Andrej Kirilenko in Vikotr Hrjapa sta bila znova odlična. Njuno vlogo ob deveti zmagi Rusije na prvenstvu je poudaril tudi selektor David Blatt. Foto: EPA
Miloš Teodosić
Dušan Ivković je izpostavil velko število izgubljenih žog. Rusi so s trdo obrambo prisilili Srbe v številne napake. Miloš Teodosić je izgubil kar devet žog. Foto: EPA
Francija je na prvenstvu pokazala odlično pripravljenost. Blesti predvsem v napadu, a ji proti disciplinirani Rusiji ne bo lahko. Foto: EPA
Nikolaos Zisis in Ilias Zouros
Ilias Zouros je v Litvo pripeljal pomlajeno grško reprezentanco. Eden izmed vodij na igrišču je Nikos Zisis. Foto: Reuters

Izraelsko-ameriški strokovnjak, ki je z Rusijo že pred štirimi leti postal evropski prvak, je sestavil pravo ekipo. Po imenih "zbornaja komanda" na papirju ni najmočnejša na prvenstvu, a Blattova vrsta igra odlično in je pravi model kolektivne igre. V Litvi je nanizala devet zmag, je še brez poraza, najboljša igralca Kirilenko in Viktor Hrjapa pa se povsem podrejata moštvu ter navdušujeta z vsestranskimi predstavami.
"Leta 2009 smo bili v položaju, ko smo proti isti odlični ekipi in izjemnemu trenerju srbske reprezentance izgubili. Tedaj sem na novinarski konferenci priznal, da nas je premagalo boljše moštvo. Šli smo naprej. Mladi igralci so napredovali. Oblikovali smo močno reprezentanco, kakršno ima Srbija. Veseli smo, da sta se vrnila dva glavna igralca Hrjapa in Kirilenko, ki ju pred dvema letoma ni bilo. Videli ste, kakšno razliko delata. Vendar bi izpostavil preostale, ki so delali in napredovali v tem sistemu. Postali so igralci na višji ravni. Zmaga je sladka, še posebej proti tako močnemu nasprotniku. Vendar je veselje kratkotrajno, saj imamo manj kot en dan priprav na polfinale," je po četrtfinalu dejal ruski selektor, ki sicer deluje pri Maccabiju.
Kirilenko ima prekrasen talent
Hrjapa je bil odličen v vseh tekmah, v drugem polčasu pa je zablestel še Kirilenko: "Ste govorili kdaj s kom o vzgoji konj? Andrej je kot prelep divji konj. V najboljši luči se pokaže, ko svobodno teka naokoli in mu pustiš, da prosto dela tisto, v čemer je najboljši. Izjemno dojema igro in ima ta prekrasen talent. Sreča, da ni pohlepen in sebičen igralec. Igra za svojo ekipo. Ves čas se pogovarjava, želim pa mu čim manj govoriti, kako naj igra, saj se mi zdi, da bi ga le motil. V drugem polčasu je bil neverjeten. Hrjapa je bil najboljši igralec tekme, vendar je Kirilenko v drugem polčasu storil stvari, ki jih ne morem naučiti in na katere se trener Ivković ne more pripraviti. Blokiral je, dobival napadalne skoke, kradel žoge, enostavno je bral igro … To so stvari, ki se jih ne da naučiti. Hvala Bogu, da je v naši ekipi."

Kirilenko, ki je bil pred štirimi leti najkoristnejši posameznik Eurobasketa, je dosegel dvojni dvojček. Zbral je 14 točk in 11 skokov, odličen pa je bil tudi v drugih košarkarskih elementih. Sanktpeterburžan je ukradel še štiri žoge, dal šest podaj in podelil dve blokadi. Odličen je bil tudi kapetan moskovskega CSKA-ja Hrjapa, ki je v statistiko vpisal 11 točk, pet skokov, štiri podaje in dve ukradeni žogi.
Težko igrati brez Rašića in Tepića
Po tekmi je za zasluženo zmago Rusiji čestital srbski selektor Dušan Ivković: "Čestital bi ruski ekipi, ki je bila boljša in si povsem zasluži to zmago. Razlika desetih točk je sicer previsoka. Moja ekipa je bila 40 minut blizu. Težko je bilo igrati, saj smo dobili preveč točk po svojih izgubljenih žogah, kar 19. Rusi so iz drugih napadov dali 18 točk. To je skupaj 37 od 77. V taki tekmi bistveno preveč, bilo je zelo težko igrati. Fantje so dali vse od sebe. Če bi želeli igrati bolje oziroma bolj osredotočeno v napadu, bi potrebovali še enega branilca. Manjkala sta Tepić in Rašić, ki sta zelo pomembna člena ekipe. Nočem iskati izgovorov, vendar je bilo težko voditi tako tekmo. Malo časa imamo za pripravo na tako pomembno tekmo. Fantom sem naročil, naj dvignejo glavo in dajo vse od sebe na tekmi, ki bo namesto polfinala, kot smo pričakovali, tekma za uvrstitev na predolimpijski turnir prihodnje leto."
Osredotočenost v obrambi prinesla rezultat
Rusija se bo v polfinalu pomerila s Francijo, ki je v prvem četrtfinalu dneva s 64:56 premagala Grčijo. "Veseli smo te zmage. Zagotovili smo si delovno poletje prihodnje leto. Kvalifikacije za olimpijske igre smo si že zagotovili, zdaj si želimo zagotoviti še neposredno uvrstitev v London. To pa seveda pomeni zmago v polfinalu. Tekma je bila zelo težka. Grki so imeli vodstvo. 40 minut smo se morali boriti. Dali smo vse od sebe, da smo se vrnili v igro. Ostali smo osredotočeni v obrambi, kar je prineslo rezultat. V napadu nam ni šlo, zato pa smo dobo odigrali defenzivno, v zadnji četrtini pa nam je steklo tudi v napadu," je dejal selektor Francije Vincent Collet.

"Moji igralci so dali vse od sebe. Odigrali so po najboljših močeh. Predvsem v prvem polčasu so igrali zelo dobro. V drugem smo naredili nekaj napak v obrambi. Francozi so zares odlični v napadu in treba jih je zaustaviti. Nismo jih in posledično so preobrnili izid. To so pomembne izkušnje za našo mlado ekipo. Čaka nas priprava ekipe na izjemno pomembno tekmo, ki nas zdaj čaka,"