in 9 skokov. Foto: EPA
Matjaž Smodiš in Rudy Fernandez
Matjaž Smodiš je hitro vstopil v igro, vendar zaradi težav s hrbtom še ni v pravi formi. Foto: EPA
Erazem Lorbek in Felipe Reyes
Erazem Lorbek tokrat ni bil pri metu, se je pa izkazal ob izteku rednega dela, ko je s težkega krilnega položaja zadel za podaljšek. Foto: EPA
Primož Brezec in Pau Gasol
Primož Brezec je izvrstno začel tekmo. Foto: EPA
Jure Zdovc
Jure Zdovc je svojo ekipo pripravil, da igra nepopustljivo do konca. Foto: EPA
Slovenci klonili po podaljšku

Po izteku rednega dela je bilo 78:78. Slovenija je zadnjič vodila s 33:32, svetovni prvaki pa so prvi polčas končali z delnim izidom 11:2 in šli na odmor s prednostjo 43:35. Ta je v 2. polčasu narasla na 15 točk. V zadnji četrtini je Sloveniji uspel delni izid 12:0 - Goran Dragič in Jaka Lakovič sta dosegla po 6 točk - in tekma je bila znova odprta. Prav na koncu rednega dela je imela Slovenija pri 78:75 zadnji napad, ki se je iztekel sanjsko. Dragič je zadel prosti met, nato pa je ob zvoku sirene Erazem Lorbek priboril podaljšek, v katerem so Španci hitro nabrali 5 točk naskoka. Slovence je dokončno pokopala namerna osebna napaka Gorana Jagodnika.

Prva četrtina (20:18): Brezec zadel trojki
Uvodne minute so potrdile, da so Slovenci znova razpoloženi. V obrambi je bil Pau Gasol dobro pokrit, v napadu je Nachbar zadel trojko, Brezec pa trikrat zabil in nato zadel trojko. Na drugi strani je v prvih 10 minutah največ točk, šest, dosegel Rudy Fernandez. Kot prvi rezervist je na parket stopil kapetan Matjaž Smodiš. Brezec je tik pred koncem četrtine zadel novo trojko in s svojo 12. točko poskrbel, da je Slovenija z 20:18 dobila uvodni del tekme.

Druga četrtina (15:25): tehnična napaka klopi
Krizne slovenske minute in težave pri organizaciji napada. Španija je po trojki Llulla povedla z 29:22. Na srečo je Dragič vrnil s trojko, uspešen je bil še D. Lorbek in Scariolo je bil tisti, ki je moral vzeti minuto odmora. Ostrostrelec Navarro je po 15 minutah vknjižil prvi točki. Lepa prodora Golemca in zlasti Nachbarja, ki je imel še dodaten prosti met, sta Sloveniji znova prinesli vodstvo (33:32). V 18. minuti je slovenska klop dobila tehnično napako, ker je protestirala zaradi odločitve sodnikov, ki so D. Lorbku prisodili osebno napako. Španiji se je počasi uspelo oddaljiti. Reyes je zvišal na 43:35. Slovenija je v 1. polčasu skok izgubila s 16:12, met za tri je bil le 5/14.

Tretja četrtina (14:19): Jagodnik adut s klopi
Španija je drugi polčas začela s 5 zaporednimi točkami in povedla z 48:35. Jagodnik, ki v prvem polčasu ni igral, je s trojko ob izteku napada preprečil, da bi Španci preveč ušli, s še enim uspešnim poskusom izza črte 6,25 pa je bilo znosnih 50:41. Po zadetih prostih metih slovenskega veterana je bilo le še minus sedem (54:47). Razlika se je nato vrtela okrog 10 točk, ko je Fernandez zadel trojko, pa so Španci prvič povedli za 14 in nato za 15. Slovenija je tretjo četrtino odigrala brez Smodiša, ki zaradi poškodbe hrbta očitno še ni pripravljen za daljšo minutažo.

Četrta četrtina (16:29): "Superman" Dragič priboril podaljšek
Ko se je zdelo, da Slovenija ne bo več resneje zapretila, je Goran Dragič ob pomoči Jake Lakoviča zrežiral sijajno vrnitev. Dragič je v obrambi kradel žoge in drvel v protinapad, Lakovič pa je zadel trojki. Po delnem izidu 12:0 je semafor pokazal 65:63. Tudi tri minute pred koncem je zaostanek znašal le dve točki (70:68). Po točkah Rubia si je Španija priborila prednost 74:68. A Slovenija se ni predala in je izsilila podaljšek, potem ko je E. Lorbek zadel prav ob izteku rednega dela.

Podaljšek (6:12)
Španija je hitro ušla na 85:80. Pri izidu 85:81 je imela Slovenija protinapad, toda Nachbar in Golemac nista postavila pike na i. Pau Gasol je povišal na 87:81. Upov na zmago je bilo konec po namerni osebni napaki Gorana Jagodnika, po kateri je bilo 1:40 pred iztekom podaljška 89:82.